Reklama

Twoje dziecko ma nadwagę lub wadę postawy? To program dla ciebie

Opublikowano:
Autor:

Twoje dziecko ma nadwagę lub wadę postawy? To program dla ciebie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Za kilkanaście dni ruszy program, z którego mogą korzystać dzieci z Płocka i okolic. Jeśli dziecko cierpi na otyłość lub ma wadę podstawy, warto się zainteresować i wziąć w nim udział.

Za kilkanaście dni ruszy program, z którego mogą korzystać dzieci z Płocka i okolic. Jeśli dziecko cierpi na otyłość lub ma wadę podstawy, warto się zainteresować i wziąć w nim udział. 

Otyłość nie dotyka już tylko pojedynczych osób. Stała się chorobą cywilizacyjną, która szerzy się wśród ludzi. Co gorsza, cierpią na nią nie tylko dorośli, ale coraz częściej też dzieci. Sam wygląd nie jest jedynym problemem - z chorobą wiążą się także takie choroby jak cukrzyca, nowotwory, a także wady serca. Przez nadmierną masę ciała obciążony jest również kręgosłup, który ulega odkształceniu oraz jest nadmiernie obciążony.

Na walkę z chorobami cywilizacyjnymi nasze miasto otrzymało wsparcie finansowe. Cały projekt wart jest nieco ponad 1,85 mln złotych, z czego Unia wyłoży 1,7 mln zł. W czwartek zarząd Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz Elżbieta Szymanik, zastępca dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych,  podpisali umowę na dofinansowanie projektu profilaktyki i leczenia wad kręgosłupa oraz otyłości u dzieci z klas I-VI szkół podstawowych zachodniego Mazowsza.

Program rozpocznie się we wrześniu. Jego pierwszym etapem będzie rozmowa z dyrektorami szkół podstawowych, którzy muszą wyrazić zgodę na włączenie uczniów do projektu. Następnie, dzięki możliwości przeprowadzenia polityki informacyjnej, rodzice, a także nauczyciele zostaną zapoznani z dokładnymi celami programu oraz sposobami walki z obydwoma chorobami.

- Opieką i programem zostaną objęte dzieci z klas I-VI. Wstępnie przebadamy 2000 dzieci, a program przewidziany jest na 2 lata  - mówi Ewa Nieścierenko, prezes zarządu PZOZ. -  Ze wstępnej liczby uczestników zostanie wyłonionych 320 dzieci. Zostaną podzielone na dwie grupy- jedna będzie dotyczyła schorzeń układu ruchu, a druga otyłości. 

W ramach projektu będą prowadzone usługi zdrowotne w zakresie tych chorób. Działania takie, jak indywidualne badania lekarsko-fizjoterapeutyczne oraz interwencje w postaci zajęć ruchowych wpłyną na korektę postawy wśród uczestników, mają zmniejszyć nasilanie się chorób,  a także zatrzymają dalsze ich rozwijanie się.

- Celem jest to, aby zmniejszyć obydwie te choroby -  dodaje Nieścierenko. - Dzieci będą miały zapewnioną opiekę lekarską, rehabilitantów oraz opiekę dietetyka klinicznego. Minimum dwa razy w tygodniu, po godzinie, pracownicy Płockiego ZOZ-u będą pracowali z dziećmi, a te, które cierpią na nadwagę, zostaną objęte opieką dietetyka.

Realizacja przedsięwzięcia ma przyczynić się do wzrostu wykrywalności otyłości i chorób kręgosłupa, a także zmniejszenia liczby osób na nie cierpiących. Zmiany w sposobie żywienia oraz ćwiczenia, jakie będą wykonywały dzieci, mają wpłynąć na poziom wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Nie tylko ich samych, ale też rodziców. W zależności od stopnia schorzenia, zajęcia będą indywidualne lub w grupach. 

Aby dzieci mogły wziąć udział w programie potrzebna jest zgoda od rodziców, w której potwierdzą chęć, aby ich dzieci uczestniczyły w projekcie. Rodzic będzie również zobligowany do przyprowadzania dziecka na zajęcia przez cztery miesiące, bo tyle trwa jedna "runda" programu. Zajęcia będą zróżnicowane i niektóre z nich odbywać się na basenie. Trzeba także pilnować diet rozpisanych przez dietetyków.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE