Reklama

Święta w tym roku były droższe niemal pod każdym względem

Opublikowano:
Autor:

Święta w tym roku były droższe niemal pod każdym względem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niemal za każdy produkt kojarzony ze świętami Bożego Narodzenia trzeba było zapłacić więcej niż przed rokiem.

Niemal za każdy produkt kojarzony ze świętami Bożego Narodzenia trzeba było zapłacić więcej niż przed rokiem. 

Ceny większości artykułów, w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku, były wyższe. Tak wynika z wyliczeń Urzędu Statystycznego w Warszawie. Świąteczny stół na Mazowszu w 2017 roku był warty średnio o kilka procent więcej. 

Średnio o niemal 8% podrożał kilogram karpia. Droższy był też śledź i morszczuk. Więcej trzeba było zapłacić też za krokiety i paszteciki (wzrost o 7,4%) czy grzyby suszone (wzrost o 2,9%). 

Wzrosły jednak ceny nie tylko artykułów spożywczych. Droższe były też niektóre prezenty, jak klocki, zegarek czy portfel. Mniej za to trzeba było zapłacić za... lalkę Barbie i łyżwy. Podwyżki nie ominęły też benzyny - średnio na Mazowszu za litr bezołowiowej 95 trzeba było zapłacić 4,78 zł, czyli o 6,7% więcej niż przed rokiem. Jak przewidywała przed świętami firma Deloittle, Polacy na święta w 2017 roku zamierzali wydać średnio 882 złote. 

Rosną jednak nie tylko ceny, ale też wynagrodzenie. Jak podaje Urząd Statystyczny w Warszawie, średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw w województwie mazowieckim to 5432,43 zł brutto (5138,76 zł w 2016 roku). W przypadku większości artykułów wzrosła siła nabywcza pieniądza. W porównaniu z poprzednim rokiem, za średnią pensję można było kupić więcej pomarańczy, mąki, sernika, grzybów czy szynki wieprzowej. 

grafiki: Urząd Statystyczny w Warszawie 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE