Reklama

Słony się doczekał. Będzie miał tablicę

Opublikowano:
Autor:

Słony się doczekał. Będzie miał tablicę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jutro w Bielsku zostanie odsłonięta tablica poświęcona Franciszkowi Majewskiemu, pseud. „Słony” - jednemu z Żołnierzy Wyklętych z naszej okolicy, który popełnił samobójstwo, nie chcąc poddać się sowieckim oprawcom.

Jutro w Bielsku zostanie odsłonięta tablica poświęcona Franciszkowi Majewskiemu, pseud. „Słony” - jednemu z Żołnierzy Wyklętych z naszej okolicy, który popełnił samobójstwo, nie chcąc poddać się sowieckim oprawcom.

Tablica upamiętnia urodzonego w Bielsku żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego, dowódcy oddziałów bojowych 11. Grupy Operacyjnej NSZ, Franciszka „Słonego” Majewskiego. Jego losy oddają zapomniane życiorysy wielu żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

Gdy wybuchła wojna, Słony był podoficerem 8. Płockiego Pułku Artylerii Lekkiej, miał 20 lat. Walczył w Kampanii Wrześniowej, w bitwie pod Mławą dostał się do niewoli niemieckiej, po uwolnieniu zaangażował się w konspirację - był żołnierzem POZ, a później Armii Krajowej, od listopada 1943 r. dowodził plutonem bojowym Kedywu Obwodu Płockiego AK.

Brał udział w kilku akcjach zbrojnych. Zadaniem jego oddziału było m.in. zwalczanie grup komunistycznych. W 1945 został odznaczony Krzyżem Walecznych. Jak czytamy w biogramie na stronie Stowarzyszenia Historycznego im. 5. Wileńskiej Brygady AK, po wojnie ujawnił się, ale już od wiosny 1946 r. ponownie zaangażował się w konspirację - wstąpił do ROAK w obwodzie „Mewa” (obejmował Płock, Płońsk, Mławę i Sierpc).

W 1946 r. został awansowany na porucznika i mianowany komendantem Rejonu nr 2 (powiaty płocki i sierpecki). Podczas amnestii 1947 r. nie ujawnił się, kontynuował walkę, dowodząc samodzielnym oddziałem ROAK, m.in. podczas akcji w gm. Drobin, podczas której zabito Władysława Rypińskiego „Rypę” dowódcę jednego z najbardziej okrutnych PPR-owskich „szwadronów śmierci”, skrytobójczo mordujących byłych żołnierzy AK i członków PSL.

W 1947 r. oddział Słonego wszedł w struktury 11. Grupy Operacyjnej NSZ, dowodzonej przez ppor. Stefana Bronarskiego „Liścia”, i objął dowództwo nad patrolami bojowymi ppor. Tadeusza Kosobudzkiego „Czarnego”, sierż. Wiktora Stryjewskiego „Cackę” i plut. Jana Malinowskiego „Stryja”. Przeprowadzili kilkadziesiąt akcji zbrojnych.

„Słony” popełnił samobójstwo 26 września 1948 r. w Węgrzynowie k. Sierpca, w zabudowaniach swej narzeczonej Jadwigi Banaszkiewicz, po sześciu godzinach samotnej walki z UB, MO i KBW. Miał 29 lat.

Teraz Bielsk upomniał się o bohatera zapomnianego przez ponad pół wieku. Uroczystości zorganizowane przez szkołę podstawową w Bielsku, parafię Jana Chrzciciela oraz wójta gminy  przy wsparciu członków płockiego i bielskiego PiS a także innych sponsorów rozpoczną się o 12.30 mszą w kościele św. Jana Chrzciciela w Bielsku. Potem zaplanowano uroczyste odsłonięcie tablicy, wykład historyka IPN dr Jacka Pawłowicza o powojennym podziemiu niepodległościowym, a także pokaz filmu dokumentalnego poświęconego „Słonemu”. Uroczystości zakończą się ok. 15.30. Jak zapowiadają organizatorzy, o 11.00 pod płocką Stanisławówkę podjedzie autokar, który zabierze chętnych do Bielska.

Będzie to kolejna tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym po upamiętnieniu Wiktora Stryjewskiego „Cacki” w Starych Gałkach i żołnierzy polskiego podziemia w Trzepowie, którą ufundował dla upamiętnienia swoich koleżanek i kolegów pamiętający tamte czasy pan Leszek Ners. O przypomnienie płocczanom postaci Stefana "Liścia" Bronarskiego na muralu postarały się z kolei uczennice Jagiellonki.

Czytaj:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE