Reklama

To jednak Lotos przejmie Orlen?

Opublikowano:
Autor:

To jednak Lotos przejmie Orlen? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Informowaliśmy już na łamach portalu o planach przejęcia przez Orlen kontroli nad Lotosem. Od podpisania listu intencyjnego minęło półtora miesiąca i nadal brak konkretów. "Rzeczpospolita" wysuwa w tej kwestii intrygującą tezę.

Informowaliśmy już na łamach portalu o planach przejęcia przez Orlen kontroli nad Lotosem. Od podpisania listu intencyjnego minęło półtora miesiąca i nadal brak konkretów. "Rzeczpospolita" wysuwa w tej kwestii intrygującą tezę. 

Jak poinformował Tomasz Furman z Rzeczpospolitej, z informacji uzyskanych w kilku niezależnych źródłach wynika, że to Lotos, a nie Orlen, może być stroną przejmującą w planowanej transakcji mającej na celu połączenie obu koncernów, a taka zamiana miejsc miałaby pozwolić Skarbowi Państwa na przyspieszenie całej operacji. Aktualnie w rękach państwa jest 27,5 proc. akcji PKN Orlen i 53,2 proc. udziałów w Lotosie. Nie ma innych akcjonariuszy, którzy posiadaliby powyżej 5 proc. akcji gdańskiej spółki, dlatego gdyby przejmującym był Lotos zaangażowanie głównego akcjonariusza zmalałoby, a ogłoszenie wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji nie byłoby konieczne. 

[ZT]18198[/ZT]

Za przejęciem Orlenu przez Lotos przemawiają także większe szanse na przegłosowanie niezbędnych w tym procesie uchwał.

- W razie konieczności Skarb Państwa lub podmioty od niego zależne mogłyby nawet spróbować zwiększyć swoje zaangażowanie w Lotosie dużo niższym kosztem niż w Orlenie - pisze Tomasz Furman.

"Rzeczpospolita" zwraca też uwagę na wykup ponad 90 proc. akcji Unipetrolu, na co Orlen przeznaczył 3,5 mld zł.

- Tymczasem w ocenie resortu wcale nie musiał tego robić, bo i tak miał kontrolę nad tym podmiotem, a wydał miliardy złotych, które mógł lepiej zagospodarować - pisze Tomasz Furman.

Według "Rzeczpospolitej" mogła być to jedna z głównych przyczyn odwołania z funkcji prezesa Wojciecha Jasińskiego. 

[ZT]17448[/ZT]

Koncern nie chce komentować doniesień medialnych i na oficjalnej stronie informuje, iż szacowany termin ewentualnej fuzji nie jest zagrożony. 

- ?W związku z nieoficjalnymi informacjami opublikowanymi przez Rzeczpospolitą w sprawie konsolidacji PKN Orlen i Lotos pragniemy przekazać iż, PKN Orlen jest w trakcie badania wszystkich aspektów prawnych i operacyjnych przeprowadzenia procesu według koncepcji zadeklarowanej w Liście Intencyjnym - stwierdza koncern.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE