Reklama

Tegoroczne Ogrody Światła w zupełnie nowej, świąteczno-patriotycznej odsłonie

Opublikowano:
Autor:

Tegoroczne Ogrody Światła w zupełnie nowej, świąteczno-patriotycznej odsłonie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Tematem iluminacji na Wzgórzu Tumskim będą Święta 1918 roku, a inspiracją 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - poinformowało biuro prasowe Orlenu.

- Tematem iluminacji na Wzgórzu Tumskim będą Święta 1918 roku, a inspiracją 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - poinformowało biuro prasowe Orlenu.

- Pierwszym obchodzonym w niepodległej Polsce Świętom Bożego Narodzenia towarzyszyły niezwykłe emocje. Po 123 latach zaborów, przy wigilijnym stole, spotkały się całe rodziny, które po raz pierwszy od pokoleń mogły cieszyć się wolnością we własnym kraju. Atmosferę tamtych dni przypomną tegoroczne PŁOCKIE OGRODY ŚWIATŁA - czytamy w przysłanej informacji prasowej. - Tematem iluminacji na Wzgórzu Tumskim będą Święta 1918 roku, a inspiracją 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas festynu rodzinnego, towarzyszącego rozświetleniu iluminacji, przewidziano wiele atrakcji, które współczesnym dzieciom dadzą wyobrażenie o życiu ich rówieśników przed 100 laty. Niepowtarzalna, złożona z tysięcy lampek dekoracja powstała na wyłączne zamówienie PKN Orlen. Będzie świeciła się na Wzgórzu Tumskim codziennie po zmroku aż do 6 stycznia.

Dopytaliśmy, co będzie w tym roku podświetlone. W poprzednich latach chodziło o figury w nawiązaniu do bajki o Alicji w krainie czarów czy też sanie, bramy, karuzele, bramy, a nawet mały zamek. Odpowiedziano enigmatycznie, że będzie to "jak zwykle szereg spektakularnych świątecznych instalacji świetlnych".

Ogrodom Światła, które zobaczymy już w sobotę 8 grudnia, mają towarzyszyć dodatkowe wydarzenia. Od godz. 14.00 na placu Narutowicza, dzieci będą mogły wziąć udział w grze plenerowej „Wyścig o Niepodległą” przygotowanej przez Dom Spotkań z Historią. Najmłodsi zapoznają się z zasadami gier podwórkowych. - Dzisiaj praktycznie wypartych przez komputery, tablety i smartfony - podkreślają w biurze prasowym koncernu.

W ogrzewanych namiotach odbędą się warsztaty plastyczne. Zrobimy tam biało-czerwonych kotyliony oraz ozdoby choinkowe. Nie zabraknie również smakołyków - stoisk z watą cukrową i gorącą czekoladą. Na scenie, oprócz konkursów z nagrodami, wystąpi zespół Bogna Band z nastrojowymi piosenkami z okresu dwudziestolecia międzywojennego. A co dla starszych płocczan? Mogą odwiedzić wystawę „Ojcowie Niepodległości” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, aby poznać bliżej sylwetki Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. - Do rąk płocczan trafi również „Ilustrowany Kurjer Płocki”, z którego dowiedzą się jak Święta A.D. 1918 spędzali ich bacie i dziadowie. W Kurjerze także znajdzie się obszerna relacja z wizyty Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, który w 1921 roku, odznaczył Płock Krzyżem Walecznych za obronę miasta przed bolszewikami.

W biurze prasowym przypominają też, że święta to czas dzielenia się z innymi, dlatego podczas inauguracji Płockich Ogrodów Światła będzie można wesprzeć płockie hospicjum pw. św. Urszuli Ledóchowskiej. Pieniądze ze zbiórki zostaną przekazane na wyposażenie sali dziennego pobytu dla pacjentów oraz zakup sprzętu medycznego. - Tradycją festynu jest również uhonorowanie zwycięzców konkursu organizowanego przez PKN Orlen na ilustrację kartki świątecznej. Każdego roku podopieczni Rodzinnych Domów Dziecka, tworzą kilkaset prac, z których jedna jest uwieczniona na oficjalnej kartce świątecznej PKN Orlen - dopowiadają. Najpiękniejsze dziecięce prace obejrzymy także na placu Narutowicza.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE