Reklama

Reklama

Tradycyjnej duszpasterskiej kolędy w tym roku nie będzie. Co zamiast niej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tradycyjnej duszpasterskiej kolędy w tym roku nie będzie. Co zamiast niej? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku nie będzie tradycyjnej kolędy. Oznacza to, że kapłan nie odwiedzi domów i mieszkań wiernych na terenie swojej parafii. Biskup Mirosław Milewski zamiast niej proponuje wiosenne wizyty duszpasterskie, kolędowanie w kościołach i na ulicach.

Reklama

Biskup pomocniczy wydał wskazania i sugestie dotyczące wizyty duszpasterskiej w diecezji płockiej w 2021 roku. Jak wynika z ich treści, tradycyjna kolęda, a więc ta, w której kapłan odwiedza swoich wiernych, nie zostanie w tym roku przeprowadzona. 

- Pandemia koronowirusa, która od niemal roku dotyka mieszkańców ziemi, spowodowała, że zmieniły się również okoliczności realizowania posług sakramentalnych i duszpasterskich Kościoła katolickiego. W konsekwencji również wizyta duszpasterska w tradycyjnej formie nie jest możliwa - stwierdził biskup Milewski. - Biorąc jednak pod uwagę tradycję, prawo kanoniczne, obecne okoliczności i zróżnicowanie regionalne duszpasterze nie powinni rezygnować zupełnie z wizyty duszpasterskiej w 2021 roku, jest bowiem ona okazją do nawiązywania kontaktu z parafianami i wyrazem troski o ich wiarę - wskazuje w piśmie.

Jak przekonuje biskup Mirosław Milewski, choć pandemia trwa, to kapłani nadal mają szukać kontaktu z wiernymi. Przygotowano pięć propozycji i sugestii, dzięki którym księża mogą spotkać się ze swoimi parafianami. 

Pierwsza z propozycji to przełożenie wizyty duszpasterskiej na wiosnę. Jak czytamy w piśmie: choć trudno przewidzieć rozwój sytuacji epidemiologicznej, warto jednak przemyśleć przesunięcie wizyty duszpasterskiej u rodzin w 2021 roku wyjątkowo na czas po Wielkanocy, jak to jest praktykowane w niektórych krajach katolickich Europy Zachodniej. Duszpasterze zanieśliby wówczas wiernym radość ze Zmartwychwstania Chrystusa, a także wodę święconą, pobłogosławioną w czasie liturgii Wigilii Paschalnej. W warunkach wiosennych, z uwagi na lepszą pogodę, taka wizyta mogłaby odbyć się nawet przed domami lub blokami, przy figurach i kapliczkach przydrożnych.

Drugą z propozycji są odwiedziny tylko konkretnych rodzin. Po rozeznaniu sytuacji ksiądz proboszcz może zaproponować odwiedziny duszpasterskie, ale tylko dla tych rodzin, które podejmą decyzję o przyjęciu duszpasterza w domu. Przed uroczystością Narodzenia Pańskiego (lub po uroczystości), wierni otrzymają w kościele, w kancelarii parafialnej lub inną właściwą drogą formularze, w których pisemnie wyrażą chęć przyjęcia kapłana w domu, a następnie dostarczą je do parafii. Informację o gotowości przyjęcia duszpasterza w domach mogą zebrać również radni parafialni, sołtysi etc.

Trzecie wskazanie dla księży to kolędowanie w kościołach. Miałyby to być małe grupy, które w świątyniach mogłyby przygotować „Wieczór kolędowy”. W tym przypadku wizyta kolędowa składałaby się z dwóch części. W ciągu kolejnych dni po uroczystości Narodzenia Pańskiego duszpasterze wyznaczą Msze św. w kościołach, kościołach filialnych / kaplicach dla rodzin z danej wsi lub ulicy / ulic w mieście, uwzględniając liczbę wiernych z danej części parafii i powierzchnię kościoła. Najlepiej, gdyby do kościoła zostali zaproszeni przedstawiciele rodzin. […]Druga część modlitwy będzie miała miejsce w domach w czasie „Wieczoru kolędowego” (w gronie rodziny, bez obecności kapłana). Rodziny zorganizują spotkanie dla wszystkich domowników według schematu, który otrzymają w kościołach w czasie Mszy św.

Czwarta wskazana przez wikariusza generalnego diecezji płockiej możliwość to list kolędowy. Po uroczystości Objawienia Pańskiego zakrystianin, pracownik parafii lub inne właściwe, pełnoletnie osoby mogłyby dostarczyć do bloków lub domów parafian pobłogosławioną kredę, kadzidło i wodę święconą oraz napisany przez duszpasterzy list. Celem listu będzie przekazanie pozdrowień kapłańskich, zapewnienie o modlitwie, a także udostępnienie wiernym modlitwy na czas pandemii z prośbą o opiekę Bożą nad ich domem.

Ostatnia możliwość to kolędowanie po ulicach parafii. Wtedy duszpasterz mógłby udać się do konkretnej dzielnicy miasta by tam przy kapliczce czy figurze, odmówić błogosławieństwo. Następnie przechodząc przez zabudowania, ale nie wchodząc do domów i mieszkań, zachowując właściwe odległości i zabezpieczenia sanitarne, mógłby pokropić z daleka ich odrzwia, zostawiając parafianom słowo wsparcia i obrazek kolędowy z modlitwą.

Jak przekonuje biskup Milewski, te wskazania to efekt licznych konsultacji z księżami proboszczami i wikariuszami.

- Wybrzmiewają w nich głosy z dekanatów diecezji, były one również przedmiotem dyskusji gremiów diecezjalnych, wydziałów Kurii Diecezjalnej Płockiej oraz wiernych świeckich - zapewnia bp Milewski. - Roztropność, rozwaga i odpowiedzialność powinny kierować wyborem właściwej formy wizyty duszpasterskiej, aby nie narażać na zarażenie zarówno duszpasterzy, jak i rodzin. W zaplanowaniu formy wizyty duszpasterskiej należałoby także zasięgnąć głosu Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Warto być otwartym na różne sposoby spotkań duszpasterskich z rodzinami - podpowiada.

Biskup zakazał też, by w jakiejkolwiek formie wizyty duszpasterskiej uczestniczyli niepełnoletni ministranci. Księża mają także szczególną troską objąć nowo powstałe domy i mieszkania. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy