reklama
reklama

To już 81 lat. Zbliża się kolejna rocznica likwidacji getta w Płocku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały prasowe

To już 81 lat. Zbliża się kolejna rocznica likwidacji getta w Płocku - Zdjęcie główne

foto Materiały prasowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPrzed nami 81. rocznica likwidacji getta w Płocku. Z tej okazji odbędzie się m.in. premiera filmu o losach płockich Żydów. Co jeszcze przygotowano?
reklama

Fundacja Nobiscum zaprasza na kilka wydarzeń, które mają upamiętnić tę rocznicę. Już 21 lutego zaprezentowany zostanie film "Czarne nieba. Losy płockich Żydów w latach 1941-1945". 

Opowiada on historię płockich Żydów, którzy po deportacji z likwidowanego na przełomie lutego i marca 1941 roku getta trafili m.in. do Działdowa, Chmielnika, Skarżyska-Kamiennej, Częstochowy, Starachowic-Wierzbnika czy Bodzentyna. Oparty jest o wspomnienia żydowskich mieszkańców Płocka, przede wszystkim zmarłego w 2021 roku Adama Neumana-Nowickiego, któremu film dedykujemy, i Temy Lichtensztajn.

reklama

Począwszy od daty premiery, film będzie stale dostępny na naszych kanałach na Facebooku, Youtube i Vimeo, w języku polskim, z polskimi i angielskimi napisami. 

Premiera filmu odbędzie się online na stronach fundacjanobiscum.eu i jewishplock.eu oraz na kanałach fundacji w social media

Tego samego dnia na nowym cmentarzu żydowskim przy ul. Mickiewicza zapłonie światło pamięci. 

- W związku z 81. rocznicą likwidacji płockiego getta zachęcamy, aby w dniach 21 lutego - 1 marca zapalić symboliczny znicz na cmentarzu żydowskim przy ulicy Mickiewicza – mówi Piotr Dąbrowski, prezes Fundacji Nobiscum. - Okażmy w ten sposób naszą pamięć oraz szacunek wobec tysięcy płockich Żydów deportowanych z getta w 1941 roku i w większości zamordowanych w hitlerowskich obozach zagłady.

reklama

Przedstawiele fundacji pojawią się na nekropolii 21 lutego o godzinie 16.00 aby zapalić pierwsze świece. 

Z kolei 22 lutego zrealizowany zostanie projekt "Przerwane życie. Losy płocczanek podczas II wojny światowej i Holokaustu". To cykl tekstów, który w dniach 22 lutego - 1 marca  przypomni historie żydowskich kobiet związanych z Płockiem – tych, które urodziły się w  mieście, ale także tych, które były tu tylko na chwilę. 

- To historie kobiet odważnych, wytrwałych, mądrych, silnych i troskliwych. Kobiet, które walczyły o przetrwanie swoje i najbliższych im osób – przekonuje Dąbrowski. - To one opiekowały się dziećmi, sierotami i osobami starszymi, zdobywały jedzenie, opatrywały rannych, angażowały się w walkę zbrojną.

reklama

Teksty znajdziemy na stronie fundacjanobiscum.eu i jewishplock.eu oraz na kanałach fundacji w social media.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama