Reklama

Śmiertelnie niebezpieczna ulica: będzie reakcja miasta

Opublikowano:
Autor:

Śmiertelnie niebezpieczna ulica: będzie reakcja miasta - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Skrzyżowanie al. Armii Krajowej z Batalionu "Parasol", tuż za rondem przy "Panoramie", należy do jednego z najniebezpieczniejszych w mieście. W czerwcu rok temu doszło tam do śmiertelnego potrącenia pieszego, a wcześniej do kilku poważnych wypadków. Miasto przeprowadziło analizę i jest werdykt: będą tam zainstalowane tzw. poduszki berlińskie.

Skrzyżowanie al. Armii Krajowej z Batalionu "Parasol", tuż za rondem przy "Panoramie", należy do jednego z najniebezpieczniejszych w mieście. W czerwcu rok temu doszło tam do śmiertelnego potrącenia pieszego, a wcześniej do kilku poważnych wypadków. Miasto przeprowadziło analizę i jest werdykt: będą tam zainstalowane tzw. poduszki berlińskie. 

To miejsce, w którym służby dość regularnie działają przy okazji wypadków, a 11 czerwca 2018 roku doszło do tragedii. Starszy mężczyzna został potrącony na przejściu dla pieszych i mimo długiej reanimacji zmarł na miejscu zdarzenia. Obecni na miejscu zdarzenia mieszkańcy okolicznych bloków nie ukrywali, że tragedia w tym miejscu to tylko kwestia czasu. Już wcześniej dochodziło tam do wypadków.

[ZT]19420[/ZT]

- Kroki w celu poprawy sytuacji w tym rejonie miasta zostały podjęte niezwłocznie po tym wydarzeniu - zapewnia Konrad Kozłowski z zespołu prasowego Ratusza.- Przystąpiono do opracowania projektu stałej organizacji ruchu w którym zakłada się montaż "poduszek berlińskich" w rejonie przedmiotowego przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu al. Armii Krajowej z ulicą Batalionu "Parasol".

Projekt zatwierdzono 10 grudnia i przekazano do Miejskiego Zarządu Dróg. Poduszki zostaną zamontowane do końca maja. Jak dodaje Kozłowski, miasto wystosowało także pismo do Komendanta Miejskiego Policji z prośbą o objęcie al. Armii Krajowej specjalnym nadzorem. Powód? Kierowcy notorycznie przekraczają tam dozwoloną prędkość. 

- W ramach tego samego projektu zaprojektowano środki uspokojenia ruchu w rejonie skrzyżowania Armii Krajowej z Wańkowicza oraz skorygowano organizację ruchu w celu uniemożliwienia omijania wcześniej zamontowanego progu wyspowego znajdującego się na pasie ruchu Armii Krajowej w kierunku Wyszogrodzkiej przed skrzyżowaniem z Łączniczek - dodaje Konrad Kozłowski. 

Kiedy w danym obszarze dochodzi do wypadków i kolizji, odbywa się tam wizja lokalna pracowników Wydziału Transportu Publicznego i Inżynierii Ruchu Drogowego Urzędu Miasta Płocka z udziałem funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Policji i pracowników Miejskiego Zarządu Dróg. Pracują wówczas nad wypracowaniem rozwiązań, które mają poprawić bezpieczeństwo ruchu. 

Poduszki berlińskie już od kilku lat poprawiają bezpieczeństwo na płockich ulicach. Jednymi z pierwszych były te na skrzyżowaniu Sienkiewicza z Misjonarską oraz Kolegialnej z Misjonarską. Dochodziło tam do wielu kolizji, niekiedy z udziałem pieszych. Ze statystyk wynika, iż w roku 2015, przed zainstalowaniem poduszek i likwidacją przejść dla pieszych za skrzyżowaniami: na skrzyżowaniu Kolegialna – Misjonarska odnotowano łącznie siedem zdarzeń, w tym jeden wypadek drogowy, w którym jedna osoba została ranna. Zdarzeń z udziałem pieszych nie odnotowano. Na skrzyżowaniu Sienkiewicza – Misjonarska odnotowano łącznie dziesięć zdarzeń w tym dwa wypadki drogowe, w których dwie osoby zostały ranne. W jednym z wypadków rannym był pieszy. 

W roku 2017, już po montażu  progów wyspowych i likwidacji przejść dla pieszych za skrzyżowaniami: na skrzyżowaniu Kolegialna – Misjonarska odnotowano trzy kolizje drogowe bez udziału pieszych, na skrzyżowaniu Sienkiewicza – Misjonarska nie odnotowano żadnych zdarzeń drogowych.

Jak widać, to po prostu działa. W dodatku jest to rozwiązanie niezwykle tanie i nie wpływa na płynność ruchu. Koszt montażu poduszek berlińskich to ok. 4 tys. złotych, zaś sygnalizacji świetlnej nawet ćwierć miliona złotych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE