Reklama

Reklama

Spór o społeczną odpowiedzialność biznesu ORLENU. W tle onkologia i Wisła Płock

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Spór o społeczną odpowiedzialność biznesu ORLENU. W tle onkologia i Wisła Płock  - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości PKN ORLEN robi za mało w sferze społecznej odpowiedzialności biznesu - taką tezę przedstawił dziś Arkadiusz Iwaniak, poseł Lewicy. - W ostatnich latach wsparcie na projekty w Płocku wzrosło z 9 mln złotych do 17 mln złotych - odbijała piłeczkę Wioletta Kulpa, kierownik działu sponsoringu społecznego w PKN ORLEN i radna Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama

Posedł Arkadiusz Iwaniak (Lewica) i Tomasz Kominek (radny Polskiego Stronnictwa Ludowego) zorganizowali konferencję prasową, na której zarzucali PKN ORLEN zbyt słabe zaangażowanie społeczne w Płocku. Poseł Iwaniak wskazywał, że działalność ORLENU w Płocku ma wpływ na środowisko i ludzi, a zaangażowanie koncernu jest za małe i obliczone tylko na zysk wizerunkowy. 

- Czy poza smrodem, że nas trują, że ukrywają awarie, kosmicznymi zarobkami kierownictwa czy przechowalnią dla pisowskich nierobów i nieuków nasuwa się państwu jakieś inne skojarzenie jeśli chodzi o ORLEN? Tutaj w Płocku - czy możecie powiedzieć z czym się kojarzy ORLEN jeśli chodzi o społeczną odpowiedzialność biznesu? Czy gdzieś w okolicy zasadzono las? Czy w czasie pandemii dla płockich przedsiębiorców było tańsze paliwo? Czy ORLEN w jakiś sposób wspierał małe, lokalne biznesy? Czy ORLEN jest zaangażowany w powstanie kliniki onkologicznej, czyli leczeniu raka którego nam serwuje? Czy wspiera takie drużyny jak Jutrzenkę? Czy pomaga w leczeniu dzieci przewlekle chorych? - pytał retorycznie poseł Arkadiusz Iwaniak. 

Poseł pytał jeszcze o wsparcie w postaci płynu do dezynfekcji, choć ten akurat koncern przekazywał zarówno miastu, jak i szpitalowi wojewódzkiemu, a także kampanię wsparcia szczepień, system praktyk (funkcjonuje w PKN ORLEN) czy wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Tomasz Kominek wskazywał z kolei na kwotę wsparcia Wisły Płock i porównywał ją z finansowaniem Wisły Kraków.

- Czy prawdą jest, że nasza Ekstraklasowa Wisła Płock otrzymała wsparcie rzędu 1,5 mln złotych, a w tym samym czasie ekstraklasowa Wisła Kraków dostała 2,5 mln złotych? To mnie aż tak zabolało. Najgorsze jest to, że akademia piłki nożnej w Krakowie została wsparta milionem złotych. Tymczasem dzieci z akademii Wisły Płock otrzymały 0 złotych. Chciałbym zwrócić się z uprzejmą prośbą do prezesa Daniela Obejtka, czy nie znalazłby środków na wsparcie akademii w Płocku - mówił Kominek. 

Radny PSL wskazywał ceny paliw w Płocku. Na stacji przy ul. Łukasiewicza, przed którą odbywała się konferencja, cena najpopularniejszej bezołowiowej 95 wynosiła 5,79 zł za litr. 

- 5 minut przed konferencją poprosiłem przyjaciela, żeby przejechał się po stacjach w Sierpcu i wskazał ceny paliwa. W Sierpcu, niespełna 40 km stąd, paliwo na stacjach ORLENU jest już tańsze o 15 groszy - przywoływał Kominek. - Czy naprawdę tak musi być w Płocku?

Wypowiedziom przysłuchiwała się Wioletta Kulpa, radna PiS i kierownik sponsoringu społecznego w PKN ORLEN. Liderka płockiego PiS wskazywała, że wiele z działań o które pytał poseł Iwaniak, jest realizowanych. 

- Tak, wspieramy Jutrzenkę. Tak, rozdawaliśmy płyn do dezynfekcji rąk i powierzchni - wymieniała Kulpa. - Tak, pomagaliśmy służbom, które pomagały mieszkańcom Płocka w czasie zimowego zagrożenia powodziowego. 

Wisła Płock 

Gorącym tematem, zwłaszcza wśród kibiców Wisły Płock, jest kwestia dofinansowania przez PKN ORLEN akademii. Pieniądze miałyby posłużyć na postawienie kolejnego kroku w realizacji tego celu. Fanów oburza zwłaszcza fakt, że takie dofinansowanie, o jakim mówił Tomasz Kominek, dostała Wisła Kraków. 

Wioletta Kulpa przyznała, że w umowie z SPR Wisłą Płock są zapisy, dzięki którym część pieniędzy trafia na szkolenie młodych zawodników. 

- Współpracujemy z Wisłą Płock. Rozmawiamy już 2 lata o wsparciu sekcji młodzieżowej, tylko że do tej pory nie otrzymaliśmy od klubu efektów wsparcia. Sam pan prowadzi prywatny biznes [radna wskazała na posła Iwaniaka - red.] - każdy sponsor, który wkłada środki finansowe, oczekuje efektów - także w ramach szkolenia dzieci i młodzieży. Wszyscy mówimy o tym, że w naszych drużynach brakuje wychowanków. Tego oczekujemy po szkoleniu w jednej i drugiej Wiśle Płock. Niestety tego nie otrzymaliśmy w ofertach. Czekamy na długofalową propozycję współpracy, rozwoju sekcji młodzieżowej piłki nożnej. Dziś mogę powiedzieć, że otrzymaliśmy kolejną ofertę, w której nie ma zapisanych oczekiwań, które powinny widnieć w zakresie tak dużego zaangażowania finansowego - mówiła Wioletta Kulpa. 

Wskazała również, że kwoty przytoczone przez Kominka (za "Przeglądem Sportowym"), są nieprawdziwe. 

- Mogę takie pytanie zadać. Jeśli kwoty by się potwierdziły, byłaby to wielka niesprawiedliwość - odpowiedział Kominek. 

Poseł Iwaniak zarzucał też koncernowi brak wsparcia dla powstania centrum onkologii w Płocku. Wioletta Kulpa odbijała piłeczkę wskazując, że na program zdrowotny dla płocczan PKN ORLEN przeznaczył 10 mln złotych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy