Reklama

Sprężarka tłokowa czy śrubowa? Zasady wyboru

Opublikowano:
Autor:

Sprężarka tłokowa czy śrubowa? Zasady wyboru - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sprężarka tłokowa i śrubowa to dwa najczęściej stosowane rozwiązania. Choć istnieje jeszcze co najmniej kilka innych typów, te dwa zaspokajają potrzeby większości użytkowników. Jednak ja zdecydować, która będzie lepsza?

Sprężarka tłokowa i śrubowa to dwa najczęściej stosowane rozwiązania. Choć istnieje jeszcze co najmniej kilka innych typów, te dwa zaspokajają potrzeby większości użytkowników. Jednak ja zdecydować, która będzie lepsza?

Koszt zakupu i eksploatacji

Najczęściej tańsza jest sprężarka tłokowa, jednak są to urządzenia o bardzo różnej konstrukcji i charakterystyce technicznej. Zasadniczo jednak rzadko są aż tak precyzyjne, jak sprężarki śrubowe, a ich konstrukcja jest prostsza, stąd różnica w cenie. Sama eksploatacja w przypadku obu rodzajów sprężarek kosztuje mniej więcej tyle samo, ale z zastrzeżeniem, że bardzo silnie zależy od jakości urządzenia.

Kultura pracy

Nowoczesne sprężarki tłokowe są znacznie cichsze od starszych modeli, jednak i tak prawie zawsze głośniejsze od sprężarek śrubowych. Te drugie cechuje również znacznie wyższa kultura pracy w fazie rozruchu: mniejsze są drgania, mniejsze są wahania parametrów w początkowej fazie pracy, a sam rozruch najczęściej nie wymaga przesadnie dużego poboru energii.

Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania: im niższa precyzja, tym większy hałas i większe drgania w czasie pracy. Parametry te mogą się także zmieniać po pewnym czasie eksploatacji wraz ze zużywaniem się części lub mikrouszkodzeniami – jakie są standardowe osiągi sprężarek obu typów, można sprawdzić na stronie producenta.

Zapotrzebowanie na energię

Dziś zarówno sprężarki tłokowe, jak i śrubowe, są projektowane z zachowaniem zasad pozwalających na ograniczenie zapotrzebowania na energię. Faktem jednak jest, że ze względu na konieczność uzyskania lepszych parametrów pracy, budowa sprężarek tłokowych staje się niekiedy skomplikowana, a to wpływa na większą energochłonność. Precyzyjnie wykonana sprężarka śrubowa ma mniejsze opory i może być wariantem bardziej ekonomicznym.

Mobilność

Zarówno sprężarki tłokowe, jak i śrubowe, są produkowane jako modele stacjonarne i sprężarki przewoźne – w tym drugim przypadku ich konstrukcja jest odpowiednio modyfikowana. Uzyskanie dobrych parametrów sprężania jest jednak możliwe w obu przypadkach.

Podsumowanie

Pod ogólnym słowem sprężarka kryje się jej kilka podtypów. Czynnikiem, który najwyraźniej różnicuje sprężarki, pozostaje kultura pracy. Należy jednak mieć świadomość, że choć zazwyczaj lepsze pod tym względem są sprężarki śrubowe, to olbrzymie znacznie ma jakość ich wykonania. Jeśli będą nieprecyzyjne lub źle ustawione, to nie będą sprawdzały się lepiej od sprężarek tłokowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE