Reklama

Sprawdź, jak się ubierały dawne elegantki

Opublikowano:
Autor:

Sprawdź, jak się ubierały dawne elegantki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzięki wystawie przygotowanej przez Muzeum Mazowieckie będzie można zobaczyć na własne oczy, co eleganckie kobiety zwykły zakładać na siebie sto lat temu.

Dzięki wystawie przygotowanej przez Muzeum Mazowieckie będzie można zobaczyć na własne oczy, co eleganckie kobiety zwykły zakładać na siebie sto lat temu.

Najnowsza ekspozycja przygotowana przez płockie muzeum zostanie otwarta w czwartek 17 października o 17. Będzie dostępna dla zwiedzających do 31 stycznia 2014 roku.

Prezentacja „Dyskretny urok buduaru. W kręgu kobiecej mody na przestrzeni XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku” została przygotowana w oparciu o eksponaty, które przez wiele lat były ukryte przed czujnym okiem zwiedzających w magazynach działu sztuki.

Wpatrując się w zgromadzone na wystawie eksponaty, będzie można przekonać się, że kobiecy wizerunek na przestrzeni niemal 150 lat zmienił się w sposób radykalny. W początkach lat XIX można było podziwiać nowe wcielenia bogini Wenus, a w okresie art deco trzeba było przyzwyczaić się do wizerunku chłopczycy.

Najstarszy z przygotowanych eksponatów to pochodzący z drugiej połowy XVIII wieku gorset-sznurówka. Ciekawie wyglądają również tiulowe suknie, zwane koszulkami, które nawiązują do mody z początku XIX wieku. Jej symbolem jest wizerunek Madame Recamier.

Na wystawie dostępne będą również niezwykle ciekawe akcesoria związane z XIX-wieczną modą. Wśród nich znajdą się torebki, portfele oraz sakiewki. Ciekawostką powinien być przyrząd do formowania palców z przełomu XIX i XX wieku.

Fot. Archiwum Muzeum Mazowieckiego

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE