O problemach występujących w MOSiRZ-e opowiedział nam informator, który poprosił o zachowanie anonimowości. Z jego słów wynika, że ich powodem miały być przede wszystkim kłopoty finansowe.
- Aby ciąć koszty, m.in. od nowego roku basen na Jagiellonce ma być zamknięty w weekendy - pisał.
Przyznał także, że część pracowników, szczególnie pośród osób zatrudnionych na umowie zlecenie, obawia się o swoje zatrudnienie. Postanowiliśmy skonfrontować te informacje w samej spółce.
Sytuacja finansowa MOSiR-u
Główny problem dla spółki, jak wynika z przekazanych nam informacji, mają stanowić finanse. Właśnie o to zapytaliśmy na samym początku.
- Ten rok się jeszcze nie skończył, ale za 10 miesięcy notujemy stratę. Spółka ma dobrą płynność finansową. Taki model funkcjonowania został wypracowany z Urzędem Miasta Płocka. Na ten moment mieścimy się w założonym w 2023 roku planie finansowym - odpowiedziała Aleksandra Sałata z płockiego MOSiR-u.
MOSiR przewiduje, że zmieści się w planie finansowym na 2024 rok.
Basen na Jagiellonce
Zgodnie ze słowami informatora, miałby być pierwszym miejscem, które dotkną "cięcia kosztów". Jako jedno z rozwiązań wskazano wyłączenie pływalni na weekendy.
- Na tę chwilę żadna decyzja nie zapadła. Analizujemy jednak takie możliwości ze względu na dwa aspekty: niską frekwencję w te dni oraz to, że wciąż otwarte są dwie pozostałe pływalnie, które w pełni zaspokajają potrzeby płocczan, a po otwarciu Aquaparku działają aż trzy obiekty tego typu - przekazuje Aleksandra Sałata.
Na tę chwilę nie mamy więc potwierdzenia, czy od nowego roku na Jagiellonce będzie można popływać w soboty i niedzielę .
Co z pracownikami?
Trzecim istotnym aspektem jest zatrudnienie. Obawę o jego utratę od 2025r. mają przejawiać szczególnie osoby, które pracują na umowie zlecenie.
- W listopadzie nie rozwiązaliśmy żadnych umów tego typu. Jednak analizujemy potrzebę kontynuacji niektórych z nich - odpowiadają w MOSiRZ-e.
Jako powód podano optymalizację zatrudnienia w poszczególnych grupach zawodowych.
- W pierwszej kolejności chcemy efektywnie wykorzystać potencjał zatrudnionych na umowę o pracę - dodaje Aleksandra Sałata.
Nie jest więc wykluczone, że część tzw. "umów śmieciowych" zostanie rozwiązana.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.