Reklama

Tak ma wyglądać nabrzeże. Prace ruszą lada dzień [WIZUALIZACJE]

Opublikowano:
Autor:

Tak ma wyglądać nabrzeże. Prace ruszą lada dzień [WIZUALIZACJE] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Władze podpisały dziś umowę z firmą PORR, która wygrała przetarg na realizacje nabrzeża wiślanego. To pierwszy etap remontu nabrzeża.

Władze podpisały dziś umowę z firmą PORR, która wygrała przetarg na realizacje nabrzeża wiślanego. To pierwszy etap remontu nabrzeża. 

Pierwszy etap realizacji bulwarów wiślanych pochłonie blisko 32 mln złotych. Przetarg wygrała firma PORR S.A. z Warszawy. Co prawda nie zaoferowała w przetargu najniższej ceny, ale Ratusz odrzucił ofertę firmy ETP z Katowic. 

[ZT]15918[/ZT]

Krajowa Izba Odwoławcza przyznała urzędnikom rację. Pozostało więc zorganizować dodatkowe środki, bo w budżecie na tę inwestycję brakowało ok. 4,5 mln złotych. Pod koniec lipca radni zagłosowali za przesunięciem środków. 

[ZT]16088[/ZT]

Nie pozostało więc nic innego, jak podpisać umowę. Stało się to dziś tuż przy wejściu na molo, które stanowiło pierwszy element remontu nabrzeża. Od 2008 roku sporo się jednak zmieniło w koncepcji Ratusza. Nie będzie np. kapitanatu czy potężnego hangaru, a część plaży nie zamieni się w parking. 

- Mieszkańcy zwracali uwagę, że mało jest tu przestrzeni spacerowej - mówił Jacek Terebus, zastępca prezydenta ds. rozwoju i inwestycji. - Dokonaliśmy więc zmian w projekcie z 2008 roku. Ulica Rybaki powędruje na podskarpie, a przestrzeń zostanie udostępniona spacerowiczom. Będą też ok. 4 km ścieżki biegowej z odpowiednią nawierzchnią. 

Remont dotknie też amfiteatru, a konkretnie budowy sieci kanalizacyjnej sanitarnej i deszczowej. Jak mówił Terebus ta część z inwestycji jest z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcieliby ożywiać tę cześć miasta. 

Miasto liczy, że dużą część zainwestowanych środków uda się odzyskać z funduszy Unii Europejskiej, ale nawet w przypadku porażki zapewniają, że w budżecie są zabezpieczone środki. Prace powinny zacząć się już we wrześniu i zakończyć do czerwca 2018 roku. 

- Największa część prac powinna zostać wykonana w terminie wrzesień-maj, aby nie zakłócać imprez, które odbywają się na pobliskiej plaży - wyjaśnił zastępca prezydenta. 


Jak będzie wyglądało wyremontowane nabrzeże? Zabudowa tarasowa obejmie część portu. Z drugiej strony molo zostaną po prostu wyremontowane chodniki, a także powstanie mała architektura czyli ławki, plac zabaw czy skwer biznesu. Na wybrzeżu powstaną też toalety. Ratusz zaprezentował dziś kilka wizualizacji. 

Jako II etap inwestycji planowany jest odcinek od starego mostu do Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego. Wówczas powstanie m.in. parking dla autobusów, ale to na razie melodia przyszłości. Przetarg nie obejmuje też kolejki, która miałaby łączyć bulwary z górą skarpy. W konkursie, do którego przystąpiło miasto, takich koncepcji nie ma. 

- To jednak nie oznacza, że do tego nie powrócimy - mówi Terebus. 

- Myślę, że ludzie muszą mieć miejsce, do którego chcą przyjść - argumentował prezydent. - Molo to już jest element, dla którego ludzie często przyjeżdżają. Jeśli będzie promenada i piękna przestrzeń, to ludzie się pojawią. Komunikacja dla osób starszych to wyzwanie na przyszłość. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE