Rządowe rozporządzenie oznacza, że od 1 stycznia 2020 r. na mapie Polski znajdować się będą 944 miasta. Dla niektórych miejscowości to powód do radości, odzyskanie dawnego statusu. Ponadto kilka gmin zmieni swoje granice.
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, które ukazało się 30 lipca w Dzienniku Ustaw, spełniło nadzieje samorządowców, którzy o zmiany wnioskowali. Z początkiem 2020 roku powiększy się obszar Gorzowa Wielkopolskiego, Szepietowa, Łazisk Górnych, Małomic, Głogowa Małopolskiego oraz gminy Pątnów. W Polsce będą cztery nowe miasta znajdujące się w granicach województwa mazowieckiego (Czerwińsk nad Wisłą), łódzkiego (Piątek, Lututów) oraz świętokrzyskiego (Klimontów). A jednak nie wszyscy mogą być zadowoleni z rządowego rozstrzygnięcia. O przyznanie statusu miasta złożono nie cztery, a pięć wniosków. Nie powiodło się wnioskodawcom z miejscowości Skarbimierz-Osiedle.
Z pozytywną oceną spotkał się wniosek w sprawie nadania statusu miasta miejscowości Piątek w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim. Uznano, że cechy funkcjonalno-przestrzenne wykazują miejski charakter, ponadto zdecydowana przewaga ludności zatrudniona jest poza rolnictwem. Miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1339-1869.
Status miasta zyska również Czerwińsk nad Wisłą w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim. – W centrum miejscowości znajduje się rynek, zrewitalizowany w 2013 roku, między innymi odtworzono brukowaną nawierzchnię rynku, zamontowano stylowe lampy, zakupiono elementy małej architektury oraz wykonano nowe nasadzenia zieleni – wskazano w uzasadnieniu. Jak dodano, „układ urbanistyczny miejscowości został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych”. Miejscowość posiadała prawa miejskie w latach 1373-1869.
Zarówno Piątek, jak i Czerwińsk nad Wisłą znajdowały się w granicach dawnego województwa płockiego. Obszar województwa podzielono - część teraz należy do województwa łódzkiego, a część do mazowieckiego. Tym samym województwo płockie przestało istnieć 1 stycznia 1999 r.
[ZT]22854[/ZT]