Spalony czajnik, co zrobić? Domowe sposoby na szybką naprawę małego AGD

Opublikowano:
Autor:

Spalony czajnik, co zrobić? Domowe sposoby na szybką naprawę małego AGD - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O czajnik, czy to tradycyjny, czy elektryczny, trzeba zadbać przynajmniej raz na jakiś czas nie tylko dla efektu wizualnego, ale i naszego zdrowia. Gromadzący się wewnątrz czajnika osad powstaje przez wlewanie do niego twardej wody z kranu. Picie przygotowanej w ten sposób kawy czy herbaty może prowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych, ale też przyczynia się do niszczenia sprzętu AGD. Z kolei spalony czajnik to problem czysto estetyczny, niemniej jednak warto zadbać, żeby urządzenie służyło nam jak najdłużej. Jak zadbać o kuchenne małe AGD?

O czajnik, czy to tradycyjny, czy elektryczny, trzeba zadbać przynajmniej raz na jakiś czas nie tylko dla efektu wizualnego, ale i naszego zdrowia. Gromadzący się wewnątrz czajnika osad powstaje przez wlewanie do niego twardej wody z kranu. Picie przygotowanej w ten sposób kawy czy herbaty może prowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych, ale też przyczynia się do niszczenia sprzętu AGD. Z kolei spalony czajnik to problem czysto estetyczny, niemniej jednak warto zadbać, żeby urządzenie służyło nam jak najdłużej. Jak zadbać o kuchenne małe AGD?

Czyścimy spalony czajnik. Jak to zrobić?

Czasem odkręcenie zbyt dużego gazu pod czajnikiem powoduje, że sprzęt może wydawać się zdatny tylko do wymiany. Zanim jednak rozejrzysz się za nowym urządzeniem, wypróbuj kilka sposobów na usunięcie czarnego nalotu z czajnika gazowego.

Czyszczenie spalonego czajnika – sposób pierwszy

Przygotuj: ściereczkę, ręcznik papierowy, oliwę z oliwek (lub inną oliwkę), mleczko do czyszczenia, folię aluminiową.

Jak to zrobić?

 Pokryj czajnik mleczkiem i odstaw na chwilę,

Oderwij kawałek folii i zgnieć go, tworząc kulkę. Pocieraj nią o czajnik, zbierając powstały brud,

Spłucz wszystko wodą i wytrzyj do sucha przy użyciu ściereczki,

Nalej kilka kropli oleju na ręcznik papierowy i nabłyszcz go.

 Czyszczenie spalonego czajnika – sposób drugi

Przygotuj: miskę z letnią wodą, sodę oczyszczoną, ściereczkę.

Jak to zrobić?

Wsyp 4 łyżeczki soli oczyszczonej do miski z wodą,

Zanurz czajnik w misce i zostaw na 10 minut,

Większość spalonych elementów powinna się odkleić,

Wodę przelej do garnka i zagotuj, następnie ponownie zanurz w niej czajnik,

Po kilku minutach reszta tłuszczu odpadnie,

Na koniec przetrzyj błyszczący czajnik czystą ściereczką.

Jak pozbyć się kamienia z wnętrza czajnika?

W czajniku, zarówno gazowym, jak i elektrycznym, może zbierać się kamień, który widzimy w postaci nieestetycznego kożucha na powierzchni przygotowanego napoju. Osad powoli pokrywa grzałki czajnika (lub po prostu jego wnętrze – w przypadku czajnika gazowego) i zatrzymuje ciepło. Przez to woda gotuje się wolniej, a ostatecznie może to doprowadzić nawet do spalenia czajnika. Pozbycie się białego nalotu z wody nie powinno być problematyczne, jednak jeśli chcesz, żeby Twoje urządzenie pozostało dłużej sprawne, pamiętaj o jego systematycznym czyszczeniu.

Jak usunąć kamień z czajnika?

Przygotuj: wodę, ocet lub kwasek cytrynowy, ściereczkę.

Jak to zrobić? Przygotuj roztwór: wymieszaj wodę z octem w proporcjach 1:1. Jeśli używasz kwasku cytrynowego, wsyp 30g na 100ml wody. Taki płyn wlej do czajnika i zagotuj. Jeśli cały kamień nie został usunięty, możesz powtórzyć czynność. Następnie zagotuj w czajniku samą wodę co najmniej dwa razy, aby pozbyć się aromatu octu lub kwasku.

Nie udało się uratować czajnika? Wybierz nowy

Jeśli zbyt późno zadbałeś o czajnik i musisz go wymienić, wybierz taki, który posłuży Ci przez lata. Obecnie czajniki elektryczne wypierają te gazowe, dlatego przyjrzymy się właśnie takim modelom. Tutaj znajdziesz polecane modele: https://www.neo24.pl/maleagd/dokuchni/czajniki.html. Na co zwrócić uwagę przy zakupie czajnika?

·        Moc – najczęściej spotkasz przedział od 1500 do 2000W. Jeżeli szukasz czajnika podróżnego, wystarczająca będzie mniejsza moc od 550 do 650W,

·        Filtr antyosadowy – warto, aby czajnik go posiadał. Zatrzymuje osad kamienny z wody, żeby nie przedostawał się do kubka,

·        Rodzaj grzałki – spiralna lub płytowa. Pierwsza musi zakryta wodą podczas gotowania, żeby nie ulec spaleniu. Ma tendencje do osadzania się na niej kamienia. Płytowa jest najczęściej droższa, ale też z dłuższą żywotnością.

 

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami Neo24.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE