Reklama

Szczęk mieczy przy katedrze. Trwają Dni Historii Płocka [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Szczęk mieczy przy katedrze. Trwają Dni Historii Płocka [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Panie w długich sukniach, panowie w zbrojach zaciekle walczący na miecze w pobliżu katedry. Dla najmłodszych też znajdzie się oręż do walki, tylko o wiele bardziej bezpieczny niż miecz rycerza. W weekend trwają Dni Historii Płocka.

Panie w długich sukniach, panowie w zbrojach zaciekle walczący na miecze w pobliżu katedry. Dla najmłodszych też znajdzie się oręż do walki, tylko o wiele bardziej bezpieczny niż miecz rycerza. W weekend trwają Dni Historii Płocka.

Sami przyznajcie, że widok średniowiecznych wojowników w mieście nie jest codzienny. Oznacza to, że właśnie odbywa się jakaś miejska impreza, gdzie wybijają monety, celują w tarcze i słychać szczęk rycerskich mieczy. Dyby te przygotowano. Dni Historii Płocka na bulwarach nad Wisłą i na Wzgórzu Tumskim trwają do niedzieli. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć z soboty:

PROGRAM NA NIEDZIELĘ

12:00 - 19:00 - Miasteczko rycerskie
miejsce: park za katedrą

W ramach miasteczka prezentowane będą pokazy i warsztaty średniowiecznego rękodzieła, połączone z prezentacjami starożytnych technik rzemieślniczych. W zależności od ilości drużyn wojów, w ciągu dnia odbędzie się kilka pokazów walk w pełnym rynsztunku bojowym. Na scenie, usytuowanej w centralnym punkcie miasteczka, odbywać się będą koncerty muzyki dawnej.

12:00 - 19:00 - Średniowieczne warsztaty mennicy
miejsce: Wzgórze Tumskie

Pokazy dawnych technik menniczych, uczestnicy będą mogli stać się właścicielami replik najbardziej znaczących historycznych monet polskich m.in. grosza Kazimierza Wielkiego, którego egzemplarze zostały wykorzystane w serialu „Korona Królów”, pierwszej polskiej złotej monety - dukata Władysława Łokietka czy denara Bolesława Krzywoustego. Uczestnictwo w pokazach będzie potwierdzone imiennym, kaligrafowanym certyfikatem opatrzonym pieczęcią Św. Eligiusza - patrona mincerzy.

13:00-18:00 - Spektakl „Arka Wszystkich Świętych”
miejsce: park za katedrą
Stowarzyszenie Człowiek Kultura, zaprasza na familijny spektakl plenerowy w wykonaniu Teatru Form Wielu. „Arka Wszystkich Świętych” to zabawna historia o świętych i towarzyszących im zwierzętach.

15:00 - Pokazy starych motocykli - Weteran Płock- Towarzystwo Motocykli Dawnych
miejsce: Wzgórze Tumskie

18:00-22:00 - Noc Świętojańska
miejsce: park za katedrą, wstęp bezpłatny
Tradycyjna Noc Świętojańska z wojami i rzemieślnikami przy muzyce folkowej. Wystąpi grupa Shaman Jungle z Białorusi. Będzie energetycznie za sprawą połączenia ciężkiego ethno, world music z licznymi improwizacjami i elektroniką. Wszystko generowane przy użyciu szerokiej gamy instrumentów, takich jak wiolonczela, djembe, bonsuri, duduk, didgeridoo czy gitara 12-strunowa. Białoruski zespół tworzy 7 muzyków.

A tuż po nich kolejna muzyczna uczta, tym razem rodzima, nieszablonowa grupa, inspirowana historią i kulturą dawnych Słowian. Percival, znany jest jako współtwórca muzyki do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”, która zdobyła światowy rozgłos, wiele nagród i wyróżnień. Ponadto zespół współtworzył muzykę do „Równonocy” – projektu, który połączył słowiańskie dźwięki z hip-hopem, i który zdobył Diamentową Płytę. Percival ma na swoim koncie kilka albumów studyjnych, w tym cykl „Slava” zawierający pieśni wszystkich grup Słowian, a oprócz tego kilka dodatkowych wydawnictw, w tym muzykę do audiobooków: „Vikingaasaga” oraz „Borek i bogowie Słowian”. Zespół odwiedził ze swoimi koncertami nie tylko całą Europę. Pojawiał się w miejscach tak odległych i egzotycznych jak Wyspa Man, a ich muzyka pojawiła się w wielu produkcjach dokumentalnych związanych z historią i z czasami dawnych Słowian i Wikingów. Ich znakiem rozpoznawczym są stroje i sceniczne charakteryzacje, scenografie i światła wykorzystane podczas występów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE