Reklama

Stop dla niekontrolowanej wycinki drzew

Opublikowano:
Autor:

Stop dla niekontrolowanej wycinki drzew - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie każde drzewo można ściąć, nawet pomimo nowych, bardziej liberalnych przepisów. Coraz częściej jednak mamy do czynienia z niekontrolowaną wycinką, także taką na obszarach chronionych.

Nie każde drzewo można ściąć, nawet pomimo nowych, bardziej liberalnych przepisów. Coraz częściej jednak mamy do czynienia z niekontrolowaną wycinką, także taką na obszarach chronionych. 

Czy faktycznie będziemy usieli przyzwyczaić się do widoku karpy w miejscu, w którym niegdyś rosło drzewo? Resztki pnia leżą porzucone, za płotem na prywatnej działce nie zostało już nawet jedno małe drzewko. Nie jest to niestety odosobniony przypadek, kiedy w ruch poszły piły i siekiery. Niedawno wycięto drzewa na Kościuszki, pisaliśmy o wycince drzew w jarze Rosicy w Imielnicy.

[ZT]14659[/ZT]

Urzędnicy z Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego apelują o rozsądek przy usuwaniu drzew i krzewów. – Ostatnio otrzymujemy coraz więcej sygnałów związanych z wycinką drzew na obszarach chronionego krajobrazu. Napływają one zarówno od pracowników urzędów gmin i miast, jak i mieszkańców Mazowsza, którzy są zaniepokojeni masową wycinką drzew – mówił Tomasz Krasowski,dyrektor Departamentu Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa.

Przypomina, że tzw. ustawa Szyszki nie gwarantuje pełnej swobody przy wycince na wszystkich prywatnych działkach. Ograniczenia dotyczą wycinki drzew pod dodatkową ochroną, drzew w parkach krajobrazowych, na obszarach chronionego krajobrazu, specjalną ochroną są objęte pomniki przyrody i zieleń objęta ochroną konserwatorską. Ponadto wycinka jest ograniczona w okresie lęgowym ptaków (1 marca – 15 października) oraz na terenach będących obszarami rozrodu, wychowu młodych, żerowania czy po prostu odpoczynku gatunków chronionych. Należy przy tym mieć na uwadze, że właściwie wszystkie gatunki ptaków są w Polsce objęte ochroną prawną. Innymi słowy właściciele działek w parku krajobrazowym bądź na obszarze chronionego krajobrazu nie mogą usuwać drzew, na których lub przy których są nory, legowiska, gniazda, miejsce schronienia i rozrodu dziko żyjących zwierząt. 

-  Bezwzględnie, dotyczy to drzew i krzewów stanowiących zadrzewienia  przydrożne, śródpolne i nadwodne – przypominają w urzędzie. - Pamiętajmy, że nawet na terenach niebędących obszarami chronionymi, podczas wycinki drzew i krzewów, nie można niszczyć ostoi lub nawet zwyczajnych miejsc przebywania gatunków chronionych, czyli m.in. wszystkich płazów i gadów czy też większości gatunków ptaków.

Aby sprawdzić, czy dana działka znajduje się w obszarze chronionym, trzeba skorzystać z mapy na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE