Wokalista, pianista, gitarzysta, skrzypek i kompozytor Stanisław Soyka będzie gościem tegorocznej gali wręczenia nagród laureatom jubileuszowej XXX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Broniewskiego „O Liść Dębu”.
Gala w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku (ul. Kolegialna 23) połączona z koncertem odbędzie się 16 listopada. Nagrodzone wiersze zaprezentuje Marek Mokrowiecki – aktor i dyrektor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. W programie również Turniej Jednego Wiersza.
Stanisław Soyka pierwszy występ dał już w wieku 7 lat. Zaśpiewał wówczas w chórze kościelnym, natomiast mając 14 lat został kościelnym organistą. Na studiach śpiewał w big-bandzie. Swoją karierę związał ze sceną jazzową, był wybierany przez czytelników "Jazz Forum" najlepszym wokalistą jazzowym, występował z Wojciechem Karolakiem i Michałem Urbaniakiem, co nie znaczy, że pozostawał anonimowy dla melomanów innych gatunków muzycznych. W 1984 r. supportował we Francji koncert Raya Charlesa. Ma na koncie płytę wydaną w latach 80. na rynkach zagranicznych, która jednak nie odniosła oczekiwanego sukcesu. W kraju nagrał m.in. piosenkę do filmu "Piłkarski poker", gościnnie uczestniczył w sesjach nagraniowych Maanamu, De Mono, Izabeli Trojanowskiej, Urszuli, śpiewając i grając na fortepianie. Został laureatem nagrody im. Krzysztofa Komedy. Przebój "Cud niepamięci" nagrał w 1990 r. Wydany rok później album został okrzyknięty w prasie najlepszym albumem roku. Później był kolejny hit - "Tolerancja (na miły Bóg)", a także następne albumy i piosenki wpadające w ucho słuchaczom, jak np. "Są na świecie rzeczy" czy też piosenka "Soplicowo" nagrana wspólnie z Grzegorzem Turnauem do filmu "Pan Tadeusz". Szukając inspiracji, wykorzystywał już sonety Williama Shakespeare;a, poezję Leopolda Staffa, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta. W muzycznym dorobku pojawił się m.in. utwór "Życie to krótki sen". Nie stronił od hip-hopu. Na swoich albumach oddawał hołd artystom, w tym Agnieszce Osieckiej i Markowi Grechucie, zaproponował własne interpretacje utworów Czesława Niemena. Z pewnością warto przyjść 16 listopada i posłuchać artysty na żywo.
Początek gali o godz. 17.00. Nieodpłatne wejściówki są do odbioru w Czytelni Książnicy Płockiej przy ul. T. Kościuszki 6.