Reklama

Szkoła Niższych Dowódców. Korzystają z modelu z USA

Opublikowano:
Autor:

Szkoła Niższych Dowódców. Korzystają z modelu z USA - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 30-godzinny wysiłek fizyczny i psychiczny, wykazanie się wiedzą i umiejętnościami, szybkie i trafne podejmowanie decyzji, zmęczenie, brak snu, zmagania z własnymi ograniczeniami – to tylko niektóre elementy, które należy przejść i zaliczyć, aby zostać podoficerem WOT. 

30-godzinny wysiłek fizyczny i psychiczny, wykazanie się wiedzą i umiejętnościami, szybkie i trafne podejmowanie decyzji, zmęczenie, brak snu, zmagania z własnymi ograniczeniami – to tylko niektóre elementy, które należy przejść i zaliczyć, aby zostać podoficerem WOT. 

Na podwarszawskim poligonie odbył się egzamin podoficerski Sonda prowadzony przez mobilny zespół szkoleniowy z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. To pierwszy kurs żołnierzy OT, którzy przeszli kurs podoficerski SONDA w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Aby zdobyć upragniony stopień wojskowy kadeci musieli przejść pozytywnie pisemny sprawdzian z wiedzy teoretycznej oraz zmierzyć się z pętlą taktyczną w wymiarze dzienno-nocnym. Po zaliczeniu egzaminu zdobędą stopień kaprala i zostaną wyznaczeni na dowódców sekcji.

- W WOT najważniejsi są ludzie - ich talenty, zapał i potencjał. Jednym z głównych wysiłków Dowództwa jest zagospodarowanie tego potencjału, pozyskanie i odpowiednie wyszkolenie kadry podoficerskiej WOT. Temu właśnie służy kurs Sonda, czyli Szkoła Niższych Dowódców - mówi kpr. Cezary Okraszewski, podoficer Sekcji Współpracy Cywilno - Wojskowej  64 batalionu lekkiej piechoty w Płocku 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rotmistrza Witolda Pileckiego.

Na czym polega Sonda? Przez kilkanaście tygodni, wyselekcjonowana grupa kandydatów przechodzi intensywne zajęcia w trybie ciągłym oraz weekendowym. 

- Uczą się, jak dowodzić, jak zbudować sobie autorytet w grupie i jak podejmować dobre decyzje w trudnych sytuacjach. Sonda łączy kilka ciekawych doświadczeń, w tym Szkołę Niższych Dowódców AK, model kształcenia podoficerskiego z USA, polskie doświadczenia oraz obecne potrzeby Wojska Polskiego - dodaje kpr. Cezary Okraszewski.

Żołnierze poruszają się po pętli taktycznej w sekcjach, każdej z sekcji towarzyszy tzw. Duch, czyli instruktor z Centrum Szkolenia WOT, którego zadaniem jest wyznaczanie dowódców w sekcji do poszczególnych zadań. Każdy z egzaminowanych musi się odznaczać cechami przywódcy. Sprawdzana jest skuteczność podejmowania decyzji w trudnych warunkach natury psychologicznej w ciężkich warunkach terenowych. 

Zaliczanie poszczególnych punktów egzaminacyjnych, gdzie należy wykazać się znajomością elementów taktyki, szkolenia strzeleckiego, łączności czy terenoznawstwa sprawia, że dowodzenie przy tak dużej dynamice działań jest trudne. Im dłużej egzamin trwa, tym trudniejsze jest podejmowanie trafnych decyzji. 

Nowością wprowadzoną do dziewiątej już edycji egzaminu podoficerskiego jest test psychologiczny, czyli sprawdzenie reakcji na pozorowane trudne i ekstremalne sytuacje tj. demotywację stres, panikę czy agresję. 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE