W dniach od 31 maja do 2 czerwca w Płocku zorganizowany zostanie XVI Złoty Jarmark Tumski, który ponowie zostanie połączony z Dniami Historii Płocka.
Jak co roku, tak i teraz, teren jarmarku zostanie podzielony na strefy: kolekcjonerską, handlową, historyczną/Dni Historii Płocka oraz Stary Rynek. Kramy z przedmiotami staną także na Nowym Rynku, Grodzkiej, Placu Narutowicza oraz oczywiście ul. Tumskiej.
Co będzie się działo?
Wydarzenie wystartuje 31 maja o godzinie 12:00. To wtedy prezydent Płocka przekaże na ręce ambasadora jarmarku klucze do bram miasta. Po uroczystości zagrają kataryniarze.
O godzinie 12:30 otworzy się wystawa łączona "100-lecie złotego – polskiej waluty narodowej (1924 – 2024)" oraz "Narodowy Bank Polski – historia i teraźniejszość". Będzie można podziwiać bogate zbiory Artura Adriańczyka, kolekcjonera z łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
Przedstawi historię waluty złotowej i inwestycji odpowiedzialnych za emisję pieniądza od II Rzeczpospolitej do czasów współczesnych.
Ekspozycję można oglądać do 21 czerwca w Muzeum Mazowieckim.
Dla zwiedzających otwarta będzie także wystawa plenerowa „Dwa Wieki Tumskiej. Wczoraj, Dziś, Jutro”, która czynna będzie przez cały czas trwania jarmarku obok pomniku Obrońców Płocka 1920r.
W piątek, 31 maja, od godziny 12:00 do 17:00 zaplanowano warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, w których poznają chociażby jak kiełkują i rozwijają się nasiona. Najmłodsi znajdą też stanowisko z maszynami i wezmą udział w różnych eksperymentach. W tym samym czasie realizowane będą zajęcia taneczne ze Zbyszkiem Góralem.
Udział w nich wszystkich jest bezpłatny.
Z kolei 1 czerwca o 11:30 swój pokaz będą mieli kataryniarze. Przez kilka godzin (od 12:00 do 16:30) na pokazy, pogawędki oraz projekcje archiwalnych filmów upamiętniających druha Wacława Milke zaproszą Dzieci Płocka.
Tego dnia, z okazji Dnia Dziecka, na terenie jarmarku ustawione zostaną ogromne dmuchańce. To w godzinach 10:00 – 18:00. Korzystanie z nich będzie bezpłatne.
Niezmiennie podczas trwania jarmarku odbywać się będą warsztaty – m.in. z robienia magnesów z Dorotą Cieślik, czy kręcenia świec oraz chemiczne z Politechniką Warszawską i Zespołem Szkół Centrum Edukacji grupy Orlen.
Wszystkie atrakcje i warsztaty będą kontynuowane także w niedzielę, 2 czerwca, która będzie ostatnim dniem trwania Jarmarku Tumskiego.
Dni Historii Płocka
1 i 2 czerwca odbędą się także Dni Historii Płocka. Na placu Narutowicza mieszkańcy i turyści przeniosą się w czasie. Od 10:00 do 19:00 będzie można zanurzyć się w fascynującą historię Płocka.
W sobotę, 1 czerwca, przeprowadzony zostanie turniej kuszniczy przy pomniku księcia Bolesława (9:30). Stawką będzie Miecz Bolesława II Krzywoustego!
W sercu jarmarku, na placu Narutowicza, zorganizowany zostanie Jarmark Staropolski. Spotkamy tam wojów, szlachtę, muzykantów, kata i rycerzy. To w godzinach od 10:00 do 19:00.
Niedziela, 2 czerwca, to moc pokazów historycznych. Wtedy rzemieślnicy z Drużyny Piastowskich Jantar przybliżą umiejętności i techniki z czasów pierwszych Piastów (10:00 – 19:00 na terenie Jarmarku Staropolskiego).
Nowa jarmarkowa moneta
Jak co roku, tak i teraz, wybita zostanie nowa moneta Jarmarku Tumskiego. Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia będzie to pierwsza złotówka Niepodległej Polski z 1924 roku.
Sto lat temu otwarto Bank Polski S.A. Instytucja rozpoczęła emisję nowej waluty – złotego, która zastąpiła markę polską. Nowa waluta miała pokonać hiperinflację.
Monetę można będzie kupić na stanowisku POKiS-u na Starym Rynku. Koszt monety to 30 zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.