Reklama

Spółka ARS sprzedała dwie kamienice w centrum miasta [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Spółka ARS sprzedała dwie kamienice w centrum miasta [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wpisane do rejestru zabytków budynki w centrum Płocka zmieniły właściciela. Na konto miejskiej spółki wpłynie z tego tytułu pokaźna kwota. O wiele większa niż cena wywoławcza.

Wpisane do rejestru zabytków budynki w centrum Płocka zmieniły właściciela. Na konto miejskiej spółki wpłynie z tego tytułu pokaźna kwota. O wiele większa niż cena wywoławcza.

W lutym Agencja Rewitalizacji starówki wystawiła na sprzedaż nieruchomość zabudowaną przy ul. Kościuszki 22 i 22A, w pobliżu pl. Obrońców Warszawy i prokuratury. W istocie chodziło o działkę o powierzchni 1251 metrów kwadratowych, przy czym blisko połowa jej powierzchni zajmuje zabudowa. – Działka zabudowana jest dwoma budynkami mieszkalnymi, połączonymi bramą stanowiącymi architektoniczną całość, choć każdy z nich może funkcjonować oddzielnie – czytamy w dokumentach przetargowych. – Budynek Kościuszki 22 jest dwukondygnacyjny, podpiwniczony z wejściem do klatki schodowej z ulicy, natomiast budynek Kościuszki 22 A ma dwie i pół kondygnacji, nie jest podpiwniczony z wejściem do klatki schodowej od strony podwórka.

Oba budynki zostały – z racji złego stanu technicznego – wyłączone z użytkowania (na mocy decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego). Oba również były wpisane do rejestru zabytków, co oznacza, że podlegają ochronie prawnej mocą ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Oznacza to dla kupca, że gdyby chciał realizować prace projektowe jak i budowlane, te musi realizować w sposób, który nie wpłynie negatywnie na stan, wygląd i odbiór zabytku oraz zabytkowego układu urbanistyczno-architektonicznego. ARS dysponuje wytycznymi konserwatorskimi dot. kompleksowej rewaloryzacji kamienicy zlokalizowanej przy ul. Kościuszki 22.

Budynki znajdują się na terenie nie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, nie ma więc wytycznych odnośnie funkcji, które mogłyby zostać im nadane po remoncie. Są tam przyłącza do sieci elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej.

Aby wziąć udział w przetargu ustnym, najpierw trzeba było wpłacić wadium w wysokości 50 tys. zł. Kupujący musiał zgodzić się również na kilka innych warunków, jak przysługujące gminie - miasto Płock prawo pierwokupu na mocy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Ponadto kupujący musiał zobowiązać się w terminie 4 lat od daty zawarcia umowy sprzedaży do wyremontowania nieruchomości i uzyskania pozwolenia na użytkowanie oraz do uzyskania pozwolenia na budowę dla powyższego zamierzenia budowlanego w terminie 2 lat od daty zawarcia umowy sprzedaży. ARS także ma prawo odkupu nieruchomości w terminie 5 lat od daty zawarcia umowy. Może się tak stać, jeśli w terminie 2 lat od zawarcia umowy nie zostanie wydana decyzja o pozwoleniu na budowę bądź w ciągu 4 lat od zawarcia umowy nie zostanie wydana ostateczna decyzja o pozwoleniu na użytkowanie dla wyremontowanej nieruchomości.

Cenę wywoławczą brutto ustalono na poziomie 1,1 mln zł. Przetarg ustny odbył się w czwartek, 14 lutego w siedzibie spółki. Także w czwartek zapytaliśmy w spółce ARS o wyniki, lecz ta naszych informacji nie potwierdziła. Odpowiedziano, że należy czekać na opublikowanie informacji na stronie internetowej, co miało nastąpić w ubiegłym tygodniu. W międzyczasie nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że było troje oferentów i ostatecznie zakończyło się na kwocie 1 mln 650 tys. zł. Tym sposobem dwie sąsiadujące ze sobą kamienice wraz z działką, na której stoją, zmieniły właściciela. Tymczasem wcześniejsze plany były zgoła inne i zapisano je w Płockim Programie Rewitalizacji zaakceptowanym przez radnych poprzedniej kadencji. W latach 2017-2020 miało dojść do zaadaptowania obu kamienic wraz z otoczeniem na cele społeczno-kulturalne. 

– Przebudowa infrastruktury służyć będzie m.in. realizacji projektów społecznych i realizacji statutowych działań fundacji REVITA – zapisano w dokumentach Urzędu Miasta Płocka (a dokładnie w załączniku do uchwały nr 492/XXVIII/2017).

Koszty przedsięwzięcia oszacowano wówczas na 6 mln zł (z dofinansowaniem unijnym w wysokości 4,8 mln zł).

Obecnie na stronie spółki ARS jest już zamieszczona informacja o wynikach przetargu dotyczącego sprzedaży. Kwoty nie zawiera. Potwierdzili, że licytacja zakończyła się "wynikiem pozytywnym, wyłoniono nabywcę nieruchomości", w samej licytacji faktycznie wzięło udział 3 uczestników. - Ze względu na przepisy ochrony danych osobowych spółka nie może podać danych nabywcy nieruchomości - czytamy w tej informacji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE