Reklama

Reklama

Stara fara jak nowa. Dostała prawie 4 mln

Opublikowano: 29 marca 2013 12:38
Autor:

Stara fara jak nowa. Dostała prawie 4 mln  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wnętrze fary doczeka się remontu - dziś proboszcz parafii farnej i marszałek Mazowsza podpisali umowę, zgodnie z którą zabytkowa świątynia otrzyma dofinansowanie unijne w wysokości 3,7 mln zł. Całość prac ma pochłonąć blisko 4,5 mln zł.

Reklama

Wnętrze fary doczeka się remontu - dziś proboszcz parafii farnej i marszałek Mazowsza podpisali umowę, zgodnie z którą zabytkowa świątynia otrzyma dofinansowanie unijne w wysokości 3,7 mln zł. Całość prac ma pochłonąć blisko 4,5 mln zł.

Jak poinformowały służby prasowe urzędu marszałkowskiego, umowę w sprawie remontu 657-letniej Fary, najstarszego kościoła parafialnego w płocku i jednego z najcenniejszych zabytków Mazowsza podpisali dziś marszałek Adam Struzik i proboszcz parafii ks. Wiesław Gutowski. Rewitalizacja ma zabytkowe obiekty - kościół i dzwonnicę.  Kościół zostanie podłączony do sieci miejskiej cieplnej i wodociągowej. Jeśli chodzi o wnętrze, wymienione zostaną tynki, posadzka, okna, niektóre drzwi, a także schody prowadzące na chór i strych. Wyremontowana zostanie również więźba dachowa (murłata) oraz konstrukcja wieżyczki na farze. Odnowione zostaną również pomieszczenia gospodarcze w kruchcie i zakrystii, modernizacja obejmie także instalacje ogrzewania, wody i kanalizacji, instalację elektryczną, alarmową, przeciwpożarową i monitoring.

Zaplanowano również remont kapitularza, w którym powstanie salka mająca służyć jako miejsce spotkań charakterze religijnym, społecznym, kulturalnym i charytatywnym. - Dzięki temu fara stanie się nie tylko miejscem kultu, ale także tętniącym życiem ośrodkiem lokalnej kultury i aktywności wskazuje biuro prasowe.

Remont zacznie się w tym roku, plany są takie, by potrwał ok. roku. Rewitalizacja pochłonie ponad 4,4 mln zł, z których ponad 3,7 mln to dofinansowanie unijne.

W przyszłości, jeśli znajdą się pieniądze, odnowiona zostanie zabytkowa polichromia, ołtarze, obrazy, a jeszcze później plebania i teren przylegający do kościoła, m.in., teren zostanie obniżony, powstanie również alejka procesyjna.


Czytaj też:  Remont. Koniec za dwa albo…dwadzieścia lat

Fot. fara - Portal Płock, podpisanie umowy - fot. UMWM

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.