Reklama

To już pewne. Przybędzie miast na mapie administracyjnej Polski

Opublikowano:
Autor:

To już pewne. Przybędzie miast na mapie administracyjnej Polski - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rządowe rozporządzenie oznacza, że od 1 stycznia 2020 r. na mapie Polski znajdować się będą 944 miasta. Dla niektórych miejscowości to powód do radości, odzyskanie dawnego statusu. Ponadto kilka gmin zmieni swoje granice.

Rządowe rozporządzenie oznacza, że od 1 stycznia 2020 r. na mapie Polski znajdować się będą 944 miasta. Dla niektórych miejscowości to powód do radości, odzyskanie dawnego statusu. Ponadto kilka gmin zmieni swoje granice.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, które ukazało się 30 lipca w Dzienniku Ustaw, spełniło nadzieje samorządowców, którzy o zmiany wnioskowali. Z początkiem 2020 roku powiększy się obszar Gorzowa Wielkopolskiego, Szepietowa, Łazisk Górnych, Małomic, Głogowa Małopolskiego oraz gminy Pątnów. W Polsce będą cztery nowe miasta znajdujące się w granicach województwa mazowieckiego (Czerwińsk nad Wisłą), łódzkiego (Piątek, Lututów) oraz świętokrzyskiego (Klimontów). A jednak nie wszyscy mogą być zadowoleni z rządowego rozstrzygnięcia. O przyznanie statusu miasta złożono nie cztery, a pięć wniosków. Nie powiodło się wnioskodawcom z miejscowości Skarbimierz-Osiedle.

Z pozytywną oceną spotkał się wniosek w sprawie nadania statusu miasta miejscowości Piątek w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim. Uznano, że cechy funkcjonalno-przestrzenne wykazują miejski charakter, ponadto zdecydowana przewaga ludności zatrudniona jest poza rolnictwem. Miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1339-1869.

Status miasta zyska również Czerwińsk nad Wisłą w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim. – W centrum miejscowości znajduje się rynek, zrewitalizowany w 2013 roku, między innymi odtworzono brukowaną nawierzchnię rynku, zamontowano stylowe lampy, zakupiono elementy małej architektury oraz wykonano nowe nasadzenia zieleni – wskazano w uzasadnieniu. Jak dodano, „układ urbanistyczny miejscowości został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych”. Miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1373-1869.

Zarówno Piątek, jak i Czerwińsk nad Wisłą znajdowały się w granicach dawnego województwa płockiego. Obszar województwa podzielono - część teraz należy do województwa łódzkiego, a część do mazowieckiego. Tym samym województwo płockie przestało istnieć 1 stycznia 1999 r.

[ZT]22854[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE