Reklama

Spuścizna ofiary Auschwitz-Birkenau

Opublikowano:
Autor:

Spuścizna ofiary Auschwitz-Birkenau - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Urodził się w Płocku. Na warszawskiej ASP był studentem Leona Wyczółkowskiego. Przed wojną swoje prace wystawiał w Warszawie i w Paryżu. Zamordowany w Auschwitz-Birkenau w 1942 r. Od piątku jego grafiki będzie można podziwiać w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku.

Urodził się w Płocku. Na warszawskiej ASP był studentem Leona Wyczółkowskiego. Przed wojną swoje prace wystawiał w Warszawie i w Paryżu. Zamordowany w Auschwitz-Birkenau w 1942 r. Od piątku jego grafiki będzie można podziwiać w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku.

Fiszel Zylberberg przyszedł na świat w Płocku w 1909 roku. Jako dziecko mieszkał przy ówczesnej ulicy Szerokiej 47. Był studentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie swoją plastyczną wrażliwość rozwijał pod okiem samego Leona Wyczółkowskiego.

Zanim wybuchła wojna, miał indywidualne ekspozycje w Paryżu i Warszawie. W czasie drugiej wojny światowej aresztowany przez Niemców trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Tam zginął w 1942 roku.

Fiszel Zylberberg był przedstawicielem realizmu. Tematy swoich prac czerpał przede wszystkim z otaczającej go rzeczywistości. Rysując wiejskie motywy i krajobrazy, małomiasteczkowy folklor czy ludzkie portrety, zawierał w nich wielki ładunek emocjonalny, ciepły, humanistyczny stosunek do ludzi.

Artysta solidaryzował się z ludźmi ciężko pracującymi, biednymi czy upośledzonymi. Malował żebraków, rybaków i starców. W jego twórczości nie brak również motywów płockich. Często przewija się motyw kulawego Antka – syna dozorcy domu, płockie uliczki, podwórka i domy. Na wystawie, której wernisaż odbędzie się w piątek 17 maja o 17, prezentowane będą grafiki Fiszela Zylberberga pochodzące ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE