Reklama

Ta dyskusja rozpala emocje. Poseł i prezydent wyrazili swoje zdanie

Opublikowano:
Autor:

Ta dyskusja rozpala emocje. Poseł i prezydent wyrazili swoje zdanie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent Andrzej Nowakowski i poseł PSL Piotr Zgorzelski są jednomyślni. A jakie jest Wasze zdanie na temat planowanej przez rząd reformy dotyczącej ograniczenia kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów?

Prezydent Andrzej Nowakowski i poseł PSL Piotr Zgorzelski są jednomyślni. A jakie jest Wasze zdanie na temat planowanej przez rząd reformy dotyczącej ograniczenia kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów?

Zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego na temat planowanego przez rząd ograniczenia kadencji włodarzy miast i gmin do dwóch, wywołała falę komentarzy. Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że zmiana ma na celu rozwiązanie problemu wieloletnich, scementowanych siecią wzajemnych powiązań klik i lokalnych układów w samorządach, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Rozważane jest również rozwiązanie, by w ślad za ograniczeniem możliwości startu w wyborach, wydłużyć kadencję do pięciu lat. W sprawie ma się wypowiedzieć Trybunał Konstytucyjny. 

To dziś jeden z najważniejszych tematów dla samorządów. Nic dziwnego - jeśli zmiany weszłyby w życie już teraz, w wyborach za dwa lata nie mogłoby startować wielu z obecnych włodarzy miast i gmin, więc plany rządu to ich być albo nie być. Przykładów nie trzeba daleko szukać - niewykluczone, że na drugiej kadencji skończyłaby się rola Andrzeja Nowakowskiego jako prezydenta Płocka. Zapowiedzi PiS-u tak komentował na gorąco na naszym portalu:

[ZT]14289[/ZT]

Zdanie na temat rozwinął na swoim blogu.

- Moim zdaniem to mieszkańcy – wyborcy – sami najlepiej są w stanie ocenić, czy ktoś jest na tyle dobrym wójtem, burmistrzem, czy prezydentem, by zasługiwać na kolejny wybór - uważa urzędujący prezydent.

Dzieli się także swoim doświadczeniem jako gospodarza miasta: - Obecnie – przy trwającej cztery lata kadencji – każdy nowy wójt, burmistrz, czy prezydent przez pierwszy rok urzędowania sprawdza, co zostawił poprzednik i w dużej mierze realizuje pomysły, które on zostawił. Realizuje przecież budżet przygotowany przez poprzednika. Koryguje go, ale nie zmienia od podstaw - podkreśla prezydent.

Dopiero kolejna kadencja daje szansę na autorski program zarządzania miastem czy gminą i długofalowy rozwój. - Nikt nie będzie tworzył dalekosiężnych planów rozwoju miast, bo nie będzie miał do tego motywacji - przekonuje.  Wszystkie ośrodki w Polsce zaczną rozwijać się w sposób przypadkowy, doraźny i prawdopodobnie chaotyczny – głównie na potrzeby najbliższych wyborów. 

Zgorzelski: To zrodzi patologię

Bardzo podobnych argumentów używa poseł Piotr Zgorzelski (PSL), wiceszef sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, który przysłał do naszej redakcji swoje stanowisko w tej sprawie. Również jego zdaniem, praca włodarzy miast i gmin jest weryfikowana przy urnach i jest to najlepszy sposób oceny działalności danego samorządowca.

Problemu jego zdaniem nie rozwiąże również wydłużenie urzędowania do pięciu lat, bo mechanizm przy ograniczeniu do dwóch kadencji pozostanie ten sam.

- Można śmiało stwierdzić, że ma pełną świadomość tego, iż cokolwiek zrobi i tak za pięć lat będzie musiał odejść - uważa Piotr Zgorzelski. - Zatem czemu się starać, jak i tak nie zostanie to należycie docenione? Pozostaje tu tylko wiara w altruizm włodarza i jego dobre chęci. 

Zdaniem posła, wprowadzenie dwukadencyjności zamiast zlikwidować patologiczne zjawiska w samorządach paradoksalnie będzie je tworzyć. - Osoba zostając np. wójtem na dwie kadencje czyli na 10 lat, praktycznie wychodzi z dotychczasowego rynku pracy, przez ten czas stając się ekspertem w zakresie działania zarządzanego przez siebie samorządu - napisał parlamentarzysta. - Jeśli wójt będzie miał świadomość, że za kilka lat już tym wójtem cokolwiek by robił nie będzie, a perspektywa powrotu do poprzedniej pracy jest niemożliwa bądź poważnie nierentowna, może skłaniać się do wszelkiego rodzaju nadużyć w tym finansowych czy faktycznej budowy pewnych układów, z którymi paradoksalnie PiS ponoć chce walczyć wdrażając tę „deformę”. 

 

Jakie jest Wasze zdanie na temat ograniczenia kadencji prezydentów, burmistrzów i wójtów?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE