Reklama

Reklama

Świadczenie 500+. Gdzie i do kiedy trzeba złożyć wniosek, żeby nie stracić?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Świadczenie 500+. Gdzie i do kiedy trzeba złożyć wniosek, żeby nie stracić?  - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze tylko przez kilka tygodni wypłatą świadczenia "Rodzina 500+" zajmować będą się samorządy, ale od 1 czerwca wszelkie kompetencje w tej sprawie przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od lutego trwa przyjmowanie wniosków na nowy okres rozliczeniowy.

Reklama

Świadczenie "Rodzina 500+" jest przyznawane na rok. Oznacza to, że co 12 miesięcy trzeba składać nowy wniosek. W 2022 roku obowiązek wypłaty świadczeń 500+ przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Gminy będą wypłacać pieniądze do 31 maja, bo wtedy kończy się rok rozliczeniowy. Potem wszystko będzie przechodziło przez ZUS. 

Co to oznacza dla rodziców? 

Od 1 lutego rodzice mogą składać wnioski na nowy okres rozliczeniowy, który zaczyna się 1 czerwca 2022 roku. Póki co w całej Polsce rodzice złożyli 1,6 mln takich wniosków, które obejmują 2,5 mln dzieci. Województwo mazowieckie jest liderem - w naszym województwie rodzice przesłali już 237 tys. wniosków. Warto pamiętać, że wnioski można składać tylko elektronicznie, a pieniądze są przelewane tylko na konto w banku. 

W ZUS-sie zapewniają, że przyjmowanie wniosków przechodzi sprawnie. 

- Prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na roczne okresy, zatem zarówno osoby, które już pobierają środki z programu, jak i rodzice nowo narodzonych dzieci powinny złożyć wniosek" - przypomina prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Rodzice nowonarodzonych dzieci mogą złożyć 2 wniosku - za trwający okres rozliczeniowy i za nowy okres rozliczeniowy, który kończy się 1 czerwca 2023. Potem będzie trzeba złożyć nowy wniosek. 

- Jeśli rodzic pobiera już świadczenie wychowawcze wypłacane przez gminę, nie powinien składać ponownie wniosku za bieżący okres świadczeniowy. Gmina będzie nadal wypłacać świadczenie do 31 maja br. Należy za to złożyć do ZUS wniosek na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się od 1 czerwca br. Nabór wniosków na ten okres rozpoczął się 1 lutego - wskazuje Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik ZUS w województwie mazowieckim. - Jeśli wniosek na nowy okres świadczeniowy wpłynie do ZUS do końca czerwca, świadczenie będzie przysługiwało od czerwca br. do maja 2023 r. Prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje bowiem od miesiąca, w którym wpłynął wniosek, do końca okresu świadczeniowego. Zatem osoba, która złoży wniosek dopiero w lipcu, nie otrzyma świadczenia za czerwiec, lecz dopiero od lipca.

Wyjątek stanowią dzieci dopiero narodzone, przysposposobione, objęte opieką, umieszczone w pieczy zastępczej lub placówce. Wniosek w takiej sytuacji można składać w terminie 3 miesięcy. 

Kiedy wypłata świadczenia? 

Prawo daje ZUS-owi czas na przetworzenie wniosków. Wnioski złożone w kwietniu muszą zostać rozpatrzone do czerwca, wniosek złożony w maju do lipca i tak dalej. Nie oznacza to jednak, że pieniądze przepadają. 

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku ZUS przeleje wyrównanie wraz z pierwszą wypłatą świadczenia. 

Świadczenie "Rodzina 500+" przysługuje wszystkim dzieciom do 18. roku życia. Pieniądze mogą otrzymać m.in.:

  • rodzice, 
  • rodziny zastępcze,
  • opiekunowie prawni,
  • rodzinne domy dziecka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy