Takie zmiany są zgodne z prawem polskim, regulowane także na poziomie europejskim jak i światowym. Ma to m.in. poprawić jakość internetu i rozmów głosowych.
Co oznacza ta zmiana? Dla większości użytkowników będzie niewidoczna, ale osoby korzystające ze starszych telefonów mogą napotkać problemy z kompatybilnością, co może wymagać wymiany urządzeń.
- Po wyłączeniu 3G konsumentowi, który nie posiada aparatu korzystającego z technologii 4G, pozostanie tylko sieć 2G – umożliwia ona przede wszystkim rozmowy, a także komunikację przy pomocy SMS-ów. Wyłączenie technologii 3G może niekiedy oznaczać konieczność wymiany starych telefonów komórkowych, działających tylko w tej technologii. Niestety, koszt takiej wymiany musi ponieść konsument. - informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Technologia 3G została wprowadzona ponad 20 lat temu, umożliwiła szybki dostęp do internetu mobilnego, wprowadziła wideorozmowy, ale z czasem okazałą się zbyt kosztowna, a na dodatek zaczęła nie spełniać rosnących wymagań użytkowników.
T-Mobile wyłączył 3G już w 2023 roku. Orange stopniowo wyłącza sieć 3G w Polsce, całkowite zakończenie procesu planowane jest na koniec 2025 roku.
W przypadku Plusa i Play ma to być prawdopodobnie 2027 rok.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.