Reklama

Reklama

Spowiedź last minute w Płocku! Dlaczego warto prosić o pokutę przed Wielkanocą?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Spowiedź last minute w Płocku! Dlaczego warto prosić o pokutę przed Wielkanocą? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielkanoc to najważniejsze święto dla każdego katolika. Poprzedza ją okres modlitwy, oczekiwania i pokuty. To czas, w którym wielu wiernych chce udać się do spowiedzi. - Bóg czeka na każdego człowieka, na jego powrót i nawrócenie, zwłaszcza w czasie dni Wielkiego Tygodnia - mówi w rozmowie z nami ks. Wojciech Kućko, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezji Płockiej.

Reklama

Obowiązek spowiedzi to coś, co regulują Przykazania Kościelne. Zgodnie z nimi, katolik powinien "raz do roku przystąpić do sakramentu pokuty". Należy również "przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć komunię".

Jak tłumaczy ks. Wojciech Kućko, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezji Płockiej, spowiedź jest dla wiernych bardzo ważna.

- W tradycji chrześcijańskiej grzech nazywany jest „chorobą duszy”, a sakrament pokuty, czyli spowiedź, jest uznawana za sakrament uzdrowienia z tej choroby – mówi w rozmowie z nami duchowny. - Gdy człowiek chce być zdrowy na ciele i pragnie odrzucić od siebie wszelkie dolegliwości, ból, cierpienie, udaje się do lekarza, by ten dał mu stosowne lekarstwo. Podobnie jest z życiem duchowym – chrześcijanin idzie do Jezusa, który jest lekarzem duszy, by ten zaradził niepokojowi sumienia, wyrzutom, cierpieniu i innym konsekwencjom popełnionych grzechów.

Kapłan przekonuje, że spowiedź ma w sobie coś z terapii duszy. 

- Przede wszystkim jest ona momentem oczyszczenia, któremu towarzyszy zdjęcie z grzesznika ciężaru winy – przekonuje ks. Kućko. - Różni ludzie czasem mówią do nas: „Wybaczam ci”, ale to wybaczenie niejednokrotnie nie cieszy nas, bo chcemy usłyszeć coś więcej, nasza dusza woła w nas o inne, ważniejsze słowa, które mają moc od Boga: „I ja odpuszczam tobie grzechy”.

Sakrament pokuty jest dla wiernego szansą na rozliczenie się z przeszłością. 

- Warto się spowiadać, bo nie ma sensu żyć z paraliżującymi chorobami duszy i poczuciem winy – opowiada dyrektor Wydziału ds. Rodzin płockiej kurii. - Bóg czeka na każdego człowieka, na jego powrót i nawrócenie, zwłaszcza w czasie dni Wielkiego Tygodnia. To ważne, by każdy zmartwychwstał z grzechu do nowego życia.

W czwartek, 6 kwietnia, rozpoczęły się uroczystości Triduum Paschalnego, które celebrowane są w płockiej katedrze. Oznacza to, że do Wielkanocy zostało niewiele czasu. Warto go wykorzystać także na spowiedź. Kiedy i gdzie?

Jak usłyszeliśmy, spowiednicy będą czekać w konfesjonałach chociażby w Wielką Sobotę. - Z całą pewnością w kościołach parafialnych, na prośbę wiernych, będzie można skorzystać ze wsparcia spowiednika. To dobry czas, by oczyścić własne sumienie – spuentował ks. Kućko.

Przypomnijmy, w piątek, 7 kwietnia, o godzinie 18:00 odbędzie się Liturgia Męki Pańskiej. Jutro, a więc Wielką Sobotę, o godzinie 20:00 odprawiona zostanie z kolei liturgia Wigilii Paschalnej, pod przewodnictwem biskupa płockiego, Szymona Stułkowsiego. To najważniejsza eucharystia w ciągu całego roku. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy