A to dlatego, że recepty na nie będą mogli wystawiać m.in. lekarze prowadzący prywatną praktykę. Do tej pory uzyskanie recepty na bezpłatne medykamenty oznaczało często uciążliwe chodzenie od jednego lekarza do drugiego.
Prawo do wystawiania recept mieli:
- lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) z umową z NFZ;
- lekarz po zakończeniu leczenia szpitalnego;
- lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), do którego można udać się bez skierowania;
- pielęgniarka POZ z umową z NFZ i uprawnieniami do wystawiania recept.
Miało to duże znaczenie zwłaszcza dla osób starszych, także w Płocku i regionie.
- Do tej pory tylko lekarze mający umowę z NFZ mogli wystawić taką receptę, co oznacza, że jeśli ktoś udał się na wizytę prywatną np. do kardiologa czy diabetologa, i tak musiał odstać swoje w kolejce u lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, aby przekazać zalecenia zdrowotne i otrzymać zlecenie na leki - wyjaśnia medonet.pl.
Zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych opublikowano 30 stycznia br., wejdą w życie 14 lutego.
- Nowe przepisy obejmują różne dziedziny medycyny, takie jak psychiatria, leczenie uzależnień, stomatologia, opieka paliatywna i hospicyjna - wylicza medonet.pl.
Dodajmy, że obecny projekt darmowych leków działa od września 2023 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.