Reklama

Twarde obostrzenia wracają. Zdalna edukacja, gastronomia zamknięta [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Twarde obostrzenia wracają. Zdalna edukacja, gastronomia zamknięta [WIDEO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rząd zdecydował wrócić do drakońskich obostrzeń, podobnych do tej z wiosny. Ucierpią restauratorzy, większość uczniów wraca do nauczania zdalnego, a seniorów obowiązują restrykcyjne zasady wychodzenia z domu.

Rząd zdecydował wrócić do drakońskich obostrzeń, podobnych do tej z wiosny. Ucierpią restauratorzy, większość uczniów wraca do nauczania zdalnego, a seniorów obowiązują restrykcyjne zasady wychodzenia z domu. 

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest coraz trudniejsza. W szpitalach brakuje miejsc dla pacjentów z COVID-19, a zespoły ratownictwa medycznego odbijają się od jednego szpitala, do drugiego. Brakuje personelu, a ten, który jeszcze pracuje, jest na skraju wytrzymałości.

[ZT]26707[/ZT]

Tylko dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu kolejnych 13 632 zakażeń (zakażenie nie równa się COVID-19!), a w poprzednich dniach nie było wcale lepiej. 

- Nasze działania muszą być bardzo zdecydowane. Dziś jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż miesiąc temu. 23 września liczba zakażeń oscylowała wokół 1000, dziś to 13 tys. - mówił premier Mateusz Morawiecki. 

Premier wspominał kraje, które wprowadziły lockdown (Czechy, Irlandia) czy wprowadziły godzinę policyjną (Słowenia). Jak mówił, wprowadzone obostrzenia przyniosą skutek za ok. 10 dni. Jeśli nie będzie rezultatu, premier nie wykluczył kolejnych. 

- Jeśli będą potrzebne dalsze drastyczne kroki, jak np. zamknięcie granic czy ograniczenie przemieszczania albo głęboki lockdown, trzeba będzie się na taki krok zdecydować. Wszystkie nasze obostrzenia były konsultowane z ekspertami. Od jutra cała Polska staje się czerwoną strefą - powiedział premier. 

Jednocześnie od poniedziałku mają wejść w życie dodatkowe obostrzenia:

  • nauka w klasach 4-8 odbywać się będzie zdalnie (ma ograniczyć kontakty społeczne i ruch w komunikacji miejskiej; nauka w szkołach ponadpodstawowych również zdalnie),
  • dzieci do 16. roku życia w godzinach 9:00-16:00 nie mogą wychodzić z domu bez osoby dorosłej, 
  • zamknięcie lokali gastronomicznych (można wydawać jedzenie na wynos/w dostawie), 
  • zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób (wyjątek przy spotkaniach rodzinnych i w pracy) 
  • ograniczanie przemieszczania się seniorów (choć to tylko zalecenie),  
  • zamknięcie sanatoriów (trwające turnusu zostaną dokończone)

Premier apelował, aby seniorzy powyżej 70. roku życia bez ważnego powodu nie wychodzili z domu. Poinformował też o utworzeniu Korpusu Wsparcia Seniorów, który ma wspomagać seniorów, np. w zrobieniu zakupów. 

- Ok. 70% osób umierających na COVID-19 to osoby powyżej 70. roku życia. Seniorzy, bardzo proszę, zostańcie w domach - apelował premier Morawiecki. - Obostrzenia są poważne, ale liczę na to, że gospodarka nadal będzie pracować na obrotach szybszych niż wiosną. To jest możliwe. Nie zakładamy zakładów produkcyjnych i usługowych, ale wszędzie powinny obowiązywać ścisłe zasady sanitarne, żeby mogły funkcjonować za tydzień, za dwa, żeby obostrzenia nie były poważniejsze. Nasi eksperci mówią wyraźnie: trzeba przerwać transmisję. 

Jak mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia, nadchodzący tydzień będzie "krytyczny". 

- Jeśli tendencja (zachorowań) się utrzyma, będziemy testować 20-25 tys. dziennych zachorowań. To już gorszy od czarnego scenariusz - mówił minister. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE