Reklama

Takie biura są w Gdańsku, Częstochowie, Włocławku. Czas na Płock

Opublikowano:
Autor:

Takie biura są w Gdańsku, Częstochowie, Włocławku. Czas na Płock - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Płocku z początkiem listopada powstanie biuro rzeczy znalezionych. Co możemy tam oddać i kiedy?

W Płocku z początkiem listopada powstanie biuro rzeczy znalezionych. Co możemy tam oddać i kiedy?

Biuro rzeczy znalezionych straży miejskiej będzie czynne od 1 listopada. Przez trzy dni w tygodniu (w poniedziałki w godz. 12.00 – 16.00, środy i piątki w godz. 10.00 – 14.00) możemy tam zanieść rzeczy znalezione bądź porzucone, których wartość przekracza 100 zł, w tym m.in. pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności (złoto, platyna, srebro, w tym monety, wyroby użytkowe ze złota, platyny lub srebra, kamienie szlachetne, perły oraz koral (które trafią na przechowanie do kasy pancernej lub banku), rzeczy o wartości historycznej, naukowej i artystycznej, a także rzeczy, których cechy zewnętrzne lub umieszczone na nich znaki szczególne wskazują, że stanowią one sprzęt lub ekwipunek wojskowy, dokumenty wojskowe, w szczególności legitymacje, książeczki lub zaświadczenia wojskowe oraz karty powołania, ponadto również rzeczy znalezione w budynku publicznym, innym budynku lub pomieszczeniu otwartym dla publiczności oraz środku transportu publicznego nieodebrane w ciągu 3 dni od właściwego zarządcy przez osobę uprawnioną.

Rzecznika płockich municypalnych, Jolanta Głowacka nie ukrywa, że w związku z organizacją biura pytali np. strażników miejskich we Włocławku, jak takie miejsce zorganizować i jakich błędów uniknąć. Podobne biura powstały w innych polskich miastach już dawno. 

- Nie zatrudniamy nikogo nowego. Biurem zajmie się strażnik, który będzie na dyżurze - mówi Jolanta Głowacka. 

Funkcjonariusz dokona wyceny przedmiotu. Osobna sprawa to ewidencja i umieszczenie przedmiotów w Biuletynie Informacji Publicznej, gdzie znajdą się informacje np. "znaleziono telefon marki x" z opisem. Przedmioty zostaną zgromadzone w przygotowanym pomieszczeniu

Biuro będzie mieściło się w budynku ratusza przy pl. Stary Rynek 1. W razie potrzeby można zadzwonić w godzinach pracy biura (numer telefonu: 735 209 168), aby np. zawiadomić o znalezieniu jakiegoś przedmiotu. Oprócz przechowywania i przyjmowania zawiadomień, biuro zajmie się także: - poszukiwaniem osób uprawnionych do odbioru zewidencjonowanych przedmiotów (poprzez wezwania na tablicy ogłoszeń biura przez 1 rok od znalezienia, ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej straży miejskiej, ogłoszenia w dzienniku o zasięgu lokalnym lub ogólnopolskim, w przypadku gdy rzecz znaleziona przekroczy równowartość 5 tys. zł),

- wydawaniem rzeczy znalezionej osobie uprawnionej do jej odbioru,

- podejmowaniem czynności w celu sprzedaży rzeczy znalezionej ulegającej szybkiemu zepsuciu lub której przechowanie byłoby związane z kosztami niewspółmiernie wysokimi w stosunku do jej wartości rynkowej lub nadmiernymi trudnościami albo powodowałoby znaczne obniżenie jej wartości rynkowej, a także dokonywaniem sprzedaży rzeczy w drodze licytacji publicznej (jeśli nie jest możliwe ustalenie jej wartości rynkowej, a której przechowanie byłoby np. związane z kosztami niewspółmiernie wysokimi w stosunku do jej szacunkowej wartości lub nadmiernymi trudnościami). Innymi słowy, jeśli rzecz leży np. przez 3 lata, to wtedy sąd zdecyduje co dalej z tym przedmiotem będzie i może dojść do licytacji (tak pozyskane środki zasilą budżet gminy).

Przechowywanie rzeczy znalezionych w biurze jest nieodpłatne (chyba, że np. znaleziono właściciela, a ten zwleka z odbiorem). Jeśli rzecz nie przedstawia wartości materialnej, wówczas nie zostanie przyjęta do biura. Jeśli wartość będzie poniżej 100 zł, będą przyjmowane wyłącznie rzeczy o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej. Odmowa dotyczy zwierząt, materiałów wybuchowych, rzeczy zaliczanych do produktów niebezpiecznych, łatwopalnych lub żrących, rzeczy, których posiadanie wymaga pozwolenia (w szczególności broń, amunicję, materiały wybuchowe), dowodów osobistych i paszportów.

Osoba, która jest uprawniona do odbioru, przed wydaniem rzeczy z biura winna złożyć wniosek o wydanie, podając opis przedmiotu, cechy charakterystyczne oraz czas i miejsce zagubienia (w przypadku posiadania przedstawi dokumenty potwierdzające prawo własności).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE