Reklama

Trwają prace w dawnym kinie Diana. Jakie są plany?

Opublikowano:
Autor:

Trwają prace w dawnym kinie Diana. Jakie są plany? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ostatnio jeden z czytelników pytał o prace remontowe w budynku, w którym niegdyś działało kino Diana. - Wymienili wszystkie okna i tynki w środku. Ciekawe co tam będzie - zastanawiał się.

Ostatnio  jeden z czytelników pytał o prace remontowe w budynku, w którym niegdyś działało kino Diana. - Wymienili wszystkie okna i tynki w środku. Ciekawe co tam będzie - zastanawiał się.

Historia sporego dwupiętrowego budynku przy Kazimierza Wielkiego 7 sięga początku lat 30. XX wieku i rozpoczęcia działalności przez Akcję Katolicką przy Parafii św. Bartłomieja. W gmachu odbywały się konferencje związane działalnością religijną i społeczną, działała sala kinowa i teatralna. Po wojnie budynek przeszedł w ręce państwa. Najpierw, jak przypomina ks. prałat Wiesław Gutowski, proboszcz z płockiej Fary, był tam ring bokserki Klubu Mazovia, a od lat 60. aż do 2003 roku mieściło się w nim kino Diana. Jak dodaje proboszcz,cały czas obiekt należy do parafii farnej. Także z tym miejscem powiązana jest historia powstania w Płocku Katolickiego Radia Diecezji Płockiej, które zadbało o transmisję Mszy św. podczas pobytu Jana Pawła II w Płocku w 1991 r.

A co z samym budynkiem, czy doczeka się nowej funkcji? Wydawało się, że jest już blisko w 2015 r. wraz ze wzmocnieniem dachu. Niestety już wówczas ks. Gutowski podkreślał, że tylko na taki zakres prac pozwoliły zgromadzone fundusze.

[ZT]10278[/ZT]

Ostatnia wymiana okien i toczące się prace w środku znów spowodowały domysły, że może jednak wkrótce coś się zmieni.

- Wykonujemy termomodernizację dwóch budynków przy Kazimierza Wielkiego 5 i 7, w obu zostały już zamontowane panele fotowoltaiczne. Prace obejmują wymianę okien, drzwi zewnętrznych, chodzi również o instalację centralnego ogrzewania, ocieplenie ścian od zewnątrz, natomiast ściana budynku, gdzie było kino Diana, od ulicy będzie ocieplana od wewnątrz. Wiosną lub latem planujemy wymianę okien i drzwi, ocieplenie sufitu w kaplicy na Cmentarzu Katolickim - wskazuje ks. Gutowski.

Chociaż obiekt przy Kazimierza Wielkiego nie figuruje w Państwowym Rejestrze Zabytków, to jednak jest wpisany do Miejskiej Ewidencji Zabytków, co z kolei otwiera furtkę na środki od miasta na elewację. Na razie nie będzie wykonana elewacja od strony ulicy. Proboszcz nie wyklucza jednak, że właśnie w tym przypadku będzie starał się o pieniądze od Urzędu Miasta Płocka. 

Na razie parafia bazuje na środkach z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i środków własnych. Nie są to również prace, po których zakończeniu obiekt zyska nowe funkcje. Ks. Gutowski pozostaje optymistą. Uważa, że całość prac wykończeniowych powinna zostać zakończona może za 2 lata. W międzyczasie trzeba znaleźć pieniądze na dalszy etap, gdyż zadań do wykonania jest mnóstwo - nowe podłogi, tynki, instalacje wewnętrzne, łazienki, prace na klatkach schodowych. Do tego nowe wyposażenie.

Efekt końcowy? Odnowiona sala widowiskowa (głównie na potrzeby parafii), na drugim piętrze mogą być biura i sale spotkań. - Budynek wróci do kształtu z okresu przedwojennego - dodaje proboszcz z płockiej Fary.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE