Reklama

Tegoroczna zbiórka WOŚP rekordowa nie tylko w Płocku. Wynik Finału niesamowity

Opublikowano:
Autor:

Tegoroczna zbiórka WOŚP rekordowa nie tylko w Płocku. Wynik Finału niesamowity - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ile pieniędzy zebrano w całym kraju przez 27 lat w ramach wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? A ile pieniędzy wpłynęło podczas ostatniego finału? Na aukcjach sprzedawano nawet - to nie żart - metr sześcienny świeżego powietrza, oryginalną Mazowszankę z lat 90., przepisy kulinarne albo ogórki w słoiku. Niektóre oferty były więc bardziej standardowe, inne nieco bardziej oryginalne. W Płocku np. furorę zrobił drewniany kogut ogrodowy.

Ile pieniędzy zebrano w całym kraju przez 27 lat w ramach wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? A ile pieniędzy wpłynęło podczas ostatniego Finału w 2019 r.? Na aukcjach sprzedawano nawet - to nie żart - metr sześcienny świeżego powietrza, oryginalną Mazowszankę z lat 90., przepisy kulinarne albo ogórki w słoiku. Niektóre oferty były więc bardziej standardowe, inne nieco bardziej oryginalne. W Płocku np. furorę zrobił drewniany kogut ogrodowy.

Pierwszy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w 1993 r., wówczas zebrano 2,4 mln zł. To zadziwiające, jak przez te kolejne lata kwota stawała się coraz większa. Barierę 10 mln zł udało się się przekroczyć w wyniku ogólnokrajowej zbiórki w 1998 r. Wynik 6. Finału już był powodem do radości dla zaangażowanych w akację - konto WOŚP zasiliło bowiem 12,5 mln zł. Zaledwie dwa lata później na kwota została podwojona. Powyżej 100 mln zł udało się zebrać podczas 25. Finału. A jak było w 2018 r.? Zakończył się wynikiem 126,3 mln zł.

Cała tegoroczna zbiórka okazała się rekordowa. W 2019 r. na konto WOŚP wpłynęło ponad 175 mln zł (dokładnie 175 mln 938 tys. 717 zł i 56 groszy)! Niebagatelnym wkładem okazała się zawartość jednej "puszki" dla nieżyjącego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Dzięki zainicjowanej akcji w mediach społecznościowych udało się zebrać niemal 16 mln zł.

Ogólnokrajowe wyniki ogłoszono w piątek w Gdańsku.

– Nawet przez chwilę nie zastanawialiśmy się nad wyborem miejsca ogłoszenia wyniku zbiórki 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pragniemy, aby wszyscy, którzy grali z Orkiestrą w Polsce i nasi rodacy na całym świecie poczuli jej ogromną siłę jednoczenia i pomoc, jaką potrafi nieść nam wszystkim w miejscu, gdzie słowo solidarność kilka dekad temu nabrało tak ogromnego dla Polski, Europy i całego świata znaczenia. Chcemy także głośno mówić o tym, że Orkiestra nadal będzie grać, zapraszając do siebie wszystkich ludzi dobrej woli. Bawiąc się i ucząc jak nawzajem sobie pomagać – powiedział Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP podczas ogłoszenia w Gdańsku wyniku zbiórki 27. Finału.

W akcję zaangażowało się 1700 sztabów w Polsce oraz w kilkudziesięciu miejscach na świecie. Kwestę prowadziło 120 tysięcy wolontariuszy. Darczyńcy WOŚP otrzymali 35 mln serduszek. Na kwotę zebraną w Finale WOŚP złożyły się zbiórka publiczna (87 045 213,67 PLN), pozostałe darowizny przekazane na cel akcji przede wszystkim poprzez kanały elektroniczne  (88 893 503,89 PLN), oraz dary rzeczowe w postaci sprzętu medycznego, który WOŚP przekaże bezpośrednio szpitalom (989 916,77 PLN).

Celem zbiórki 27. Finału WOŚP było pozyskanie środków na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych (w Polsce jest 50 takich placówek). - W realizacji celu 27. Finału WOŚP Fundacja skupi się przede wszystkim na zakładach diagnostyki specjalistycznej – zwłaszcza obrazowej, radiologicznej oraz laboratoryjnej. W głównej mierze zbiórka ma jednak umożliwić podniesienie standardu wyposażenia. Do szpitali trafić mają tak  zaawansowane urządzenia jak chociażby: rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG (w tym aparaty mobilne), wysokiej klasy – zapowiedziano.

Łącznie przez 27 lat zebrano w Polsce w ramach tej akcji 1 mld 126 mln zł.

[ZT]21480[/ZT]

[ZT]21398[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE