Reklama

Stopień alarmowy ALFA w całej Polsce

Opublikowano:
Autor:

Stopień alarmowy ALFA w całej Polsce - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Ma to charakter prewencyjny i jest związane z uroczystościami upamiętniającymi 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz oficjalną wizytą w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Działania premiera mają charakter prewencyjny i są związane z uroczystościami upamiętniającymi 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz oficjalną wizytą w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Stopień alarmowy obowiązuje od środy 28 sierpnia 2019 r. (od godz. 00:01) do wtorku 3 września 2019 r. (do godziny 23:59), o czym poinformował płocki Ratusz w przysłanym komunikacie.

- Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Stopnie alarmowe CRP dotyczą z kolei zagrożenia w cyberprzestrzeni - czytamy. - Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli.

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pozostawione bez opieki w miejscach publicznych pakunki, torby lub plecaki, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Administracja została zobligowana do sprawdzenia swoich instalacji alarmowych i przepustowości dróg ewakuacyjnych oraz do dokonania przeglądu procedur związanych z wprowadzeniem wyższych stopni alarmowych.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem tel. 112.

- Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. ministerialnego spotkania w Warszawie dotyczącego budowania bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie - przekazało w komunikacie MSWiA.

Prezydent USA przyleci do Polski 31 sierpnia wieczorem, aby 1 września w Warszawie wziąć udział w uroczystościach w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej obok prezydenta Polski Andrzeja Dudy oraz prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Następnego dnia zaplanowano rozmowy prezydentów Polski i USA, rozmowy plenarne delegacji, ponadto z prezydentem USA spotka się premier Mateusz Morawiecki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE