Reklama

Startuje program zapobiegania depresji u dzieci. Weźmie w nim udział 11 tys. uczniów

Opublikowano:
Autor:

Startuje program zapobiegania depresji u dzieci. Weźmie w nim udział 11 tys. uczniów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tysiące uczniów z mazowieckich szkół wezmą udział w projekcie, którego celem jest zapobieganie depresji wśród młodzieży. Akcja, którą realizuje samorząd Mazowsza, skierowana jest do 11 tys. młodych ludzi.

Tysiące uczniów z mazowieckich szkół wezmą udział w projekcie, którego celem jest zapobieganie depresji wśród młodzieży. Akcja, którą realizuje samorząd Mazowsza, skierowana jest do 11 tys. młodych ludzi. 

Projekt, na który samorząd województwa przeznaczył 451 tys. zł, realizowany będzie przez kilka lat - do czerwca 2022 roku. W jego ramach z uczniowie skorzystają z pomocy specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego i psychiatrii. Jak wskazują badania, dzieci i młodzież to grupa, która coraz częściej doświadcza zaburzeń depresyjnych.

- Chcemy pokazać młodzieży z naszego regionu, że depresja jest powszechnym problemem i dotyka ich rówieśników na całym świecie - powiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Dzięki wiedzy i wzmożonej czujności, mogą pomóc sobie, ale też uratować życie swoich koleżanek i kolegów - dodaje.

Według szacunków, zaburzeń depresyjnych doświadcza 1 proc. dzieci w wieku przedszkolnym powyżej 2 i 3 roku życia, a wśród dzieci w wieku 6-12 lat – 2 proc. Depresja u młodych ludzi często powoduje inne zaburzenia. To chociażby zaburzenia lękowe. Tylko w 2019 roku w województwie mazowieckim udzielonych zostało ponad 5 tys. porad związanych z zaburzeniami nastroju oraz ponad 18,5 tys. porad dotyczących zaburzeń nerwicowych związanych ze stresem i postacią somatyczną.

- Sytuacja jest bardzo trudna m.in. z powodu niedokończenia reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży - mówi Michał Stelmański, prezes Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii. - Dodatkową barierą w diagnozowaniu dzieci z depresją jest epidemia, która w pierwszym etapie zamknęła dzieci z depresją w domach, później był chwila rozprężenia i teraz znowu uczą się zdalnie - przekonuje.

Startuje program, który ma pomóc młodzieży z depresją. W zajęciach wezmą udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego. Będą one odbywać się w 15-25 osobowych grupach, a przeprowadzą je doświadczeni psychologowie, psychoterapeuci i psychiatrzy.

Jak tłumaczą organizatorzy, spotkania złożą się z dwóch modułów. Pierwszy dotyczyć będzie depresji, drugi – samobójstw. Wśród omawianych zagadnień będą się m.in. rodzaje, objawy i leczenie depresji, motywy samobójstw, rozpoznawanie zachowań charakterystycznych dla osób planujących samobójstwo oraz skala obydwu problemów. Na omówienie tematów zaplanowano 3 godziny lekcyjne.

- To dla młodych ludzi szansa na szczerą rozmowę - przekonuje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. - Zajęcia będą także szansą na podzielenie się swoimi doświadczeniami, emocjami i uzyskanie wiedzy z wiarygodnego źródła - zapewnia.

Realizacją programu zajmą się placówki medyczne na terenie całego województwa. W Płocku to Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy. Projekt rozpoczyna się w listopadzie. W związku z pandemią COVID-19 spotkania mogą odbywać się online. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE