Reklama

Szykują się duże zmiany. Będą nowe szkoły i dom opieki

Opublikowano:
Autor:

Szykują się duże zmiany. Będą nowe szkoły i dom opieki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już wkrótce na teren Wyższego Seminarium Duchownego przeniosą się koedukacyjne szkoły katolickie z Sikorza. Wiadomo już także, co będzie się mieściło w kompleksie w podpłockiej miejscowości.

Już wkrótce na teren Wyższego Seminarium Duchownego przeniosą się koedukacyjne szkoły katolickie z Sikorza. Wiadomo już także, co będzie się mieściło w kompleksie w podpłockiej miejscowości.

Tą informacją już od jakiegoś czasu żyją uczniowie i rodzice katolickiego gimnazjum i liceum w Sikorzu, a także Wyższe Seminarium Duchowne. Obie te placówki już wkrótce czeka mała rewolucja związana z przenosinami szkół z podmiejskiej miejscowości na ulicę Nowowiejskiego.

Władze szkoły wyjaśniają tę zmianę reformą edukacji.

- To najrozsądniejsze rozwiązanie w obliczu trwającej reformy i związaną z nią likwidacją gimnazjów i przywracaniem ośmioletnich szkół podstawowych - wyjaśnił ks. Mariusz Oryl, dyrektor Niepublicznego Gimnazjum Katolickiego oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Sikorzu.

Przenosiny to kwestia najbliższych miesięcy - we wrześniu nowy rok szkolny katolickie liceum, a także nowo tworzona katolicka szkoła podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi (dla klas kończących gimnazjum starym trybem) oraz internat dla uczniów i uczennic spoza Płocka rozpoczną już w nowym miejscu. 

W pewnym sensie będzie to powrót do przeszłości - od chwili założenia Niższego Seminarium Duchownego przez bł. abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego w 1916 r. przez dziesięciolecia aż do przenosin do Sikorza w 1998 r. szkoła dla młodych mężczyzn i seminarium dla kleryków funkcjonowały wspólnie właśnie pod adresem na Nowowiejskiego. Różnica polega na tym, że dzisiejsze szkoły katolickie, a także internat, są koedukacyjne.

- Nie można powiedzieć, że przeprowadzamy się do seminarium, obie placówki będą od siebie wyraźnie oddzielone - prostuje ks. Oryl. Zarówno on, jak i rektor seminarium zapowiadają jednak, że jest za wcześnie, by mówić o szczegółowych rozwiązaniach organizacyjnych, które są dopiero ustalane. Rozważane jest m.in. stworzenie drugiego, oddzielnego wejścia od ul. Ostatniej.

Wiadomo już, że podstawówka i liceum zyskają nazwę Zespołu Szkół Katolickich Stanislaum, a ich patronem tak jak przed stu laty będzie św. Stanisław Kostka. 

Nie da się ukryć, że dla seminarium z jego znacznie przerzedzonymi szeregami kleryków (do kapłaństwa przygotowuje się tam łącznie 35 przyszłych księży), to również korzystne rozwiązanie. Funkcjonowanie placówki, w której uczy się ok. 130 uczniów, z pewnością pozwoli podzielić się kosztami utrzymania zabytkowego kompleksu budynków.

A co będzie w Sikorzu?

Wiemy już także, jakie są plany na wykorzystanie pięknie położonego gmachu szkół w Sikorzu. Jak potwierdza rzeczniczka płockiej Kurii, Elżbieta Grzybowska, zgodnie z decyzją biskupa płockiego, zostanie on przekształcony w dom opieki dla osób w podeszłym wieku. Będzie to możliwe, bo kompleks na skraju Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego powstał jako dom rekolekcyjny - są tam jedno- i kilkuosobowe pokoje, przestronne sale, które można przekształcić w świetlice, oddziały rehabilitacyjne czy sale terapii zajęciowej, a także stołówka, kuchnia i kaplica.

Ośrodek będzie się nazywał Dom Seniora Leonianum, a jego patronem będzie bł. bp Leon Wetmański, męczennik II wojny światowej, biskup pomocniczy płocki, aktywnie działający na rzecz osób w podeszłym wieku, chorych i opuszczonych.

Według wstępnych zamierzeń, uruchomienie domu seniora planuje się na połowę 2018 r. Najprawdopodobniej będzie funkcjonował na zasadach komercyjnych, ale szczegóły będą ustalane w ciągu najbliższych miesięcy.

[ZT]13318[/ZT]

Sikórz z lotu ptaka, fot. Dariusz Bógdał 

Niższe Seminarium Duchowne powstało obok WSD w 1916 r. z inicjatywy ówczesnego biskupa płockiego Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Młodzi mężczyźni zdobywali tam wykształcenie i przygotowywali się do wstąpienia do seminarium. Do II wojny światowej szkoła funkcjonowała najpierw jako Liceum św. Stanisława Kostki przy Seminarium Duchownym w Płocku, a potem jako Gimnazjum Męskie im. św. Stanisława Kostki. Po wojnie, na fali szykan wobec Kościoła, pozbawiono ją praw państwowych (odzyskała je dopiero w 1991 r.), ale nauka była kontynuowana. W 1998 r. szkoły przeniosły się do Sikorza. Niższe Seminarium Duchowne kończyli m.in. bp Czesław Kaczmarek, bp Roman Marcinkowski, bp Rafał Markowski, ks. prof. Jan Decyk, ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, prof. Włodzimierz Fijałkowski, prof. Mieczysław Gogacz.

[YT]https://youtu.be/OcAVJ0WMiPA?list=PLoTIwbVym6v2Zsa9yhjeQLKiBE2-Efvih[/YT]

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE