Reklama

Strażacy uratowali operatora dźwigu [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Strażacy uratowali operatora dźwigu [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Teren płockiej stoczni rzecznej stał się wczoraj idealną scenerią dla ćwiczeń Grupy Ratownictwa Specjalistycznego OSP Płock Podolszyce. Grupa zajmuje się ratowaniem zdrowia i życia w miejscach trudno dostępnych, gdzie nie sięgają podnośniki i nie wystarczy żadna drabina. By ratować ludzkie życie, są gotowi przedrzeć się nawet pod ziemię.

Teren płockiej stoczni rzecznej stał się wczoraj idealną scenerią dla ćwiczeń Grupy Ratownictwa Specjalistycznego OSP Płock Podolszyce. Grupa zajmuje się ratowaniem zdrowia i życia w miejscach trudno dostępnych, gdzie nie sięgają podnośniki i nie wystarczy żadna drabina. By ratować ludzkie życie, są gotowi przedrzeć się nawet pod ziemię.

We wtorek rano kilku ratowników weszło do kabiny najwyższego spośród znajdujących się na lewym brzegu Wisły stoczniowych dźwigów. Właśnie rozpoczynały się blisko dwugodzinne ćwiczenia płockiej Grupy Ratownictwa Specjalistycznego zgodnie z wcześniej przygotowanym scenariuszem.

Ratowników poinformowano, że zasłabł operator żurawia. Problem w tym, że znajdował się on w kabinie wiszącej kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Akcja składała się z kilku etapów. Przede wszystkim należało zadbać o bezpieczeństwo poszkodowanego i samych ratowników. Liczył się jak najkrótszy czas, w jakim uda się dotrzeć do operatora, aby ocenić jego aktualny stan zdrowia. Dopiero w ramach kolejnego etapu użyto sprzętu alpinistycznego oraz udzielono mu pierwszej pomocy. Ważnym elementem ćwiczeń było odpowiednie przygotowanie stanowiska ratowniczego i asekuracyjnego, ich oporęczowanie, które mają kluczowe znaczenie dla powodzenia akcji.

Grupa Ratownictwa Specjalistycznego działa w ramach OSP Płock Podolszyce od 2013 roku. Wczorajsza pozorowana akcja stanowiła element niezbędnego szkolenia w zakresie ratownictwa wysokościowego, aby lepiej poznać specyfikę różnorodnych obiektów na terenie Płocka. Jej powstanie było odpowiedzią na coraz to wyższą zabudowę terenu. Na miasto naszpikowane licznymi budynkami mieszkalnymi, handlowymi i przemysłowymi. Każdy z nich stanowi dla strażaków odrębne wyzwanie.

Grupa wprawdzie dysponuje specjalistycznym sprzętem pozwalającym na wykorzystanie technik alpinistycznych, ale na tym nie kończy się zakres jej działań. Strażacy niosą pomoc zarówno na wysokości, jak i pod wodą. Wyposażenie OSP nie zostało jeszcze do końca skompletowane, jest sukcesywnie uzupełniane. Szczególnie, że ratownicy bezustannie się szkolą, również poza Płockiem i niekoniecznie tylko na obiektach technicznych. W maju tego roku wzięli udział w szkoleniu z ratownictwa wysokościowego organizowanym przez Państwową Straż Pożarną w Łodzi, a jeszcze kilkanaście dni temu uczestniczyli w X Śląskich Manewrach Ratownictwa Jaskiniowego.

Strażacy z Podolszyc nie zamierzają spocząć na laurach, tylko planują dalszy rozwój grupy zarówno pod względem wyposażenia, wyszkolenia, jak i poszerzenia zakresu swoich poczynań o kolejną dziedzinę ratownictwa. Szczegółów nie chcą jeszcze zdradzać, ale obiecują, że dowiemy się w ciągu następnych kilku miesięcy.

Fot. Grupa Ratownictwa Specjalistycznego

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE