Reklama

Tutaj będzie największa kolekcja w Polsce! [WIZUALIZACJE]

Opublikowano:
Autor:

Tutaj będzie największa kolekcja w Polsce! [WIZUALIZACJE] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj trudno jeszcze uwierzyć, ale w starej zrujnowanej kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 już całkiem niedługo znajdzie się największa w Polsce kolekcja eksponatów art deco. I nie tylko…

Dzisiaj trudno jeszcze uwierzyć, ale w starej zrujnowanej kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 już całkiem niedługo znajdzie się największa w Polsce kolekcja eksponatów art deco. I nie tylko…

- Pomysł powstał już dwanaście lat temu, ale najważniejsza była wtedy przeprowadzka Muzeum Mazowieckiego z opactwa do nowej siedziby przy Tumskiej 8 – wspomina Leonard Sobieraj, dyrektor instytucji. – Później trzeba było bardzo szybko stworzyć wystawę secesji, ponieważ to z niej słynie płockie muzeum. Następnie wymyśliłem wystawę „X wieków Płocka”, bo uznałem, że w mieście z taką historią jest ona bardzo ważna i potrzebna – relacjonuje dyrektor.

Leonard Sobieraj opowiada też, iż zastanawiano się w instytucji, na jaki styl sztuki się zdecydować w rozwoju muzeum. Wybrano art deco.

- Jednak nie było to takie łatwe, ponieważ w Muzeum Mazowieckim mieliśmy tylko kilkadziesiąt eksponatów, więc trudno byłoby wyłącznie z tymi obiektami zorganizować wystawę stałą – wspomina dyrektor Sobieraj. -  Jednak tak postanowiliśmy i należało podjąć decyzję, gdzie chcemy wyeksponować nasze art deco – dodaje.

Leonard Sobieraj opowiada, że znaleziono miejsce przy ulicy Kolegialnej 6. Droga do tego nie była jednak łatwa. Wykupy działek, które miały wielu właścicieli, trwały kilka lat. Możliwe to było dzięki pomocy finansowej samorządu województwa mazowieckiego. Niestety, samorząd województwa zaczął borykać się z problemami finansowymi i sprawę budowy kamienicy dla potrzeb nowej ekspozycji trzeba było odłożyć. Od tego czasu zbiory art deco poszerzyły się z kilkudziesięciu do 1500 eksponatów.

- Perła wśród nich to martwa natura Tamary Łempickiej podarowana nam przez Orlen. Mamy też komplety mebli polskich projektantów. Zbieramy głównie obiekty polskie. W kolekcji secesji eksponatów pochodzących z naszego kraju jest ok. 30 proc., a w przypadku art deco proporcje są odwrotne. Nasza kolekcja art deco jest największa w Polsce – informuje dyrektor Sobieraj.

Po pewnym czasie sytuacja finansowa samorządu województwa poprawiła się. Pojawiła się także możliwość aplikowania o środki unijne i skutecznie je pozyskano na inwestycję. Niestety, dotąd nie powiodły się cztery przetargi, ponieważ oferty wykonawców przekraczały założony kosztorys inwestycyjny. Samorząd województwa wyraził zgodę na przedłużenie terminu.

- Pełni nadziei czekamy na rozstrzygnięcie przetargu 12 marca – mówi dyrektor Muzeum Mazowieckiego.

W planach jest zakończenie budowy do 30 sierpnia 2019 roku. Leonard Sobieraj zakłada, że trzy-, cztery miesiące po zakończeniu inwestycji, wystawa art deco będzie gotowa. Złożą się na nią wnętrza (salony, gabinety, sypialnie), biżuteria, metal, ceramika, szkło i moda lat ‘20-’30 naszego wieku. To plan na pierwszy etap inwestycji.

Zakończenie drugiej części przedsięwzięcia przewidywane jest do 2021 roku. W nowym miejscu znajdzie się wystawa poświęcona wielkim płocczanom: aktorce Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej, poecie Władysławowi Broniewskiemu, rzeźbiarzowi Władysławowi Gruberskiemu, pisarzowi i filozofowi Stefanowi Themersonowi i jednemu z twórców polskiej socjologii Ludwikowi Krzywickiemu. Swoje miejsce znajdzie tam również malarstwo Bolesława Biegasa.

Sala wystaw czasowych w przebudowanej kamienicy ma być trzykrotnie większa niż obecna.  Przygotowana zostanie też sala kinowa na 200 osób, w której odbywać się będą oprócz projekcji filmów, konferencje i sesje naukowe. Łączna powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 4 tys. m i będzie porównywalna wielkością z  siedzibą przy Tumskiej 8.

- To wspaniała inwestycja w kontekście 200 - lecia Muzeum Mazowieckiego, które przypada na 2021 rok – cieszy się dyrektor Sobieraj.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE