Reklama

Reklama

Sprzątaczka z Ukrainy, spawacz z Białorusi i robotnik z Mołdawii. Kto pracuje w Płocku?

Opublikowano: czw, 15 kwi 2021 17:45
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Sprzątaczka z Ukrainy, spawacz z Białorusi i robotnik z Mołdawii. Kto pracuje w Płocku? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ubiegłym roku, mimo pandemii, zainteresowanie zatrudnieniem cudzoziemców w regionie płockim nie spadło. Prawie 90 proc. z nich pochodzi z Ukrainy.

Reklama

Mimo, iż w pierwszych tygodniach pandemii koronawirusa, ze względu na wprowadzone ograniczenia, zainteresowanie pracodawców zatrudnieniem spadło, to już od maja 2020 r. popyt na pracę obcokrajowców zaczął znowu rosnąć. 

- Ma to odzwierciedlenie między innymi w liczbie rejestrowanych oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - informuje płocki MUP w specjalnym opracowaniu, przygotowanym przez Joannę Leśniewską.

Na podstawie takiego oświadczenia obywatele Białorusi, Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej, Republiki Armenii i Ukrainy mogą podejmować krótkoterminową pracę w Polsce w okresie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy bez obowiązku uzyskiwania zezwolenia na pracę. Pracodawca składa oświadczenie w powiatowym urzędzie pracy.

Z danych za rok 2018, 2019 i 2020 wynika, że liczba cudzoziemców zatrudnionych w Płocku na podstawie powyższych oświadczeń wzrosła z ok. 8.200 do ok. 8.900. 

Zdecydowanie najwięcej, bo aż ponad 7.700, było obywateli Ukrainy. Druga w zestawieniu jest Białoruś, ale to już tylko 520 osób, a trzecia - Mołdawia (300). Pracodawcy korzystali także z pomocy Gruzinów (190), Rosjan (116) i Ormian (42).

W 2020 r. cudzoziemcy najczęściej pracowali w Płocku na stanowiskach: sprzątacz/sprzątaczka, pracownik fizyczny, pakowacz, murarz, malarz budowlany, pomocniklub robotnik budowlany, składacz-pakowacz, spawacz, monter ociepleń budynków, monter, pracownik produkcji.

Minimalnym wręcz zainteresowaniem cieszyły się zezwolenia na pracę sezonową. W 2020 r. złożono tylko 41 wniosków, urząd wydał 25 zezwoleń dla Ukraińców i 1 dla Białorusina. 

Praca sezonowa to praca wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym, w sektorach: rolnictwo, ogrodnictwo, turystyka. We wnioskach składanych w MUP najczęściej wskazywano stanowisko pomocniczy pracownik polowy i pomocniczy robotnik w gospodarstwie sadowniczym. 

W Płocku i regionie pracują również specjaliści różnego typu z innych państw, ale nie są to duże liczby zatrudnionych.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 9 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Monika

  Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęci... Rozwiń

 • 9 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  mooniek1

  A mieszkanka Płocka od pół roku nie może dostać pracy jako sprzątaczka czy sprzedawczyni w sklepie bo przyjmowane są tylko osoby z grupą inwalidzką. Takie mamy płockie realia.

  • 9 miesięcy temu | ocena +0 / -0

   Józef Szwejk

   Plocczanka chce dostać pracę jako sprzątaczka, czyli kasę, socjal... Ukrainka chce sprzątać i dostawać za to pieniądze. To taka różnica.