Reklama

Świętowali Dzień Flagi na starówce. Był mazur i podarunek

Opublikowano:
Autor:

Świętowali Dzień Flagi na starówce. Był mazur i podarunek - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiewająca na wietrze biało-czerwona flaga staje się szczególnie widoczna na budynkach w pierwszych dniach maja. Flaga musi być czysta i wyprasowana, niepostrzępiona, nigdy podarta, absolutnie nie może dotykać ziemi lub innego podłoża. Należy zawiesić ją w pionie. Warto pamiętać te wskazówki, jeśli chcemy poprzez jej wywieszenie przyłączyć się do obchodów Dnia Flagi. Niektórzy płocczanie już świętowali na starówce.

Powiewająca na wietrze biało-czerwona flaga staje się szczególnie widoczna na budynkach w pierwszych dniach maja. Flaga musi być czysta i wyprasowana, niepostrzępiona, nigdy podarta, absolutnie nie może dotykać ziemi lub innego podłoża. Należy zawiesić ją w pionie. Warto pamiętać te wskazówki, jeśli chcemy poprzez jej wywieszenie przyłączyć się do obchodów Dnia Flagi. Niektórzy płocczanie już świętowali na starówce. 

Co roku obchodzimy ustanowiony w 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Podobne święta mają także w swoich kalendarzach mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Finlandii lub Litwy. W Polsce w niektórych miastach różne bywają sposoby na świętowanie, organizowane są biegi, mieszkańcy układają wielką flagę z biało-czerwonych parasolek lub kartek, niosą ogromną flagę przez ulice miasta, nawet malują sobie na twarzach mniejsze wersje biało-czerwonej. W Płocku jeszcze kilka lat temu organizowano barwny pochód z biało-czerwoną od Tumskiej przez Grodzką prosto na Stary Rynek, lecz nie tym razem. W tym roku uroczystości rozpoczęły się na starówce już o godz. 11.00.

Mazura z lancami zatańczyli tancerze z Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka, wystąpiła wokalistka Natalia Zalewska. Zabrzmiały pieśni, w tym „Hej, hej ułani” czy też „Opowiedz nam ojczyzno”. Uczniowie z Gimnazjum nr 7 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego przekazali proporzec ufundowany przez środowisko kombatantów przy okazji 50. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej celem pielęgnowania tradycji i szacunku do flagi narodowej i pokoju. Za każdym razem trafia do innej szkoły, tym razem proporzec wraz z Księgą Pamiątkową odebrali młodzi ludzie z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Aleksandra Macieszy w Płocku. 

- Biało-czerwony proporzec tkany jest jedną nicią, aby symbolizował brak podziałów w naszej ojczyźnie – informowano w trakcie uroczystości. - Srebrne gwoździe na drzewcu zawierają nazwy bohaterskich miejsc z lat wojny i okupacji w kraju oraz poza jego granicami.

Zespół „Dzieci Płocka” otrzymał prezent od Marka Chojnackiego. Darczyńca tłumaczył, że poprzez podarowanie stroju oficerskiego 4 Pułku Strzelców Konnych spełnia daną obietnicę. Cieszył się, że może to uczynić akurat w tak wyjątkowym dniu.

- W ubiegłym roku wraz z małżonką uczestniczyłem w uroczystościach jubileuszowych zorganizowanych z okazji 70-lecia istnienia zespołu. Wówczas zaproponowałem dyrektorowi Tadeuszowi Milke, że ufunduję jakiś strój.

Było też krótkie przemówienie prezydenta, który przypominał, jak ważna jest biało-czerwona flaga:

- W czasie wojny była oznaką walki i męczeństwa polskich żołnierzy, w czasie pokoju jest symbolem narodowej dumy i godności.

Na wycieczkę do Sejmu RP, która była nagrodą w konkursie wiedzy o polskim parlamentaryzmie, pojadą uczniowie z Małachowianki. W tym roku najlepsi okazali się Elżbieta Kaczorowska i Tomasz Ziarkowski. Konkurs zorganizował Młodzieżowy Dom Kultury, odbył się pod patronatem posłanki Platformy Obywatelskiej Elżbiety Gapińskiej i prezydenta Płocka, Andrzeja Nowakowskiego. Na koniec o swoim umundurowaniu opowiedzieli członkowie pododdziału 4 Pułku Strzelców Konnych.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE