Reklama

Śmieciowe zagadki. Do kogo deklaracje

Opublikowano:
Autor:

Śmieciowe zagadki. Do kogo deklaracje - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do końca marca każdy mieszkaniec musi zadeklarować, ile osób mieszka w mieszkaniu czy domku jednorodzinnym i czy zamierza segregować śmieci, czy nie. Do kogo mamy składać takie deklaracje?

Do końca marca każdy mieszkaniec musi zadeklarować, ile osób mieszka w mieszkaniu czy domku jednorodzinnym i czy zamierza segregować śmieci, czy nie. Do kogo mamy składać takie deklaracje?

Przypomnijmy: na grudniowej sesji radni podjęli uchwałę dotyczącą nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi w naszym mieście, w związku z przejęciem przez nie obowiązków związanych z odpadami, które reguluje nowa ustawa śmieciowa. Od lipca tego roku za wywóz śmieci będziemy płacić nie firmie wywozowej, ale bezpośrednio gminie. Radni zdecydowali, że opłaty będą naliczane od osoby faktycznie zamieszkującej w danym lokalu - 11 zł miesięcznie zapłacą ci, którzy będą segregowali śmieci, 16 zł - oddający odpady mieszane.

W ostatni piątek zapadły nowe ustalenia związane ze składaniem deklaracji odnośnie liczby lokatorów i wysokości opłaty za śmieci. Wszystko jest jasne, jeśli chodzi o mieszkańców domków jednorodzinnych - jak upewniliśmy się w zespole gospodarki odpadami komunalnymi w ratuszowym Wydziale Kształtowania Środowiska - muszą oni złożyć deklaracje bezpośrednio w Urzędzie Miasta (listownie lub osobiście, w Biurze Obsługi Klienta).

Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa mieszkańców bloków należących do spółdzielni. I tak: w imieniu lokatorów, którzy nie mają wykupionych mieszkań oraz tych, którzy mają mieszkania własnościowe deklarację zbiorczą składa spółdzielnia (jako zarządca). Z kolei trzecia grupa mieszkańców, czyli ci, którzy mieszkają w lokalach własnościowych z prawem do gruntu (czyli są tak właścicielami mieszkania, jak i współwłaścicielami działki, na której stoi blok) - składają deklarację bezpośrednio do Ratusza tak jak mieszkańcy domków jednorodzinnych. Jeśli chodzi o mieszkańców w bloków i kamienic administrowanych przez spółki miejskie - MTBS czy MZGM, zarząd może złożyć deklarację w imieniu mieszkańców, ale może też wskazać innego władającego, np. najemcę, by w Urzędzie złożył indywidualną deklarację.

Dlaczego nie ujednolicić sposobów składania deklaracji? Jak wyjaśnia zespół gospodarki odpadami komunalnymi, taki podział ma ułatwić późniejsze dotarcie do mieszkańców i ewentualną egzekucję opłat. - Gmina posiada bazę właścicieli nieruchomości, którzy wnoszą opłatę za podatek od nieruchomości i to na niej buduje bazę wytwórców odpadów komunalnych - wyjaśnia. - Ponieważ w zasobie spółdzielni istnieją również mieszkania, które nie zostały wykupione, gmina nie posiada wiedzy o osobach tam zamieszkujących. W związku z tym informację o mieszkańcach zamieszkujących w tych lokalach przekaże nam spółdzielnia w deklaracji zbiorczej i to ona będzie odpowiadała (jako zarządca) za złożoną informację o ilości osób oraz płatności.

Deklaracje trzeba składać do 31 marca - odpowiednie druki dostaniemy pocztą - albo od spółdzielni, albo bezpośrednio z Ratusza. - Ich wypełnienie nie nastręcza żadnych trudności i zajmie nie więcej niż 10 minut - uspokajają w Ratuszu.

Podczas piątkowego spotkania ustalono również, że zakup nowych pojemników na odpady ma spocząć na barkach miasta. - Zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 25 stycznia, które wejdzie w życie 5 marca br. daje gminie możliwość zapewnienia mieszkańcom pojemników w ramach wnoszonej opłaty za zagospodarowanie odpadów - informuje zespół gospodarki odpadami komunalnymi. - Do zapewnienia i rozstawienia pojemników zostanie zobowiązany podmiot, który zostanie wyłoniony w drodze przetargu. Dotyczy to także pojemników do selektywnej zbiórki.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE