Reklama

Ślub podczas pielgrzymki? Ruszyły zapisy

Opublikowano:
Autor:

Ślub podczas pielgrzymki? Ruszyły zapisy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Za niecały miesiąc wyruszy 33. Piesza Pielgrzymka z Płocka do Częstochowy pod hasłem „Cały Twój Maryjo”. Jej uczestnicy podziękują za tegoroczną kanonizację Papieża Polaka, biorąc pod rozwagę jego słowa skierowane do rodaków podczas pielgrzymek do Polski. Jak co roku istnieje także możliwość zawarcia ślubu w zasadzie na łonie natury.

Za niecały miesiąc wyruszy 33. Piesza Pielgrzymka z Płocka do Częstochowy pod hasłem „Cały Twój Maryjo”. Jej uczestnicy podziękują za tegoroczną kanonizację Papieża Polaka, biorąc pod rozwagę jego słowa skierowane do rodaków podczas pielgrzymek do Polski. Jak co roku istnieje także możliwość zawarcia ślubu w zasadzie na łonie natury.

 

Pielgrzymi wyruszą ze Wzgórza Tumskiego 6 sierpnia zaraz po Mszy świętej koncelebrowanej w katedrze o godzinie 6.00 rano przez biskupa płockiego Piotra Liberę. Dziennie będą mieli do pokonania wcale nie taki mały dystans, bo około 30 km (całą trasę podzielono na dziewięć etapów). Na Jasną Górę powinni dotrzeć w godzinach porannych 14 sierpnia.

Każdy, kto jeszcze nie uczestniczył w pielgrzymce, ale miałby ochotę uczestniczyć w takiej formie rekolekcji, może zgłosić się do kancelarii w swojej parafii. Miejscowi duszpasterze zgłaszają zarówno indywidualny, jak i grupowy udział w pielgrzymce do Opactwa Pobenedyktyńskiego dopiero z początkiem sierpnia, zatem macie jeszcze czas.

Trzeba jednak pamiętać o uiszczeniu tzw. opłaty pielgrzymkowej wynoszącej 100 zł (dzieci do lat 13 płacą 80 zł, natomiast trzyosobowa rodzina 180 zł), aby pokryć wpisowe, koszty transportu bagażu (przecież butli gazowej do plecaka nie spakujemy, gdybyśmy chcieli zrobić sobie na przykład ciepłą herbatę, ale za to trzeba mieć przy sobie namiot i śpiwór). W ramach tej kwoty mamy jeszcze zagwarantowane koszulki w kolorze swojej grupy, ubezpieczenie (NW i OC), leki, sanitariaty, czy też koszty funkcjonowania kuchni pielgrzymkowej. Gdybyśmy mieli życzenie wziąć udział tylko w części pielgrzymki, wówczas płacimy 10 zł za każdy kolejny dzień.

Istnieje także możliwość duchowego pielgrzymowania, jeśli z jakiejś przyczyny (na przykład zdrowotnej) nie mogli pójść pieszo. Zapisy na Duchową Pielgrzymkę są  prowadzone w lokalnych parafiach i wiążą się z dobrowolną ofiarą finansową. Otrzymamy wtedy specjalnie przygotowany modlitewnik z umieszczonymi rozważaniami odpowiednio na każdy dzień.

W tym roku pielgrzymi zostaną podzieleni na 11 grup według poszczególnych kolorów. Płocczanie stworzą grupę biało-czerwoną, razem z mieszkańcami Bodzanowa i Bielska, którą weźmie pod swoje skrzydła ks. Janusz Nawrocki, proboszcz w Słupi. W oddzielnej grupie pomarańczowej wyruszą salezjanie pod przewodnictwem ks. Grzegorza Radziszewskiego. Przewodnikiem całej pielgrzymki został w tym roku ks. Jacek Prusiński, natomiast za kierownictwo nad właściwym przebiegiem trasy odpowiada ks. Łukasz Gach.

Pielgrzymka to jednak nie tylko modlitwa i trudy wędrówki, ale także śluby. W tym roku wprawdzie nikt się jeszcze nie zgłosił, ale rok temu jedna para zdecydowała się na zawarcie sakramentu małżeństwa właśnie podczas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

– Taką decyzję podejmują na ogół ludzie, którzy wcześniej uczestniczyli już w takiej pielgrzymce. Czasem nawet poznali się właśnie na szlaku – opowiada odpowiedzialny za całokształt liturgii w trakcie pieszych rekolekcji ks. Paweł Szymański. – Drugiego dnia pielgrzymi docierają do Głogowca, gdzie mają do dyspozycji coś w rodzaju zadaszonej wiaty, w której znajduje się ołtarz. Wszyscy odpowiednio wystrojeni. Wstawiane są klęczniki i krzesła dla przyjezdnych gości państwa młodych. Z tą różnicą, ze zamiast czerwonego dywanu jest zielona trawa – śmieje się kapłan. – To już taka bardzo przyjemna tradycja pielgrzymkowa urządzając taki ślub na świeżym powietrzu, ale liturgia pozostaje taka sama. Tylko trzeba wcześniej dopełnić wszystkich formalności, zadbać o dokumenty. Również odbyć nauki przedmałżeńskie.

Czy w takim razie przyszła panna młoda wkłada białą suknię do plecaka, zakłada trampki i normalnie uczestniczy w pielgrzymce? – Ależ skąd – szybko zaprzecza ks. Szymański. – Państwo młodzi wraz ze swoimi gośćmi przyjeżdżają prosto na miejsce. Po ceremonii odjeżdżają na wesele, choć w zeszłym roku wrócili jeszcze na jeden dzień.

Tym razem pielgrzymi dotrą do Głogowca 7 sierpnia. Na zapisy ks. Paweł Szymański czekaka do 31 lipca. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 501 293 118.

Fot. Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE