Reklama

Reklama

Spór o społeczną odpowiedzialność biznesu ORLENU. W tle onkologia i Wisła Płock

Opublikowano: 20 lipca 2021 19:06
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Spór o społeczną odpowiedzialność biznesu ORLENU. W tle onkologia i Wisła Płock - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości PKN ORLEN robi za mało w sferze społecznej odpowiedzialności biznesu - taką tezę przedstawił dziś Arkadiusz Iwaniak, poseł Lewicy. - W ostatnich latach wsparcie na projekty w Płocku wzrosło z 9 mln złotych do 17 mln złotych - odbijała piłeczkę Wioletta Kulpa, kierownik działu sponsoringu społecznego w PKN ORLEN i radna Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama

Posedł Arkadiusz Iwaniak (Lewica) i Tomasz Kominek (radny Polskiego Stronnictwa Ludowego) zorganizowali konferencję prasową, na której zarzucali PKN ORLEN zbyt słabe zaangażowanie społeczne w Płocku. Poseł Iwaniak wskazywał, że działalność ORLENU w Płocku ma wpływ na środowisko i ludzi, a zaangażowanie koncernu jest za małe i obliczone tylko na zysk wizerunkowy. 

- Czy poza smrodem, że nas trują, że ukrywają awarie, kosmicznymi zarobkami kierownictwa czy przechowalnią dla pisowskich nierobów i nieuków nasuwa się państwu jakieś inne skojarzenie jeśli chodzi o ORLEN? Tutaj w Płocku - czy możecie powiedzieć z czym się kojarzy ORLEN jeśli chodzi o społeczną odpowiedzialność biznesu? Czy gdzieś w okolicy zasadzono las? Czy w czasie pandemii dla płockich przedsiębiorców było tańsze paliwo? Czy ORLEN w jakiś sposób wspierał małe, lokalne biznesy? Czy ORLEN jest zaangażowany w powstanie kliniki onkologicznej, czyli leczeniu raka którego nam serwuje? Czy wspiera takie drużyny jak Jutrzenkę? Czy pomaga w leczeniu dzieci przewlekle chorych? - pytał retorycznie poseł Arkadiusz Iwaniak. 

Poseł pytał jeszcze o wsparcie w postaci płynu do dezynfekcji, choć ten akurat koncern przekazywał zarówno miastu, jak i szpitalowi wojewódzkiemu, a także kampanię wsparcia szczepień, system praktyk (funkcjonuje w PKN ORLEN) czy wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Tomasz Kominek wskazywał z kolei na kwotę wsparcia Wisły Płock i porównywał ją z finansowaniem Wisły Kraków.

- Czy prawdą jest, że nasza Ekstraklasowa Wisła Płock otrzymała wsparcie rzędu 1,5 mln złotych, a w tym samym czasie ekstraklasowa Wisła Kraków dostała 2,5 mln złotych? To mnie aż tak zabolało. Najgorsze jest to, że akademia piłki nożnej w Krakowie została wsparta milionem złotych. Tymczasem dzieci z akademii Wisły Płock otrzymały 0 złotych. Chciałbym zwrócić się z uprzejmą prośbą do prezesa Daniela Obejtka, czy nie znalazłby środków na wsparcie akademii w Płocku - mówił Kominek. 

Radny PSL wskazywał ceny paliw w Płocku. Na stacji przy ul. Łukasiewicza, przed którą odbywała się konferencja, cena najpopularniejszej bezołowiowej 95 wynosiła 5,79 zł za litr. 

- 5 minut przed konferencją poprosiłem przyjaciela, żeby przejechał się po stacjach w Sierpcu i wskazał ceny paliwa. W Sierpcu, niespełna 40 km stąd, paliwo na stacjach ORLENU jest już tańsze o 15 groszy - przywoływał Kominek. - Czy naprawdę tak musi być w Płocku?

Wypowiedziom przysłuchiwała się Wioletta Kulpa, radna PiS i kierownik sponsoringu społecznego w PKN ORLEN. Liderka płockiego PiS wskazywała, że wiele z działań o które pytał poseł Iwaniak, jest realizowanych. 

- Tak, wspieramy Jutrzenkę. Tak, rozdawaliśmy płyn do dezynfekcji rąk i powierzchni - wymieniała Kulpa. - Tak, pomagaliśmy służbom, które pomagały mieszkańcom Płocka w czasie zimowego zagrożenia powodziowego. 

Wisła Płock 

Gorącym tematem, zwłaszcza wśród kibiców Wisły Płock, jest kwestia dofinansowania przez PKN ORLEN akademii. Pieniądze miałyby posłużyć na postawienie kolejnego kroku w realizacji tego celu. Fanów oburza zwłaszcza fakt, że takie dofinansowanie, o jakim mówił Tomasz Kominek, dostała Wisła Kraków. 

Wioletta Kulpa przyznała, że w umowie z SPR Wisłą Płock są zapisy, dzięki którym część pieniędzy trafia na szkolenie młodych zawodników. 

- Współpracujemy z Wisłą Płock. Rozmawiamy już 2 lata o wsparciu sekcji młodzieżowej, tylko że do tej pory nie otrzymaliśmy od klubu efektów wsparcia. Sam pan prowadzi prywatny biznes [radna wskazała na posła Iwaniaka - red.] - każdy sponsor, który wkłada środki finansowe, oczekuje efektów - także w ramach szkolenia dzieci i młodzieży. Wszyscy mówimy o tym, że w naszych drużynach brakuje wychowanków. Tego oczekujemy po szkoleniu w jednej i drugiej Wiśle Płock. Niestety tego nie otrzymaliśmy w ofertach. Czekamy na długofalową propozycję współpracy, rozwoju sekcji młodzieżowej piłki nożnej. Dziś mogę powiedzieć, że otrzymaliśmy kolejną ofertę, w której nie ma zapisanych oczekiwań, które powinny widnieć w zakresie tak dużego zaangażowania finansowego - mówiła Wioletta Kulpa. 

Wskazała również, że kwoty przytoczone przez Kominka (za "Przeglądem Sportowym"), są nieprawdziwe. 

- Mogę takie pytanie zadać. Jeśli kwoty by się potwierdziły, byłaby to wielka niesprawiedliwość - odpowiedział Kominek. 

Poseł Iwaniak zarzucał też koncernowi brak wsparcia dla powstania centrum onkologii w Płocku. Wioletta Kulpa odbijała piłeczkę wskazując, że na program zdrowotny dla płocczan PKN ORLEN przeznaczył 10 mln złotych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (14)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 15 dni temu | ocena +5 / -0

  Cynik

  Smętną ustawka.

 • 16 dni temu | ocena +32 / -2

  SLD PSL

  Gdzie byliście panowie Iwaniak i Kominek przez lata? Współrządzicie Płockiem od wielu lat ale jakoś nie przypominam was sobie żebyście walczyli z wyziewami orlenu czy z nowotworami. Teraz sobie o tym przypomnieliście?

 • 16 dni temu | ocena +18 / -1

  Leming

  Takie happeningi to dla naiwnych.. nie wierzę politykom.

 • 16 dni temu | ocena +10 / -18

  Plocensis

  A i jeszcze jedno. Jak był prezesem Energa to nie przeszkadzało mu sponosorować zespołu LEchii Gdańsk. A wiadomo, że współwłaścicielem jest miasto - co oznacza że współzarządzającym było PO - ADAMOWICZ i DULKIEWICZ. Tam powoływał się na inicjatywy lokalne. Należy sięgnąć do informacji ile Pan prezes wyłożył wtedy na Lechie. Bo liczy się to co Pan prezes lubi. A Płocka szczególnie nie lubi. To widać niestety. Może przez to że jest nie dokształcony. Ktoś mu powinien podrzucać materiały jak mieszkańcy Płocka dużo dla Polski zrobili. Nikt tego na forum Polski nie głosi. A tylko rola Gdańska jest uwypuklona. Jaką to ofiarą to miasto stało się w czasie II wojny światowej i zawsze to ofiarą było. Tylko to wszystko wynika z decyzji mieszkańców, którzy nie chcieli współdziałać z pozostałą częścią Polski w tym finansować armii do obrony wspólnych interesów. I podobnie jest teraz. A Pan Panie Prezesie w tym pomaga. Wstyd Panie Obajtek, jeszcze raz wstyd.

 • 16 dni temu | ocena +7 / -20

  Plocensis

  Szanowna Pani Wioletto! To nie jest tak, że musi się Pani zagadzać we wszystkim z Panem Obajtkiem. On prowadzi swoją politykę odrębną od PIS. Najbrdziej boli, ze jest decydentem i nic nie można mu zrobić obecnie. Prosimy Panią o wstawiennictwo w sprawie Wisły Płock. Przecież to jest ouszkiwanie mieszkańców. Sponosrowanie i umieszczanie loga na koszulkach krakowskiej wisły. Ktoś napisał, że niedługo to orlen Legie będzie sponsorował. Jest to wariant możliwy, gdy odejdzie Pan Obajtek i obejmie stanowisko z ramienia PO lub innej parti rządzącej inny jakiś działacz partii. PIS rządzić nie będzie wiecznie. I co wtedy? Dopiero wtedy będzie Pani krzyczała?

 • 16 dni temu | ocena +12 / -18

  Don Orleone

  I Rym-Pcim-Pcim! I tra-la-la! Idziemy przez Polskę w podsko-o-kach! I Rym-Pcim-Pcim! I Hop-Sa-sin! Kradniemy bo żyje się raz!

 • 16 dni temu | ocena +26 / -5

  Morda

  Niech się Kominek wypowie ile śmieciuchów na Radziwiu miasto wymieniło? Ile drzew w mieście zostało wyciętych żeby lać asfalt i beton? Ile parków powstało za kadencji "miłującego środowisko" Andrzeja? Takie ustawki są dla naiwnych.

 • 16 dni temu | ocena +25 / -15

  Portal

  Nie lubię Kulpy ale gada z sensem. Jak mierni ale wierni Andrzejowi i zatrudnieni w Wiśle nie mają pomysłu na szkolenie młodzieży to zaraz kasa się rozejdzie. Iwaniuk popisał się swoją niewiedzą o Jutrzence. A za pensję Kominka też bym chętnie z kartką postał.

 • 16 dni temu | ocena +11 / -2

  Konio8

  Blondynka pracująca w restauracji guty w galerii mazovia powinna zmienić pracę, na taką gdzie nie ma kontaktu z klientami. Jest niemiła i opryskliwa

 • 16 dni temu | ocena +15 / -25

  Aaa

  Obajtek może jeszcze Legię zasponsoruj

 • 16 dni temu | ocena +16 / -24

  Benzyna

  im dalej od cyca tym tańsza

 • 16 dni temu | ocena +35 / -1

  Jaca

  Dlaczego nikt nie podniósł tezy ze krakowska dostała umowę na dwa lata a płocka TYLKO na rok ?

 • 16 dni temu | ocena +29 / -12

  PSL

  PO SLD do roboty lenie dalej tak róbcie z miasta komuny robi się wies. Oglądacie się tylko na orlen Marszałek przekazuje pieniądze na Gąbin.

 • 16 dni temu | ocena +18 / -26

  Łgłali, łgają i będą łgać

  Przedstawicielka kaczyzmu spotkała się z koncesjonowaną lewicową opozycją, ale co tam robił ludowiec?, Czyżby też planowali uzyskać koncesję opozycyjną? A dla Pani Wioletty proponuję przyznać za to premię, która się po prostu jej należy!