Właśnie dobiega końca projekt związany z digitalizacją i upowszechnianiem w Internecie unikatowej spuścizny Władysława Smoleńskiego, płocczanina i jednego z wybitniejszych historyków polskich.
Jak informuje Agnieszka Ciechomska, kierowniczka Działu Informacyjno-Promocyjnego Towarzystwa Naukowego Płockiego, digitalizacja archiwaliów Biblioteki im. Zielińskich to jeden z ważniejszych projektów realizowanych przez TNP w 2012 r. - Projekt wziął udział w konkursie ogłoszonym przez Narodowy Instytut Audiowizualny w ramach Programu Dziedzictwo Cyfrowe, zyskując wysoką ocenę ekspertów i pierwsze miejsce na liście rankingowej - informuje Ciechomska. -Przewidywany koszt realizacji zadania wynosi 62 046 zł. Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) wsparł TNP kwotą 55 760 zł, co stanowi 89,87% całkowitych kosztów. Pozostałe środki pokryto z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Termin realizacji zadania to sierpień - grudzień 2012 r.
Projekt polegał na digitalizacji i upowszechnieniu, również w Internecie, będących w posiadaniu biblioteki zbiorów Władysława Smoleńskiego(1851-1926), jednego z najwybitniejszych historyków polskich, profesora i doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, członka Polskiej Akademii Umiejętności. Smoleński uczył się w Gimnazjum Gubernialnym w Płocku, mieszkał w kanonii, obecnej siedzibie TNP. Swój bogaty księgozbiór i takież archiwum zapisał w testamencie Bibliotece Zielińskich. Jego kolekcja to w tej chwili jedne z najcenniejszych zbiorów biblioteki, unikalnych w skali krajowej, bo jego spuścizna znajduje się wyłącznie w zasobach płockiej biblioteki. Tworzą ją rękopisy prac historycznych, notatki, materiały źródłowe do prac badawczych, a także różnego rodzaju świadectwa aktywności społecznej i zawodowej historyka, materiały biograficzne, dokumenty osobiste, fotografie i liczna korespondencja z lat 1887-1925. - Całość spuścizny to 161 jednostek, pierwsza część (jednostki 1-32) została zdigitalizowana w pierwszej połowie roku z pieniędzy uzyskanych od miasta - informuje Agnieszka Ciechomska. - Z kolei projekt dofinansowany przez NInA objął konwersję kolejnych 111 jednostek archiwaliów z przełomu XIX/XX wieku. Kolekcja prezentuje istotną wartość naukową, historyczną i regionalną oraz szeroki zakres tematyczny i objętościowy, stąd jej ogromne znaczenia dla naukowców, a także wszystkich innych użytkowników: studentów, nauczycieli, uczniów, regionalistów, dziennikarzy.
Agnieszka Ciechomska podkreśla, że dzięki szerokiemu udostępnianiu, w tym on-line, projekt wpisuje się w strategię budowania społeczeństwa wiedzy, a digitalizacja pozwala zabezpieczyć cenne zbiory. - Istotnym elementem tego procesu jest tworzenie cyfrowych kopii cennych obiektów na wypadek destrukcji oryginału - wskazuje. - Ważny cel całego przedsięwzięcia stanowi promocja dziedzictwa Płocka i Mazowsza, zgromadzonego w zasłużonej Bibliotece im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego, a także budowanie dobrego wizerunku płockiej książnicy jako instytucji szeroko udostępniającej swoje wartościowe kolekcje w atrakcyjnej i nowoczesnej formie.
Całość zasobu archiwalnego Władysława Smoleńskiego znajduje się w bazie cyfrowych obiektów biblioteki, udostępnionej w czytelni multimedialnej (Płock, pl. Narutowicza 2). W Internecie zamieszczono 75 proc. materiałów zdigitalizowanych w ramach projektu. Z archiwaliów profesora Smoleńskiego można korzystać bezpłatnie na stronie Płockiej Bibliotece Cyfrowej
Fot. Portret prof. Smoleńskiego w zbiorach TNP, aut. K. Bakka 1897, fragment rękopisu prof. Smoleńskiego dotyczący historii XVIII w.
Spuścizna Smoleńskiego w Internecie
Opublikowano:
Autor: MR, TNP
Przeczytaj również:
WiadomościWłaśnie dobiega końca projekt związany z digitalizacją i upowszechnianiem w Internecie unikatowej spuścizny Władysława Smoleńskiego, płocczanina i jednego z wybitniejszych historyków polskich.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE