Reklama

Spór na lewicy. Nie będzie koalicji w wyborach? [AKTUALIZACJA]

Opublikowano:
Autor:

Spór na lewicy. Nie będzie koalicji w wyborach? [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Nie widzimy możliwości rozmów z Sojuszem Lewicy Demokratycznej w sprawie wspólnego startu w Płocku - oświadczyła dziś nad ranem partia Razem. Skąd taka decyzja?

- Nie widzimy możliwości rozmów z Sojuszem Lewicy Demokratycznej w sprawie wspólnego startu w Płocku -  oświadczyła dziś nad ranem partia Razem. Skąd taka decyzja?

Wpływ na nią miało wczorajsze oświadczenie Krzysztofa Blinkiewicza o starcie w wyborach do Rady Miasta Płocka z listy KW "SLD Lewica Razem”. 

[ZT]19089[/ZT]

- W partii Razem decyzje podejmują odpowiednie organy, w tym zebrania kół czy okręgów - wyjaśnia w oświadczeniu partii Jerzy Piórowicz, koordynator płockiego koła partii Razem. - Niektóre decyzje wymagają zatwierdzenia przez radę krajową. Partia Razem ma oficjalne koło w Płocku, będące częścią okręgu warszawskiego partii. [...]. - Uważamy, że rozmowę o wyborach zaczyna się od rozmowy o programie [...] Dopiero po ustaleniu wspólnego minimum programowego można rozmawiać o personaliach.

Zdaniem partii decyzja Krzysztofa Blinkiewicza o starcie w wyborach do Rady Miasta Płocka z listy KW “SLD Lewica Razem” nie została podjęta przez koło płockie, ani przez okręg warszawski. Nie uzyskała też wymaganej zgody Rady Krajowej i jest niezgodna ze statutem partii, który wyklucza start członków z list konkurencyjnych komitetów.

- Oczekujemy od Krzysztofa Blinkiewicza zawieszenia członkostwa w Razem do czasu pełnego wyjaśnienia tej sprawy - czytamy w oświadczeniu partii.

Partia Razem podkreśla jednocześnie, że ceni współpracę, a na gruncie płockim działała m.in. z Komitetem Obrony Demokracji i Stowarzyszeniem Wolne Miasto Płock, wspólnie broniąc praw obywatelskich, praw mniejszości i praw kobiet. 

[ZT]19075[/ZT]

- W związku z zaistniałą sytuacją nie widzimy możliwości rozmów z Sojuszem Lewicy Demokratycznej w sprawie wspólnego startu w Płocku - brzmi oficjalne stanowisko partii Razem.

Krzysztof Blinkiewicz nie ukrywa zaskoczenia takim ruchem ze strony patrii. Jego zdaniem treść oświadczenia zaprzecza wszelkim dotychczasowym ustaleniom i zapewnieniom.  

- W nawiązaniu do oświadczenia medialnego, które wpłynęło w dniu dzisiejszym do Państwa redakcji zaznaczam, że partia Razem podjęła na szczeblu miejskim decyzję o niewystawianiu własnej listy w wyborach samorządowych w Płocku - poinformował nas Krzysztof Blinkiewicz. - Stąd od kilku miesięcy trwały rozmowy z partiami opozycyjnymi o ewentualnym starcie członków partii Razem z innego komitetu, w części z tych spotkań i rozmów miałem okazję brać udział, o innych byłem informowany przez koordynatora koła.

Krzysztof Blinkiewicz zapewnia, że swój start w wyborach samorządowych z list SLD Lewica Razem konsultował z członkiem zarządu okręgu mazowieckiego, Mateuszem Dobrowolskim, upewniając się, czy taki krok nie będzie stał w sprzeczności z zapisami statutu partii. Zgłosił również gotowość rezygnacji z członkostwa w partii Razem, jeżeli byłoby to konieczne.

- Otrzymałem zapewnienie, że tego rodzaju deklaracja wyborcza nie będzie stała w sprzeczności ze statutem, ani nie będzie wymagała otrzymywania pisemnych zgód - wyjaśnia Krzysztof Blinkiewicz. - Poproszono mnie o pozostanie w szeregach partii Razem, na co przystałem. Takie stanowisko potwierdzane mi było przez koordynatora wojewódzkiego także 16 maja, to jest w dniu konferencji z udziałem p. Moniki Jaruzelskiej.

Jednocześnie Krzysztof Blinkiewicz poinformował o zawieszeniu swojego członkostwa w partii Razem do czasu rozwiązania sytuacji przez statutowe organy partii.

- Pragnę zaapelować, aby dobro samorządu miejskiego i mieszkańców, stawiać ponad partykularnymi celami partyjnymi, nie mieszając sporów znanych z polityki krajowej, w organiczną pracę na rzecz społeczności lokalnych - dodał Krzysztof Blinkiewicz. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE