Reklama

Te tematy podejmą radni w 2019 roku: zadłużenie miasta, linia kolejowa...

Opublikowano:
Autor:

Te tematy podejmą radni w 2019 roku: zadłużenie miasta, linia kolejowa... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak duże jest zadłużenie Płocka według stanu z 31 grudnia 2018 r., w tym jak się kształtowało od 2003 roku i jak to wyglądało na tle innych miast na prawach powiatu? Tematyka zadłużenia pojawi się na sesji już w lutym. Zapewne bez dłuższej dyskusji się nie obejdzie. Jakie inne tematy zaabsorbują płockich radnych w tym roku?

Jak duże jest zadłużenie Płocka według stanu z 31 grudnia 2018 r., w tym jak się kształtowało od 2003 roku i jak to wyglądało na tle innych miast na prawach powiatu? Tematyka zadłużenia pojawi się na sesji już w lutym. Zapewne bez dłuższej dyskusji się nie obejdzie. Jakie inne tematy zaabsorbują płockich radnych w tym roku?

Zajrzeliśmy do całorocznego harmonogramu z tematami na comiesięczne posiedzenia płockich radnych. Oczywiście poza wskazanymi pozycjami pojawi się wiele innych tematów i to nie tylko na samej sesji, ale też na posiedzeniach komisji.

O czym zamierzają dyskutować lokalni rajcy? Temperatura dyskusji podczas sesji w lutym, kiedy w grę wchodzą finanse miasta, może być wysoka. Pamiętajmy, że z roku na rok, przy planach kolejnych inwestycji, na które również będą zapewne dodatkowe środki finansowe, będą potrzebne coraz większe kwoty na spłatę dotychczasowego zadłużenia. Pojawi się temat bonu żłobkowego. To jednak w lutym, a co w marcu? Wyszczególniono cztery tematy: Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy-Miasto Płock w roku 2019, sprawozdanie za 2018 r. z realizacji zadań w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, informacja z realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na terenie miasta Płocka na lata 2015-2019 w 2018 r. Dłuższej dyskusji można oczekiwać przy omówieniu sytuacji miejskiej spółki - Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, czyli funkcjonowania Szpitala św. Trójcy pod względem zabezpieczenia usług medycznych i specjalistycznych mieszkańców Płocka. Radni zapoznają się z informacjami o kontraktach z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2019 r. oraz realizacji kontraktów w 2018 r., a także o Nocnej i Świątecznej Pomocy Medycznej.

Kwietniową sesję mogą zdominować m.in. tematy dotyczące bezpieczeństwa publicznego, osób niepełnosprawnych i pomocy społecznej, w tym działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w 2018 r. Współpraca z organizacjami pozarządowymi zostanie omówiona w maju. Majowa sesja zapowiada się na ważną z perspektywy rozwoju miasta, bowiem radni skoncentrują się na tematyce infrastruktury drogowej. Z kolei sesja w czerwcu to przede wszystkim rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego Gminy-Miasto Płock wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Płocka za 2018 r. z wykonania planów finansowych samorządowych instytucji kultury oraz informacji o stanie mienia w gminie. Radni, po zapoznaniu się z raportem o stanie miasta, udzielą prezydentowi Płocka (albo nie udzielą) votum zaufania, ponadto zagłosują za udzieleniem (bądź nie udzieleniem) absolutorium prezydentowi Andrzejowi Nowakowskiemu za jego działania w 2018 r. Zapoznają się także z informacjami o przygotowaniach do wypoczynku letniego dzieci i młodzieży, z kalendarzem imprez kulturalnych i sportowych w okresie wakacji. Po tej sesji sami skorzystają z wypoczynku od obowiązków i dopiero w sierpniu zasiądą ponownie w auli ratusza. A temat ma być istotny - perspektywa budowy nowej linii kolejowej łączącej Płock z Warszawą (w dwóch wariantach: przez CPK i przez Modlin). Dodatkowo radni zapoznają się z wynikami finansowymi płockich spółek, a także założeń na sezon 2019/2020 spółki SPR Wisła Płock i Wisła Płock S.A.

Przebieg wykonania planów finansowych przez płockie instytucje kultury wraz z informacją o wykonaniu budżetu miasta za I półrocze 2019 r. mogą posłużyć za tematy do dyskusji podczas sesji we wrześniu, podobnie jak gazyfikacja lewobrzeżnej części Płocka. Za to w październiku kolejne istotne tematy: ocena stopnia realizacji Płockiego Programu Rewitalizacji, czyli jak dobrze sobie radzimy z poprawianiem stanu płockich zabytków i działaniami na rzecz społeczności lokalnej w tych częściach miasta, które wymagają pomocy w pierwszej kolejności. Do zakresu sesji włączono tematykę organizacji pozarządowych, wolontariatu, wspierania płockich szkół wyższych. Będzie to oczekiwana sesja przez osoby zainteresowane tematyką jakości płockiego powietrza. Zostaną upublicznione wynik z raportu końcowego podsumowującego badanie zanieczyszczenia powietrza ze stacji pomiarowej udostępnionej na okres jednego roku przez Konsorcjum DACSYSTEM i Fundację ARMAAG z Gdańska, z zainstalowanych czujników pyłu PM 2,5 i PM 10 oraz czujników pasywnych.

Jakie punkty pojawią się na sesji w listopadzie? W planie umieszczono informację o funkcjonowaniu strefy płatnego parkowania i przedstawienie wyników analizy sytuacji pracowników w placówkach oświatowych (warunki pracy, płacy i zmiany w zatrudnieniu). Radni podczas ostatniej tegorocznej sesji skupią się m.in. na projekcie budżetu Płocka na 2020 r. Radni wyrażą swoją ocenę w toku głosowania również w przypadku Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy - Miasto Płock, Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Miasto Płock w latach 2020-2024. Zostanie im także przedstawiona analiza realizacji i perspektyw inwestycji strategicznych Płocka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE