Reklama

Tak ma wyglądać nowy stadion przy Łukasiewicza. Koncepcja gotowa

Opublikowano:
Autor:

Tak ma wyglądać nowy stadion przy Łukasiewicza. Koncepcja gotowa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni na najbliższej sesji zapoznają się z koncepcją budowy nowego stadionu im. Kazimierza Górskiego. Ale czy i kiedy zostanie ona wykorzystana, tak naprawdę nie wiadomo. Wszystko zależy od zawartości miejskiego portfela oraz od tego, jakiej kwoty zażyczą sobie potencjalni wykonawcy w ogłoszonym przetargu.

Radni na najbliższej sesji zapoznają się z koncepcją budowy nowego stadionu im. Kazimierza Górskiego. Ale czy i kiedy zostanie ona wykorzystana, tak naprawdę nie wiadomo. Wszystko zależy od zawartości miejskiego portfela oraz od tego, jakiej kwoty zażyczą sobie potencjalni wykonawcy w ogłoszonym przetargu.

Nowy stadion im. Kazimierza Górskiego powstałby w miejscu obecnego. Docelowo obiekt zyskałby nowe, zadaszone trybuny na ponad 15 tys. widzów (wraz z trybuną VIP), a pod nimi znajdzie się zaplecze szatniowe, sanitarne, gastronomiczne, będą także pomieszczenia administracyjne i strefa VIP. Obecną koncepcję przygotowała firma Bończa Studio (w listopadzie pokazywaliśmy pierwsze wizualizacje). W razie awarii, przewidziano niezależny system oświetlenia, nagłośnienia, systemu monitoringu, kontroli dostępu.

W środę na komisji inwestycji w Ratuszu niektórzy radni zapoznali się z założeniami. Wiceprezydent Jacek Terebus mocno podkreślał, że to wstępna koncepcja ujmująca problem jak najszerzej. - Staraliśmy się wyciągnąć lekcję z procesu budowania stadionów w Polsce, aby pozbawić nasz obiekt zbędnych funkcji. We Wrocławiu tylko samych studentów jest tyle, co mieszkańców Płocka, a oni mają problem z zapełnieniem powierzchni komercyjnej. W Orlen Arenie nadal jest wolna powierzchnia. Zastanawialiśmy się nad narożnikami, czy zostawić jej zupełnie otwarte, czy też zabudować i obniżyć wysokość stadionu. Zakładamy budowę stopniową, trybuna po trybunie, aby przez cały proces modernizacji można było rozgrywać kolejne mecze – mówił wiceprezydent. Płyta boiska z ogrzewaniem pozostanie w dotychczasowym miejscu.

Radny Michał Sosnowski zapytał wprost, czy obecni włodarze miasta mają w sobie wystarczającą determinację, aby ten stadion powstał. - Wówczas by ta koncepcja nie powstała – tłumaczył Terebus. Ratusz rozpatruje różne możliwości. Koncepcja może stać się podstawą do projektu technicznego, ale... Zgodnie z najczarniejszym scenariuszem budowa każdej z czterech trybun zajęłaby nawet po dwa lata. - Można robić wszystko własnymi siłami, ale są w Polsce firmy, które na budowie takich obiektów „zjadły zęby”. Gdyby była to jednak formuła „zaprojektuj i wybuduj”, to podpowiedziałyby nam odpowiednie rozwiązania. Wówczas nie kupimy projektu od projektanta, który wyłącznie da nam wizję ładnego obiektu. Niech on będzie dokładnie przemyślany pod względem technicznym, skrojony na miarę, ale też jak najtańszy. Bo to podstawa, na ile nas stać. A to od dofinansowania zależy, jak szybko stadion mógłby być wybudowany.

Skarbnik Wojciech Ostrowski uczulał radnych, że trwają już rozmowy z instytucjami finansowymi, jak do tego tematu podejść. Nikt nie ukrywa, że w tych zamierzeniach przyda się nowa spółka sportowa, MOSiR. Najprawdopodobniej nie uda się pokryć całości ze środków zewnętrznych, część odbędzie się z dofinansowaniem poprzez spółkę i ze strony gminy. Budowa raczej rozpoczęłaby się w drugim półroczu 2018 roku. - Kluczową sprawą pozostaje cena położona przez wykonawcę – twierdził. - Jeśli będzie w miarę rozsądna, to jest to realna data, a jeśli cena z przetargu będzie znacznie odbiegała od posiadanych przez nas środków, wówczas ulegnie przesunięciu. Na razie nie ma co krzyczeć, że chcemy wydać 100 mln zł, bo tym wyższą kwotę dostaniemy. Prędzej 60 mln, chociaż to będzie trudne. Sprawdzamy, w jaki sposób budowały takie obiekty inne miasta. Przykładowo Tychy sfinansowały stadion z własnych środków. Mają budżet na 800 mln zł przy zadłużeniu na poziomie 100 mln zł, a nie na 500, jak Płock. Wydają na kulturę 3 mln zł rocznie, my około 15 mln. Na klub płacą 2 mln, my 20. Wychodzi na to, że to my jesteśmy bardziej rozrzutni. Nie dostaniemy pieniędzy z Unii Europejskiej. 

A kiedy zostanie ogłoszony przetarg na projekt? Jeszcze nic nie jest przesądzone, zależy od formuły. Na razie wszystko odbywa się dwutorowo, możliwe jest osobne zlecenie projektu lub, gdyby Ratusz znalazł w kolejnych miesiącach odpowiednie finansowanie, skorzystanie z formuły „zaprojektuj i wybuduj”. Nie byłoby najpierw projektu technicznego, tylko jedno postępowanie przetargowe. Przy okazji wymiany zdań wiceprezydent wtrącił uwagę o braku czwartej trybuny w Orlen Arenie. Także radny SLD, Wojciech Hetkowski obawiał się „powtórki z rozrywki”, tzn. że zabraknie przykładowo 100 miejsc i nowy stadion nie zostanie dopuszczony do rozgrywek.

Radny Kolczyński z klubu PiS pochwalił ciekawą formę obiektu. - Proszę, dajmy sobie spokój z halą. Przypominam, że miałaby być obiektem widowiskowo-sportowym, a nie wyłącznie sportowym. Nauczmy się cieszyć tym, co mamy.

Wiceprezydent uspokajał, że wszystko ma być przygotowane zgodnie z licencją PZPN. Chodzi o to, aby obiekt posiadał „kategorię trzecią” umożliwiającą rozgrywanie meczów na poziomie krajowym, jak i etapów rozgrywek UEFA. Dodatkowy walor koncepcji to możliwość organizowania na stadionie koncertów muzycznych i widowisk.

Koncepcja

Zacznijmy od tego, co przed stadionem. Układ dróg z nawierzchnią z kostki brukowej lub asfaltu miałby zostać połączony dwoma zjazdami z ul. 7 Czerwca 1991 w sposób, który oddzieli ruch aut kibiców od samochodów zawodników, mediów czy VIP-ów. Od strony zachodniej zaprojektowano parking na obszarze strzeżonym na 156 miejsc, w tym 4 dla osób niepełnosprawnych i 5 dla autokarów zawodników. Z kolei od strony wschodniej przewidziano parking ogólnodostępny na 59 miejsc postojowych, w tym 6 dla osób niepełnosprawnych i na 8 miejsc dla autobusów kibiców. Mamy także kolejny parking dla kibiców drużyny gości w wydzielonej części od strony północnej mieszczący 39 aut, z 4 miejscami dla autobusów. Miejsca postojowe dla samochodów osób niepełnosprawnych, zostały zlokalizowane na parkingu dla kibiców, bezpośrednio od strony drogi dojazdowej. Mają zapewnić możliwie najkrótszą drogę dojścia do miejsc siedzących przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. To jeszcze nie wszystko, bowiem od strony północno-zachodniej projektanci umieścili plac postojowy dla samochodów transmisyjnych oraz plac dla służb szybkiego reagowania o powierzchni 1011 metrów kwadratowych. A w razie potrzeby, gdyby zainteresowanie konkretnym meczem przewyższało dostępne miejsca do parkowania, zawsze można skorzystać z parkingu przy Orlen Arenie na 500 samochodów osobowych i 20 autokarów.

A teraz to, co w środku. W narożnikach stadionu założono 17 miejsc dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów (w tym przystosowane toalety). Wszystkie miejsca siedzące dla kibiców będą zadaszone, przy czym każdą z trybun podzielono na sektory z dostępem do sanitariatów i punktów gastronomicznych oraz z wyjściami ewakuacyjnymi. Osobno usiądą kibice drużyny gości. Sektory w tym przypadku zostałyby oddzielone trwałym ogrodzeniem (z możliwością utworzenia wokół sektora strefy buforowej przy okazji meczu). Wysoka na ponad dwa metry przezroczysta przesłona oddzieliłaby trybunę kibiców gości.

Wymogi FIFA nakładają konieczność podziału stadionu minimum na cztery sektory, każdy z osobnym, kontrolowanym wejściem, zapleczem gastronomicznym, toaletami dla obu płci, punktem pierwszej pomocy, pomieszczeniami dla służb i ochrony. Ponadto każdy z sektorów powinien zostać podzielony na mniejsze podobszary (w każdym, zgodnie z wymogami PZPN, po 2,5 tys. osób). Projektanci umieścili stalowe, wysokie na 110 cm, balustrady z możliwością łączenia trybun na poziomie korony bramami ewakuacyjnymi. Jak informują w Ratuszu, promenada okalająca trybuny od góry również zostałaby podzielona w miejscach granic sektorów, dzięki czemu nie będzie swobody w przemieszczaniu się między sektorami.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE