Reklama

Trudniej o 500 plus na pierwsze dziecko. Sprawdź dlaczego

Opublikowano:
Autor:

Trudniej o 500 plus na pierwsze dziecko. Sprawdź dlaczego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad pół roku temu zaostrzono kryteria decydujące o przyznaniu wsparcia w ramach 500 plus. Ile rodzin w Płocku straciło świadczenie? Kto jeszcze może stracić?

Ponad pół roku temu zaostrzono kryteria decydujące o przyznaniu wsparcia w ramach 500 plus. Ile rodzin w Płocku straciło świadczenie? Kto jeszcze może stracić? 

Rodziny uprawnione do pobierania 500 zł także na pierwsze dziecko to te, których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 zł miesięcznie lub 1200 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością. Według danych z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku tylko w zeszłym roku z tytułu 500 plus wypłacono płockim rodzinom świadczenia na łączną kwotę blisko 60 mln zł. Obowiązujące od sierpnia 2017 roku zmiany zaostrzyły nieco kryteria decydujące o przyznaniu świadczenia w zakresie m.in. prowadzenia działalności gospodarczej oraz obowiązku złożenia wniosku do sądu o świadczenie alimentacyjne w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko. Zmiana ta jest widoczna w Płocku.

- W przypadku kilkudziesięciu rodzin wnioski pozostały bez rozpatrzenia z powodu braku stosownych dokumentów, potwierdzających zasądzone alimenty - zauważa Eliza Dygas, kierownik Dział Świadczeń Rodzinnych MOPS w Płocku.

Świadczenie nie należy się także osobie, która zwolniła się z pracy i w okresie trzech miesięcy zatrudniła ponownie w tym samym miejscu, ale z niższą pensją. Utrata prawa do świadczenia może również nastąpić niezależnie od nas.

W 2016 roku przy przyznawaniu świadczenia wychowawczego brano pod uwagę dochody z 2014 roku, wtedy płaca minimalna wynosiła 1680 zł brutto. W ubiegłym roku kryterium stanowiło już wynagrodzenie z 2016 roku czyli minimalnie 1850 zł brutto. Rząd w 2017 roku podniósł płacę minimalną z 1850 zł do 2000 zł, natomiast od początku 2018 roku pracownicy otrzymujący minimalne wynagrodzenie za pracę dostali kolejne 100 zł podwyżki. 

Wzrost płacy minimalnej w przypadku niektórych rodzin stanowi kolejne kryterium, które powoduje utratę świadczenia na pierwsze dziecko. Kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych MOPS w Płocku zapewnia jednak, że aktualna podwyżka płacy minimalnej nie ma pływu na obecnie wypłacane świadczenia. 

- Podwyższenie od 1 stycznia 2018 roku wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie mogło mieć wpływ na pewną liczbę rodzin dopiero za rok lub dwa lata - mówi Eliza Dygas - Aktualne prawo do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko przysługuje na podstawie dochodu rodziny z roku 2016.

Osoby, które będą składać wnioski o pieniądze z programu 500 plus w tym roku, będą musiały wykazać dochody z 2017 roku, kiedy płaca minimalna wynosiła 2000 zł brutto miesięcznie. Jeśli kryterium dochodowe, mimo systematycznego wzrostu minimalnego wynagrodzenia, nadal pozostanie na stałym poziomie, z czasem coraz mniej rodzin będzie otrzymywało 500 zł także na pierwsze dziecko. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE