Reklama

Ubywa czy przybywa cudzoziemców w Płocku?

Opublikowano:
Autor:

Ubywa czy przybywa cudzoziemców w Płocku? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Na terenie działania płockiego oddziału ZUS liczba cudzoziemców niemal się nie zmieniła – mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy na Mazowszu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Na terenie działania płockiego oddziału ZUS liczba cudzoziemców niemal się nie zmieniła – mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy na Mazowszu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Cudzoziemców, przynajmniej według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie przybyło zbyt wielu. To zaledwie o dziewięć osób więcej niż pół roku temu – 4 tys. 143 osoby. Według obywatelstwa najwięcej cudzoziemców ubezpieczonych na terenie płockiego oddziału ZUS pochodzi z Ukrainy (2 tys. 191), Białorusi (1 tys. 258) i Armenii (111).

- Stopniowo zmniejsza się jednak przewaga obywateli Ukrainy, ponieważ w tym czasie ubyło 275 ubezpieczonych tej narodowości, nastąpił za to przyrost o 281 Białorusinów – kontynuuje Olewiński. - W naszym regionie większość dalej stanowią Ukraińcy, ale są wśród nich m.in. także Chińczycy, Węgrzy, a nawet Chilijczyk. W płockim ZUS zgłoszono do ubezpieczeń przedstawicieli ponad 83 narodowości.

A jak sytuacja przedstawia się w skali ogólnokrajowej? W Polsce legalnie pracują przedstawiciele ponad 160 nacji. - Rośnie liczba cudzoziemców pracujących lub prowadzących działalność gospodarczą w Polsce – informuje Olewiński. - Przez pół roku przybyło ich ponad 60 tys., co stanowi wzrost o 24 proc.

A są to osoby opłacające składki, z których ZUS wypłaca bieżące świadczenia. - Dane statystyczne, aktualne na 31 marca 2017 r., wskazują, że do ubezpieczeń w ZUS zgłoszono już łącznie 330 tys. obcokrajowców. Najwięcej na Mazowszu, bo aż 96,5 tys., a najmniej w województwie świętokrzyskim, tylko ok. 3,5 tys. Największą grupą cudzoziemców w Polsce wciąż stanowią obywatele Ukrainy, jest ich 227,5 tys. Następni, dużo mniej liczni, są Białorusini – 16 tys. - punktuje rzecznik prasowy ZUS-u. - Trzeba jednak zauważyć, że rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce jest trudna do oszacowania, ponieważ nie wszyscy są zgłaszani do ubezpieczeń społecznych. Wielu obcokrajowców pracuje „na czarno”.

Którzy cudzoziemcy są ubezpieczeni w Polsce? Głównie są to osoby z obywatelstwem Ukrainy (222 tys. 503 osoby), Białorusi (16 tys. 40 osób) i Wietnamu (6 tys. 682 osoby). 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE