Reklama

System zwolnień się wieszał, pojawiły się też... papierowe druki

Opublikowano:
Autor:

System zwolnień się wieszał, pojawiły się też... papierowe druki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W teorii od soboty papierowe zwolnienia lekarskie powinny odejść do lamusa. W praktyce niektórzy lekarze jeszcze je wystawiają, a w pierwszych godzinach pracy systemu były przejściowe problemy.

W teorii od soboty papierowe zwolnienia lekarskie powinny odejść do lamusa. W praktyce niektórzy lekarze jeszcze je wystawiają, a w pierwszych godzinach pracy systemu były przejściowe problemy. 

Tylko w poniedziałek oddziały Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych w całym kraju przyjęły ok. 151 tysięcy zwolnień lekarskich wystawionych elektronicznie. Na całym Mazowszu było to 22 354 zwolnienia, a w płockim oddziale 3302. System się jednak wieszał.

- Posiadacze wolniejszych i mniej stabilnych połączeń internetowych mogli odczuć w pewnym momencie dnia spowolnienie działania Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Powodem była ogromna liczba zalogowanych lekarzy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwiększył wtedy przepustowość łączy, dzięki czemu utrzymano stabilność działania systemu - tłumaczy Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Okazuje się, że zdarzały się też... papierowe zwolnienia. W całym kraju tradycyjny druk "L4" wystawiono 161 razy, a w Płocku ośmiokrotnie. 

- Pracownicy ZUS niezwłocznie skontaktują się z lekarzami, którzy je wystawili, z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. W pierwszych dniach po wprowadzeniu zmian Zakład chce pomóc tym medykom we wdrożeniu się w nowy system. Liczymy, że wszyscy dostosują się do obowiązujących przepisów - mówi Olewiński. 

Jak zapewnia, pracownicy ZUS będą też w bieżącym kontakcie z pracodawcami, do których mogą wpłynąć pojedyncze zwolnienia papierowe, tak by każdy pracownik uprawniony do świadczenia chorobowego otrzymał je na czas. Przypomina też, że w związku z wprowadzeniem nowych przepisów czynna jest specjalna infolinia. Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (22 560 16 00) czynne jest od godziny 6:00 do 22:00.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE