Reklama

Reklama

Służba więzienna rekrutuje, także w Płocku. Na jakie zarobki można liczyć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Służba więzienna rekrutuje, także w Płocku. Na jakie zarobki można liczyć? - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa rozbudowa płockiego więzienia, a to pociągnie za sobą konieczność rekrutacji kilkudziesięciu nowych strażników więziennych. To ciężka i wymagająca praca, ale z drugiej strony służba niesie za sobą sporo benefitów.

Reklama

Trwa budowa dwóch nowych pawilonów w Zakładzie Karnym w Płocku. Iwestycja ma zostać ukończona jeszcze w 2023 roku, a w nowych pawilonach karę będzie mogło odbywać nawet 500 skazanych. To pociąga za sobą konieczność rekrutacji od 50 do nawet 70 nowych strażników. Rekrutacja trwa zresztą w całym województwie - Służba Więzienna poszukuje strażników, wychowawców, kwatermistrzów, a nawet pielęgniarek i ratowników medycznych.

Kto może zostać strażnikiem więzienny? 

Wymagania na początek nie są duże. Przygodę ze Służbą Więzienną zacząć można już po ukończeniu szkoły średniej. Do tego trzeba także legitymować się obywatelstwem polskim, mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej, być niekralnym i móc korzystać z pełni praw publicznych.

- Dzięki różnorodności stanowisk przyjmujemy także osoby po ukończeniu niemal każdego kierunku studiów. Najczęściej są to resocjalizacja, bezpieczeństwo narodowe, kryminologia, ale też finanse, kierunki pedagogiczne, psychologiczne, medyczne czy inżynierskie. Osoby zgłaszające się do służby muszą pozytywnie przejść postępowanie kwalifikacyjne - mówi por. Marek Pikulski, rzecznik prasowy dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Warszawie.

Trzeba też mieć zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby.

- Krok po kroku każdy poznaje swoje obowiązki i pragmatykę służbową. Każdy funkcjonariusz po przyjęciu do służby odbywa szkolenie wstępne. W czasie służby każdy funkcjonariusz ma możliwość skorzystania ze szkoleń zawodowych, specjalistycznych oraz z kursów w ramach doskonalenia zawodowego – w zależności od zajmowanego stanowiska oraz korpusu. Każdy ma także możliwość skorzystania z oferty edukacyjnej Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości, prowadzącej m.in. specjalistyczne studia i kursy na potrzeby Służby Więziennej - opisuje rzecznik. 

Zarobki i benefity

Praca strażnika w więzieniu jest bezwątpienia trudna i wymagająca psychicznie. Pracownicy służb mundurowych po nowelizacji prawa w 2019 roku mogą przechodzić na emeryturę po 25 latach służby. 

- Oprócz wynagrodzenia, funkcjonariusze liczyć mogą m.in. na trzynastkę, mundurówkę, dodatki za stopień, za staż pracy, wcześniejszą emeryturę, dłuższy urlop, dofinansowanie do wypoczynku, ryczałt za dojazdy do miejsca pełnienia służby, równoważnik za brak mieszkania. Te oraz pozostałe dodatki do wynagrodzenia powodują, że Służba Więzienna jest konkurencyjna wśród innych służb mundurowych. I tak na wstępnie, młody funkcjonariusz, na podstawowym stanowisku strażnika działu ochrony, już po ukończeniu szkoły średniej, mając około 20 lat, może zarabiać około 4300 zł - wylicza por. Pikulski. 

4300 złotych to średnia pensja z 12 miesięcy, po uwzględnieniu innych dodatków. 

Czytaj również: wiadomości Piotrków na www.Trybunalski.pl

Poszukiwani w Płocku

W województwie mazowieckim funkcjonuje 7 jednostek penitencjarnych. Łącznie jest 200 wolnych etatów. Sprawdziliśmy, na jakie stanowiska poszukuje jednostka w Płocku.

  • strażnik działu ochrony,
  • młodszy referent działu kwatermistrzowskiego,
  • młodszy psycholog działu penitencjarnego, 
  • młodsza pielęgniarka/pielęgniarz/ratowniczka medyczna/ratownik medyczny, 
kontakt w sprawie rekturacji: mjr Alicja Adamska - 504 343 882

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy