Reklama

Straż miejska kontroluje, czym palimy w piecu. Kolejne mandaty

Opublikowano:
Autor:

Straż miejska kontroluje, czym palimy w piecu. Kolejne mandaty  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W październiku płoccy strażnicy miejscy skontrolowali 95 domów, które skończyły się wystawieniem 7 mandatów. Municypalni przypominają, że mieszkańcy mają obowiązek umożliwienia przeprowadzenia kontroli.

W październiku płoccy strażnicy miejscy skontrolowali 95 domów, które skończyły się wystawieniem 7 mandatów. Municypalni przypominają, że mieszkańcy mają obowiązek umożliwienia przeprowadzenia kontroli. 

W Płocku uprawienia do prowadzenia kontroli ma 50 strażników miejskich. Kontrole trwają od 2014 roku, kiedy to weszło w życie zarządzenie prezydenta. Jeśli strażnicy stwierdzą spalanie niewłaściwych odpadów, mogą nałożyć mandat do 500 złotych. Jeśli odmówimy przyjęcia mandatu, sprawa zostanie skierowana do sądu, a ten może nałożyć grzywnę do 5 tys. złotych. 

W ramach udzielonego upoważnienia kontrolujący jest uprawniony do:

  • wstępu także wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6.00 – 22.00 – na pozostały teren,
  • przeprowadzenia czynności kontrolnych i żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego,
  • żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mający związek z problematyką kontroli.

W październiku sezon grzewczy rozkręcił się w pełni i strażnicy ruszyli do kontroli. Przeprowadzili ich 95, ujawniając przy tym 7 wykroczeń. Wystawili dwa mandaty karne, a dwie próbki z popiołów wysłano do badań. Policji przekazano też dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. 

- Pod koniec października, gdy strażnicy miejscy zadzwonili do dwóch różnych bram posesji na osiedlu Wyszogrodzka, otworzyli im mieszkańcy, którzy nie chcieli wpuścić ich do kotłowni. Dlatego, tez zgodnie z przepisami sprawy przekazano do policji, celem prowadzenia dalszych czynności - mówi Jolanta Głowacka, rzeczniczka prasowa płockiej straży miejskiej. 

Zgodnie z art. 225 Kodeksu karnego § 1. Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jak dodaje Głowacka, wiele kontroli przeprowadzanych jest po interwencji mieszkańców, którzy zgłaszają nadmierne zadymienie.

Od początku 2019 r. strażnicy dokonali 510 kontroli przydomowych kotłowni. W czasie kontroli sprawdzano prowadzoną dokumentację w zakresie gospodarowania odpadami oraz rodzaj używanego paliwa.

W wyniku przeprowadzonych działań (w tym kontroli kotłowni oraz w ramach przeprowadzonych czynności wyjaśniających) ujawniono 58 wykroczeń, w związku z czym:

  • nałożono 29 mandatów karnych  z art. 191 ustawy o odpadach,
  • udzielono 17 pouczeń,
  • w 10 sprawach prowadzone są czynności wyjaśniające,
  • skierowano 2 wnioski o ukaranie do sądu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE